چرا در خواب حرف می زنیم؟

به گزارش جعبه مهر، تهران (پانا) - حرف زدن در خواب بدون آنکه خود از آن باخبر باشیم امر بسیار رایجی است. تحقیقات نشان داده نزدیک به 66 درصد افراد حرف زدن در خواب را در مقاطعی از زندگی خود تجربه نموده اند. گرچه حرف زدن در خواب معمولاً بی ضرر است و به هیچ درمانی احتیاج ندارد، اما می تواند مزاحم خواب کسی که در کنار شما می خوابد گردد و او را از خواب مورد احتیاجش محروم کند.

چرا در خواب حرف می زنیم؟

به گزارش آخرین خبر، در ادامه می خواهیم به علل مختلف حرف زدن در خواب بپردازیم و ببینیم چطور می توان این مسأله را رفع کرد.

ابتدا باید ببینیم این مسأله چه دلایلی دارد.

1- ژنتیک

کارشناسان نتوانسته اند علت دقیق حرف زدن در خواب را پیدا نمایند. تحقیقات نشان داده این مسأله می تواند ارثی باشد. محققان فنلاندی و ژاپنی پی برده اند دوقلوها اغلب در خواب حرف می زنند، امری که می تواند با خوابگردی یا همان راه رفتن در خواب و دیدن کابوس همراه باشد. برخی محققان می گویند اگر والدین تان در خواب حرف می زنند احتمال اینکه شما هم در خواب حرف بزنید بیشتر است.

2- کمبود خواب

هر کسی ممکن است در خواب حرف بزند اما برخی عوامل، به ویژه کمبود خواب می تواند منجر به حرف زدن در خواب گردد. کارشناسان معتقدند اغلب افراد زمانی در خواب حرف می زنند که دچار اضطراب هستند یا کمبود خواب دارند. نداشتن استراحت کافی می تواند بر مغز ما اثر بگذارد و کیفیت خواب مان را تحت تأثیر قرار دهد.

3- اختلالات خواب

حرف زدن در خواب خود نوعی اختلال خواب محسوب می گردد که اصطلاحاً به آن سامنیلوکی (Somniloquy) گفته می گردد. این اتفاق برای هر کسی و در هر زمانی می تواند رخ دهد، اما افرادی که از دیگر انواع اختلال خواب رنج می برند ریسک حرف زدن در خواب در آن ها بالاتر است. پزشکان معتقدند میان سامنیلوکی، خواب گردی و دیدن کابوس ارتباط وجود دارد.

4- مصرف برخی داروها

یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروها اختلال در خواب است. داروهایی که مصرف آن ها می تواند منجر به بروز رفتارهای خاصی مانند حرف زدن در خواب گردد، معمولاً بر روی توانایی کنترل عضلات در زمان خواب اثر می گذارند. افزایش تون عضلانی (انقباض خفیف و پیوسته عضلات که باعث حفظ شرایط ظاهری بدن می گردد و به بازگشت خون به قلب یاری می کند) ممکن است باعث لگد زدن، مشت زدن، بیرون پریدن از تخت و صحبت کردن گردد. برخی از داروهای رایج مانند ضدافسردگی ها می توانند باعث حرف زدن در خواب شوند.

حرف زدن در خواب را چگونه کنترل کنیم

هیچ روش شناخته شده ای برای کاهش این مسأله وجود ندارد اما تغییر برخی عادت ها ممکن است به کنترل آن یاری کند.

چند راه چاره:

نزدیک زمان خواب تان غذای سنگین نخورید.

جای خواب راحتی برای خود فراهم کنید. برای این کار تشک و بالش با کیفیتی تهیه کنید.

عصرها و شب ها دیروقت قهوه نخورید.

یک برنامه ثابت برای خواب خود داشته باشید و همواره به آن عمل کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9699

به "چرا در خواب حرف می زنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا در خواب حرف می زنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید