موسیقی، پاسخی برای درمان آلزایمر

به گزارش جعبه مهر، محققان دلیل تمایل بیماران آلزایمری به حفظ خاطرات موسیقیایی را شناسایی کردند.

موسیقی، پاسخی برای درمان آلزایمر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ارم نیوز؛ محققان بنیاد پاسکوال مارگال اسپانیا که در تحقیقات علمی در زمینه بیماری آلزایمر تخصص دارد، علت ادامه حفظ خاطرات مرتبط با موسیقی در مراحل پیشرفته در بیماران آلزایمر را کشف کردند.

این محققان دریافته اند که بعضی از آهنگ های مرتبط با تجربیات شخصی، بخش هایی از مغز را غیر از آن هایی که در فرآیند حافظه نقش دارند، فعال می نمایند.

این بنیاد در بیانیه ای شرح می دهد که حافظه معمولی به یک شبکه عصبی مجازی (DMN) مرتبط است. براین اساس یادآوری رویداد های زندگی نامه ای مرتبط با قطعات خاصی از موسیقی با محرک های سمعی و بصری مرتبط است.

این مطالعه که به وسیله مرکز تحقیقات Pascual Margal و مرکز تحقیقات مغز بتا بارسلونا (BBRC) ترویج شد به وسیله تحریک مغناطیسی، شبکه های مغزی را که هنگام شنیدن موسیقی مرتبط با خاطرات فعال می شوند و نیز موسیقی هایی را که ارتباطی با خاطرات ندارند، مشخص کردند.

با مقایسه این دو، محققان شبکه مغزی خاصی را برای دسترسی به خاطرات زندگی نامه ای مرتبط با قطعات موسیقی که شرکت نمایندگان به آن گوش می دادند، کشف کردند.

این واقعیت نشان می دهد که رابطه بین موسیقی و خاطرات نهفته در آن به وسیله توجه (انتخاب محرک) و شناخت خواهد بود، بر خلاف روش طبیعی به خاطر سپردن تجربیات، که معمولاً به شبکه عصبی مجازی که از مراحل اولیه بیماری آلزایمر تأثیر می گیرد، مرتبط است.

بر اساس این مطالعه، بیشتر مردم یک موسیقی از زندگی خود دارند، گروهی از قطعات موسیقی خاص که ارتباط نزدیکی با تجربیات زندگینامه دارند.

خاطرات زندگینامه ای و شنیدن موسیقی، فرآیند های ذهنی پیچیده ای هستند که به وسیله شبکه های عصبی متفاوت راهنمایی می شوند.

هدف از این مطالعه مشخص نحوه تعامل هر دو شبکه با مطالعه تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) از 31 شرکت نماینده سالم بود.

کارلوس فالکون، محققی از گروه تحقیقاتی تصویربرداری عصبی BPRC، می گوید: این نوع تحقیقات می تواند مسیری را برای مطالعه اینکه چگونه موسیقی می تواند خاطراتی ایجاد کند که در غیر این صورت از دست می رفتند، باز کند.

بنیاد پاسکوال مارگال این ایده را ترویج می نماید که درک بهتر اتصال شبکه های عصبی می تواند به سازماندهی عملکردی مغز و به طراحی درمان هایی برای تقویت خاطرات زندگی نامه ای در مراحل اولیه بیماری آلزایمر یاری کند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11005

به "موسیقی، پاسخی برای درمان آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسیقی، پاسخی برای درمان آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید