پلنگ عربی تا سرحد انقراض شکار شده است!

به گزارش جعبه مهر، عربستان سعودی در ادامه کوشش ها برای حفاظت از محیط زیست در منطقه العلا، میخواهد پلنگ عربی را از خطر انقراض نجات دهد و به زیستگاه طبیعی اش بازگرداند.

پلنگ عربی تا سرحد انقراض شکار شده است!

به گزارش وقت صبح به نقل از independent؛ طبق برآورد اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، پلنگ عربی به شدت در معرض خطر است و تخمین زده می گردد که کمتر از 200 پلنگ عربی در طبیعت به جای مانده باشد.

یکی از راه های آماده سازی زیستگاه برای پلنگ عربی، تکمیل زنجیره غذایی این گربه سان شکارچی است. در پی یک برنامه فشرده پرورش در اسارت، بیش از 1500 راس از چهار گونه که زمانی گونه های رایج ساکن در این منطقه بودند یعنی تیزشاخ عربی، غزال عربی، آهوی شنی و بز کوهی نوبه ای، در سه ذخیره گاه طبیعی (از شش ذخیره گاه طبیعی ) رهاسازی شده است.

با بالا رفتن تعداد این گونه ها راه برای بازگشت نهایی پلنگ عربی به زیستگاه طبیعی باستانی خود هموار خواهد شد.

برنامه پرورش پلنگ عربی

دکتر استفان براون، مدیر اجرایی حیات وحش و میراث طبیعی در کمیسیون سلطنتی العلا، به عرب نیوز گفت که در حال آزاد کردن قدرت تعادل طبیعت اند و با برنامه پیروز پرورش پلنگ که در حال حاضر به خوبی در حال اجرا است، ممکن است در سال 2030 به هدف نهایی خود برسند.

پلنگ عربی مانند گله هایی که زمانی به آن ها وابسته بود، در عربستان سعودی تا سر حد انقراض شکار شد.

با گذشت زمان و هنگامی که گله ها به تعداد پایدار در ذخیره گاه ها مستقر شوند، به طعمه شکارچی در راس زنجیره غذایی تبدیل می شوند و هماهنگی طبیعی را که هزاران سال قبل از برهم خوردن نظمش به دست بشر در منطقه وجود داشته است، باز می گردانند.

بازسازی این منطقه به عهده کمیسیون سلطنتی العلا است که در سال 2017 برای حفظ و توسعه العلا -منطقه ای با اهمیت طبیعی، تاریخی و فرهنگی برجسته در شمال غربی عربستان سعودی- به عنوان یک منطقه پایدار و مطلوب برای زندگی، کار و بازدید راه اندازی شد.

بازدیدکنندگان از العلا امروزه می توانند مقبره های حکاکی شده در صخره هایی را ببینند که از این مردمان باستانی که تماشا پلنگ ها و طعمه های آن ها برایشان عادی بود، به جا مانده است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 بهمن 1401 بروزرسانی: 24 بهمن 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11302

به "پلنگ عربی تا سرحد انقراض شکار شده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلنگ عربی تا سرحد انقراض شکار شده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید