موافقت پاکستان با خرید گاز مایع و سوخت از عمان و ایتالیا

به گزارش جعبه مهر، پاکستان سالانه چهار و نیم میلیون تن گاز مایع (ال-ان-جی) وارد می نماید و قرار بود که این میزان تا انتها سال میلادی گذشته به دو برابر افزایش یابد.

موافقت پاکستان با خرید گاز مایع و سوخت از عمان و ایتالیا

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش تجارت نیوز، میزان مصرف گاز در پاکستان در نیمه دوم سال که فصل سرما شروع می گردد، بیشتر است و فعلا قطر، اصلی ترین صادرکننده گاز مایع به پاکستان است.

آنالیز ها نشان می دهد میزان احتیاج پاکستان به گاز در سال های آینده افزایش خواهد یافت.

این کشور ظرف سه سال آینده، سالانه به 20 میلیون تن گاز مایع احتیاج خواهد داشت و پس از پنج سال، این رقم به 30 میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.

با وجود اینکه پاکستان قرارداد واردات گاز با ایران به وسیله احداث خط لوله امضا نموده و اکنون نزدیک به سه سال است که از ضرب الاجل معین شده در این قرارداد می گذرد و به رغم احتیاج شدید پاکستان به انرژی، تاکنون این کشور هیچ اقدامی در انجام تعهدات خود در قبال این قرارداد انجام نداده و هیچ گام عملی برای احداث خط لوله گاز در خاک خود نیز برنداشته است.

ایران پیش از انتها ضرب الاجل این قرارداد (انتها دسامبر سال 2014) به تعهدات خود عمل کرد و خط لوله گاز برای صادرات گاز به پاکستان را تا نزدیک مرز این کشور احداث کرد.

دومین ترمینال گاز مایع فشرده (LNG) بندر پورت قاسم کراچی پاکستان نیز 29 آبانماه با حضور شاهد خاقان عباسی نخست وزیر این کشور به صورت رسمی افتتاح شد.

البته پیش از این در رسانه های این کشور اعلام شده بود که دولت پاکستان در نظر دارد برای برطرف احتیاجمندی تاسیسات و نیروگاه های تامین برق خود، حجم واردات گاز مایع LNG را به دو برابر میزان کنونی افزایش دهد.

این کشور در حال حاضر روزانه 600 میلیون متر مکعب گاز مایع فشرده به وسیله انتهاه ذخائر گاز در بندر قاسم شهر کراچی دریافت می نماید.

پاکستان ال - ان - جی مورد احتیاج خود را هم اکنون از کشور قطر تامین می نماید.

با همه این مسائل، کابینه دولت فدرال پاکستان در نشست امروز - چهارشنبه - خود با خریداری گاز مایع و سوخت از عمان و ایتالیا موافقت کرد.

به گزارش رادیو پاکستان، شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان با امضای قرارداد همکاری به منظور دریافت گاز مایع و سوخت از عمان و ایتالیا موافقت کرد.

واردات گاز مایع از قطر احتیاجهای انرژی پاکستان را برآورده نمی نماید و این کشور همچنان با بحران در این زمینه روبرو است.

این خبر در حالی منتشر می گردد که دولت پاکستان اظهار داشت با توجه به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی قیمت سوخت در این کشور از ماه فوریه افزایش خواهد یافت.

پاکستان که سال ها با بحران کمبود انرژی روبه رو است، به راهی تازه برای تامین بخشی از احتیاج خود به نفت و گاز فکر می نماید و اخیرا نیز چشم به منابع نفت و گاز نیجریه در قاره سیاه دوخته است.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3590

به "موافقت پاکستان با خرید گاز مایع و سوخت از عمان و ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت پاکستان با خرید گاز مایع و سوخت از عمان و ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید