پیش بینی کاهش 10 هزار میلیاردی درآمدهای شهرداری در سال آینده

به گزارش خبرنگاران، جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با موضوع آنالیز کلیات لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران با حضور سکینه اشرفی، معاون شهردار و مرتضی الویری، محمود میرلوحی، حسن رسولی، مجید فراهانی و بهاره آروین، اعضای کمیسیون و کارشناسان حوزه برنامه ریزی برگزار گردید.

پیش بینی کاهش 10 هزار میلیاردی درآمدهای شهرداری در سال آینده

سید حسن رسولی در این جلسه گفت : سه دیدگاه در خصوص کلیات لایحه برنامه در شورای شهر وجود دارد که اکثریت شورای شهر معتقدند که کلیات برنامه باید رد شده و لایحه به شهرداری بازگردانده گردد.

وی اضافه نمود: در مقابل دوستان شهرداری انتظار دارند که شورا همراهی نموده و برنامه به همین شکل تصویب گردد که البته چنین دیدگاهی، طرفدار چندانی در میان اعضای شورای شهر ندارد.

رسولی با اشاره به راه چاره بینابینی برای مواجهه با برنامه شرح داد: گزینه میانی این است که قابلیت بالقوه برای مقاوم سازی برنامه ارائه شده فعلی وجود دارد و این راه چاره را می توان در دستور کار قرار داد که برنامه در دو بخش ساختاری و شاخص های کمی غنی سازی گردد.

خزانه دار شورای شهر اضافه نمود: شاکله برنامه به لحاظ معین چشم انداز، اهداف، راهبردها، سیاست ها و پروژه ها باید اصلاح گردد و پیشنهاد ما به معاون جدید برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران این است که با استفاده از تجارب قبلی و بهره گیری از کارشناسان خبره در زمینه برنامه نویسی کلان کشور، ساختار برنامه در مدت تعیینی اصلاح گردد.

وی ادامه داد: همچنین شاخص های کمی و پروژه های ارائه شده در برنامه هم باید مورد بازبینی قرار گیرد و اعتبارات مورد احتیاج هر پروژه و اولویت بندی های آن نیز تعیین و ارائه گردد.

رسولی در ادامه به بیان دو انتظار اصلی شورای شهر از شهرداری در تدوین برنامه سوم پرداخت و گفت: در حوزه منابع انسانی و ساختار سازمانی شهرداری انتظار ویژه ای برای اصلاح روندها از شهرداری وجود دارد که برخلاف انتظار، این موارد در برنامه پررنگ دیده نشده است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران بر ضرورت تسریع در روند اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تاکید نمود و گفت: در همین راستا، یک طرح دو فوریتی برای اصلاح ساختار شهرداری تهران، ظرف روزهای آینده تقدیم شورا خواهد شد تا روند اصلاح ساختار با سرعت بیشتری پیگیری گردد.

بهاره آروین، عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه هم با اشاره به اینکه باید بین احکام و سایر اجزای برنامه تمایز ایجاد گردد، گفت: پیشنهاد عملی این است که شورا تنها بخش احکام برنامه را تصویب کند و سپس با توجه به مسائل موجود، بخش های مربوط به چشم انداز، اهداف، راهبردها و پروژه ها و همچنین برآورد اعتبارات برنامه، در زمان تقدیم بودجه 98 به شورا ارائه گردد.

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر هم در سخنانی، با بیان اینکه مصلحت شورا بر این است که کلیات برنامه تصویب گردد، گفت: یکی از مسائلی که مدیریت شهری در سال آینده با آن روبرو است، موضوع تامین درآمد است؛ 60 درصد درآمد از حوزه شهرسازی بدست می آید اما در حال حاضر با افزایش چند برابر قیمت مصالح ساختمانی، رغبتی برای ساخت و ساز در شهر وجود ندارد و می توان پیش بینی کرد که در سال آینده، 10 هزار میلیارد از درآمد شهرداری که مربوط به بخش شهرسازی است، از بین برود.

وی تاکید نمود: باید از الان فکری به حال بحران مالی که گریبان گیر شهرداری در سال های آینده می گردد کرد و این در شرایطی است که پیش بینی های صندوق بین المللی پول نیز از نرخ رشد اقتصادی ایران در 5 سال آینده، وضعیت بسیار بغرنجی را نشان می دهد.

محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در خصوص اصلاح برنامه سوم اظهار کرد: شورای شهر 7 اولویت اصلی را تعیین نموده که به همراه سه موضوع فرابخشی حکمروایی شهری، منابع انسانی و مالیه شهری، باید فصول اصلی و چارچوب اصلی برنامه را معین نمایند.

وی ادامه داد: شورا دنبال رویاپردازی نیست و در یکسال گذشته، همه اعضای شورای شهر به یک ساختار ذهنی واحدی در تدوین برنامه رسیده اند.

پس از ارائه نظرات اعضای کمیسیون، سکینه اشرفی، معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران، با اشاره به اینکه برای نقدها اعضای شورا نسبت به لایحه برنامه سوم پاسخ وجود دارد، تاکید نمود: اولین نکته این است که برنامه ریزی به روش هسته کلیدی، با رویکرد مدیریت یکپارچه پایدار شهری و ارائه برنامه توسعه شهر و نه شهرداری، همخوانی ندارد.

وی با اشاره به سه نوع برنامه جامع، استراتژیک و مسئله محور در نظام های برنامه ریزی جهان اظهار کرد: در تمام برنامه های جهانی و تجربیات نگارش برنامه های کلی نگر توسعه ملی و شهری، اتکای صرف به هسته های پیش برنده وجود نداشته است و لزوماً این نوع نگاه، برای توسعه کشور، و یا شهر، نگاه اقناع نماینده ای نیست.

اشرفی اضافه نمود: باید یک هسته مرکزی برای برنامه معین گردد و سایر اقدامات حول آن ساماندهی گردد، اگر حمل و نقل عمومی را هسته مرکزی تعریف کنیم، در این صورت، همه فعالیت ها و احکام حول همین موضوع سامان می یابد؛ اما نمی توان هفت مسئله اصلی را به عنوان هسته مرکزی تعریف کرد و به یک برنامه منسجم و واحدی رسید.

وی، با اشاره به سیاست گذاری شورای شهر برای تدوین برنامه سوم توسعه شهر تهران، گفت: شکل ارائه لایحه ایراد دارد، شاید حتی احتیاج به ارائه 91 حکم هم نباشد و بتوان این احکام را خلاصه تر و استانداردتر کرد؛ مشکل این است که بیش از پرداختن به اصل احکام برنامه، به سیاست ها و پروژه ها توجه شده است.

درگیر اهداف و پروژه ها شده اند؛ در حالی که، اصل بر احکام برنامه است و سیاست ها و پروژه ها از دل احکام خارج می گردد.

اشرفی، با تقدیر از نکاتی که اعضای شورای شهر مطرح کردند، ادامه داد: به نظر می رسد در ظرف مدت تعیینی می توان یک باز آرایی، و نه بازنگری، در احکام برنامه انجام داد و پس از تصویب احکام در شورای شهر، بر اساس احکام تائید شده، نسبت به برنامه ریزی برای شاخص های کمی و پروژه های قابل اجرا اقدام کرد.

معاون شهردار تهران در انتها تاکید نمود: این برنامه دارای اهمیت خاصی است زیرا الگوی سایر شهرها در برنامه ریزی قرار می گیرد و برای همین هم از اعضای شورای شهر می خواهم، با تصویب کلیات برنامه، زمینه برای بهبود آن را فراهم نمایند.

پس از سخنان اشرفی، مرتضی الویری به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، خواهان رای اعضای به کلیات این لایحه شد که در نهایت با رای الویری، رسولی، میرلوحی و فراهانی به عنوان موافق و رای بهاره آروین به عنوان مخالف، کلیات برنامه سوم توسعه شهر تهران به تصویب اعضای کمیسیون برنامه و بودجه رسید.

در انتها جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، کلیات لایحه برنامه سوم توسعه به رای اعضا گذاشته شد که با قید شرط اصلاح و بازآرایی برنامه توسط معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران، کلیات این برنامه با 4 رای موافق و یک رای مخالف به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 9 اسفند 1397 شناسه مطلب: 514

به "پیش بینی کاهش 10 هزار میلیاردی درآمدهای شهرداری در سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی کاهش 10 هزار میلیاردی درآمدهای شهرداری در سال آینده"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید