مقام های ارشد بایدن برای گفت وگو درباره ایران به غرب آسیا سفر می نمایند

به گزارش جعبه مهر، منابع خبری از قصد مقام های ارشد دولت آمریکا برای سفر به منطقه غرب آسیا همزمان با کوشش واشنگتن برای کاستن از نگرانی های متحدان آمریکا درباره گفت وگوهای هسته ای با ایران خبر داده اند.

مقام های ارشد بایدن برای گفت وگو درباره ایران به غرب آسیا سفر می نمایند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گروهی از مقام های ارشد دولتش را روانه غرب آسیا کند.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ نوشته بایدن این تصمیم را همزمان با کوشش برای کاستن از نگرانی های متحدان آمریکا در مورد گفت وگوهای هسته ای با ایران و برطرف مسائل مرتبط با امارات متحده عربی گرفته است.

تیمی از مقام ها از وزارت خارجه، شورای امنیت ملی و وزارت دفاع آمریکا به رهبری برت مک گورک، هماهنگ کننده سیاست های خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا و درک چولت، مشاور وزیر خارجه آمریکا راهی منطقه غرب آسیا خواهند شد.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ این خبر را به نقل از چند مقام آگاه منتشر نموده و نوشته مطابق با برنامه اولیه قرار است این مقام ها راهی عربستان سعودی، امارات، مصر و اردن شوند. این مقام های خواسته اند نامشان فاش نگردد زیرا این سفر علنی نیست.

بلومبرگ نوشته این سفر در شرایطی انجام می گردد که متحدان آمریکا در منطقه نگرانند جو بایدن همزمان با چرخش سیاست های آمریکا به سمت مقابله با چین مورد غفلت واقع شوند. متحدان آمریکا در منطقه علاوه بر این، از کوشش دولت بایدن برای بازگرداندن آمریکا به توافق هسته ای برجام که دونالد ترامپ از آن خارج شد نیز نگران هستند.

یک مقام دولت بایدن که خواسته نامش فاش نگردد گفت هیأت آمریکایی درباره مسائل مهم مرتبط با امنیت ملی آمریکا و کوشش ها جهت کاستن از تنش ها در خاورمیانه به رایزنی خواهند پرداخت.

دیگر اعضای هیأت آمریکایی را جوئی هود، دستیار موقت وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک و دانا استرول، معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور خاورمیانه تشکیل می دهند.

این خبر در شرایطی اعلام شده که دور اول نشست کمیسیون مشترک برجام بعد از ظهر دیروز با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 و نماینده اتحادیه اروپا در گرندهتل شهر وین برگزار گردید.

در این جلسه حاضران تصمیم به تسریع فرایند گفت وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم ها و هسته ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با عنوان گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی با هدف گفت وگو در مورد ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل گردد.

دور قبلی نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر روز سه شنبه 31 فروردین ماه به صورت حضوری در وین برگزار گردید. در انتها آن جلسه مقرر شد گفت وگوها در هفته آینده ادامه یابد.

در جلسه 31 فروردین روسای هیات های مذاکره کننده کشورهای طرف برجام به بحث و آنالیز در مورد آخرین شرایط گفت وگوهای فنی و پیش نویس های اولیه متون و نحوه تداوم گفت وگوها پرداختند.

حاضران در آن دور از گفت و گوها توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم ها و هسته ای) یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت وگو در مورد ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد گردد.

دولت جو بایدن گفته میخواهد آمریکا را به توافق هسته ای برجام که دونالد ترامپ اردیبهشت ماه سال 1397 از آن خارج شد بازگرداند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقاله ای که چندی پیش در مجله فارن افرز منتشر نموده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را برطرف بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده (imposed)، بازاعمال شده (reimposed) یا دوباره برچسب گذاری شده (relabaled) اعلام نموده بود.

دولت بایدن از سوی دیگر شرط بازگشت به برجام را عقب نشینی ایران از اقدامات جبرانی ای عنوان نموده که تهران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن وعده های طرف های اروپایی در دستور کار قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید نموده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تئوری ترامپ این بود که این سیاست ها می تواند جمهوری اسلامی ایران را به مذاکره بر سر توافقی جدید به جای برجام وادار کند.

او روز 20 ژانویه امسال میلادی در حالی از قدرت کنار رفت که در تحقق این هدف شکست خورده بود. ترامپ به دلیل نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی مورد تنش ها با این کشور و جدا کردن راستا آمریکا از متحدانش از سوی منتقدانش آماج نقدها تند نهاده شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9910

به "مقام های ارشد بایدن برای گفت وگو درباره ایران به غرب آسیا سفر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام های ارشد بایدن برای گفت وگو درباره ایران به غرب آسیا سفر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید