معبد آناهیتا در خطر است

به گزارش جعبه مهر، معبد آناهیتا که در لیست میراث پیشنهادی یونسکو قرار گرفته است اکنون یک مخروبه است که برای گردشگران غیر متخصص هیچ جذابیتی ندارد.

معبد آناهیتا در خطر است

شریف خسروی فرماندار کنگاور درباره شرایط معبد آناهیتا در این شهرستان که در لیست میراث پیشنهادی یونسکو نیز قرار گرفته است گفت:

مدیر پایگاه معبد آناهیتا و میراث فرهنگی استان را سازمان کل میراث انتخاب می نماید. در یکی دو سال گذشته، مدیریت میراث فرهنگی استان کرمانشاه ثبات نداشته است و از مدیرانی بهره گرفتند که تجربه ای نداشتند ولی الان مسئولیت پایگاه معبد آناهیتا را مدیرکل ثبت آثار تاریخی بر عهده گرفته است.

وی گفت که در معبد آناهیتا به علت نداشتن متولی کار خاصی انجام نشده است. سال اقتصادی 94 تا روز 31 تیر ماه سال جاری به سرانجام می رسد اگر در مدت به جای مانده اقداماتی که اعلام نموده و به خاطر آن یک میلیارد تومان اعتبار گرفته بودند را انجام ندهند دیگر اعتباری برای سال 95 به مسئولان پایگاه معبد آناهیتا نمی دهیم .

خسروی گفت که در سال اقتصادی 93 نیز یک میلیارد تومان با حمایت استاندار وقت به معبد آناهیتا اختصاص داده بودیم . وقتی بودجه ای اختصاص داده می گردد، دستگاه های اجرایی با سازمان مدیریت مبادله و موافقت نامه انجام می دهند اداره میراث فرهنگی استان در این مبادله مواردی را مطرح نموده بود ازجمله اینکه 600 میلیون تومان برای تهیه طرح گذاشته بودند ولی ما زیر بار نرفتیم. اکنون می بایست تا سرانجام سال اقتصادی 94 به ساماندهی محوطه، چیدمان، مبلمان و... بپردازند که البته دیگر وقتی باقی نمانده است .

خسروی ادامه داد که به مدیر نو پایگاه اعلام نموده ایم که باید در انجام کارها سرعت داشته باشد چون دیگر مدیریت این پایگاه در صلاحیت اداره میراث فرهنگی استان نیست. مدیر پایگاه ها باید از تهران حمایت شوند بلکه کاری صورت گیرد. ولی اگر کاری نگردد، ما هم در همکاری با میراث فرهنگی تنو نظر می کنیم .

فرماندار کنگاور اعلام کرد که اکنون معبد آناهیتا یک مخروبه است که برای گردشگران غیرمتخصص هیچ جذابیتی ندارد. آسیب عمده آن نابسامانی دیواره ها و ستون هاست. بهتر است برنامه نور و صدا و ساخت ماکت معبد بر اساس برآورد ها انجام گردد. مزیت نسبی استان کرمانشاه، میراث فرهنگی آن است اما مقدار توجه به این میراث کم بوده و انتظارات ما را برآورده نمی نماید. مردم ما باید بتوانند میراث فرهنگی شهرشان را ببیند نگاه صرف میراثی داشتن به پایگاه ها، نگاه موفقی نیست .

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11037

به "معبد آناهیتا در خطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبد آناهیتا در خطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید