وزارت بهداشت: یک تا دو سال آینده درگیر کرونا هستیم

به گزارش جعبه مهر، محمد آسایی اردکانی گفت: شرایط بیماری کووید 19و اپیدمی کرونا در ایران به گونه ای است که تعداد بیماران شناسایی شده رو به افزایش است، اما بیشتر موارد بیماری سرپایی و خفیف است و موارد بستری و بیمارستانی چندان اضافه نشده است. علت اصلی افزایش موارد این بیماری در کشور این است که پروتکل های بهداشتی به خوبی رعایت نمی شود گویی مردم فراموش کرده اند که در اپیدمی کرونا هستیم.

وزارت بهداشت: یک تا دو سال آینده درگیر کرونا هستیم

وی در گفتگو با ایرنا ادامه داد: مردم باید بدانند که یک تا دو سال آینده با اپیدمی کرونا زندگی کنیم. امیدواریم که مردم همانطور که در فروردین پروتکل های بهداشتی را رعایت کردند دوباره حساس شوند و خطر موضوع را جدی بگیرند. ویروس کرونا این طور نیست که یک روز بیاید و فردا برود، به هر حال ویروس کرونا در چرخش است و باید مراقبت های لازم و پروتکل های بهداشتی از سوی همه مردم رعایت گردد.

مشاور وزیر بهداشت گفت: شایعه افزایش موارد بیمارستانی کرونا و بازگشایی بخش های تعطیل شده کرونایی درست نیست. نمودار شرایط اپیدمی کرونا نیز نشان می دهد که موارد بستری افزایش نیافته است و حتی بیماران حاد کرونا که در آی سی یو بستری می شوند نیز بیشتر نشده است.

وی افزود: علت کاهش موارد شدید و بیمارستانی کرونا برای ما در وزارت بهداشت و شاید برای دنیا ناشناخته است، ولی در هر صورت باید به پروتکل های بهداشتی عمل کرد. بازگشایی ها باید به تدریج باشد. اگر در جایی تصمیم گرفته می گردد که بازگشایی صورت بگیرد، بعد از آن باید رصد و بررسی گردد که آیا این بازگشایی در افزایش موارد ابتلا به کرونا تاثیر داشته یا نه، چقدر تاثیر داشته است و بازگشایی هر صنف خاص چه تاثیری در اپیدمی کرونا گذاشته است و بعد از آنکه تکلیف اثرات بازگشایی یک صنف مشخص شد، سراغ بازگشایی جای دیگر برویم. اینکه یک دفعه همه جا باز می گردد حتما در افزایش بیماری موثر است.

آسایی اردکانی در پاسخ به این پرسش که آیا بازگشایی همه اصناف در فاصله کوتاه نگران کننده نیست گفت: به هر حال در این مورد ستاد ملی کرونا تصمیم می گیرد و حتما مسائل و ملاحظات اقتصادی را در نظر گرفته اند. اما از بعد و منظر سلامت باید این بازگشایی ها تدریجی صورت می گرفت. توصیه سازمان بهداشت دنیای این است که بازگشایی ها گام به گام و تدریجی انجام گردد و شرایط پایش گردد بعد درباره بازگشایی اماکن جدید و فاز بعد تصمیم گیری گردد.

مشاور وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا بازگشایی ها باید کندتر انجام می شد گفت: نمی خواهم در این مورد اظهار نظر کنم و بگویم باید کندتر انجام می شد، اما توصیه سازمان بهداشت دنیای که در عملکرد کشور های اروپایی هم دیده می گردد، این است بازگشایی ها گام به گام و تدریجی انجام گردد و واقعیت این است که ما در ایران سریعتر از اروپا در بازگشایی ها عمل کردیم. فکر می کردیم شرایط در حال عادی شدن است در حالی که این طور نبود.

وی ادامه داد: در پاییز هم احتمالا آنفلوانزا و کرونا را با هم خواهیم داشت. واقعیت موجود نشان می دهد که خیلی نباید روی خاموشی اپیدمی کرونا در تابستان حساب باز کنیم. فرصت سه ماهه تابستان زمانی است که باید برای مقابله با کرونا در پاییز آماده شویم. نکته مهم این است که شبکه بهداشتی و درمانی برای تست کردن بیماران سرپایی اقدام می کند. حدود 1200 مرکز بهداشتی، درمانی (مراکز 16 ساعته) به تجهیزات تست کردن مجهز هستند. بسیاری از افراد در جامعه ناقل سالم هستند و علایم بستری ندارند. کمتر از یک سومی که افرادی که ناقل و مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده می شوند در بیمارستان بستری می شوند.

آسایی اردکانی در پاسخ به این پرسش که آیا در مدیریت کرونا در ایران به اندازه کافی به بیماران خفیف و سرپایی توجه شد، افزود: تمام دنیا و کشور هایی که سیستم بهداشتی و درمانی قوی دارند با این مشکل روبرو بودند. مساله ما در ایران این است که ویروس کرونا کمتر شناخته شده و شناحت محدود ما درباره عوارض این ویروس هنوز محدود است.

وی گفت: کم توجهی به موارد سرپایی به علت کمبود امکانات تشخیصی نبود، شاید در اوایل شروع اپیدمی این مساله و کمبود لوازم تشخیصی وجود داشت. البته انجام روزانه حدود 20 هزار تست هنوز کافی نیست و باید بیشتر گردد. توان انجام میزان بیشتر تست وجود دارد، اما به هر حال در شرایط تحریم هستیم و هر تست کرونا حدود 400 هزار تومان برای دولت تمام می گردد.

مشاور وزیر بهداشت افزود: دریافت تست کرونا از افراد نیز اصول و قواعدی دارد، نمی گردد همین طوری توی خیابان از مردم تست گرفت. باید علایم شک برانگیزی داشته باشد و مهمتر از همه انجام تست از اطرافیان افراد مبتلاست که حتما باید انجام گردد. اوایل شروع کرونا اصلا امکانات انجام تست نداشتیم، اما اکنون شرکت های دانش بنیان کیت تشخیص تست کرونا را در داخل به صورت انبوه تولید کرده اند و بیشتر هم تولید می کنند. شرایط امروز ایران در انجام تست حتی نسبت به کشور های اروپایی در جایگاه خوبی است.

وی درباره احتمال بازگشت دوباره محدودیت ها به علت افزایش موارد مبتلایان به ایرنا گفت: این احتمال وجود دارد و قطعا اگر این اتفاق بیفتد باید محدویت ها برگردد و حتما وزیر بهداشت و همکارانشان در ستاد ملی کرونا شرایط کشور را رصد می کنند و به تصمیم گیران در دولت اطلاع می دهند. من در جلسات ستاد ملی کرونا حضور ندارم و نمی دانم چنین تصمیمی گرفته می گردد یا نه، ولی مطمئن هستم اگر شرایط بدتر گردد قطعا محدودیت ها بر می گردد و باید این اتفاق بیفتد.

آسایی اردکانی درباره پیشنهاد وزیر بهداشت برای بازگشایی مدارس در تابستان برای پیشگیری از روبروه همزمان آنفلوانزا و کرونا در پاییز گفت: نمی توانم در این مورد اظهار نظر کنم، اما در شرایطی که امروز هستیم و افزایش موارد ابتلا به کرونا را می بینیم، باز شدن مدارس به هیچ وجه توصیه نمی گردد و قطعا همان طور که سازمان بهداشت دنیای توصیه کرده بازگشایی ها باید گام به گام، تدریجی، پس از رصد شرایط و متناسب با شرایط اپیدمی انجام گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6378

به "وزارت بهداشت: یک تا دو سال آینده درگیر کرونا هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: یک تا دو سال آینده درگیر کرونا هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید