چرا VAR به ایران نمی آید؟

به گزارش جعبه مهر، اشتباهات داوری در فوتبال ایران آنقدر زیاد شده که داد مربیان تیم ها را در آورده؛ حتی آنهایی که دوست ندارند به داور معترض شوند. نمونه اش در بازی ذوب آهن - پیکان می رفت که یکبار دیگر اشتباه داوری شکست را در کارنامه تیم ذوب آهن ثبت کند که با اعتراف بازیکن پیکان که روی او خطایی صورت نگرفته داور پنالتی را برگرداند و همه چیز ختم به خیر شد. اما این یک واقعیت محض است اشتباه داوری زمانی در فوتبال ایران کم می گردد که VAR وارد فوتبال ایران گردد. تکنولوژی که به تیم داوری یاری می نماید تصمیم اشتباه خود را آنی تغییر دهد.

چرا VAR به ایران نمی آید؟

در ابتدای پیدایش این تکنولوژی فدراسیون فوتبال قول داد این تکنولوژی را در ورزشگاه های فوتبال ایران پیاده می نماید و در این باره مکاتبات متعددی را با فیفا داشت و حتی یک کلاس هم در اینباره برگزار گردید اما به نظر می رسد پیاده کردن این سیستم در ورزشگاه های ایران بایگانی شده است.

داور چهارم یکی از بازی های لیگ برتر در هفته ای که گذشت اذعان کرد پیاده کردن هر ست از VAR در ورزشگاه های ایران نزدیک به 3 میلیارد تومان هزینه دارد واقعیت این است که فدراسیون فوتبال توان چنین هزینه ای را در ورزشگاه های ایران ندارد و این باشگاه ها هستند که باید در این زمینه پیش قدم شوند. فدراسیون فوتبال هم اکنون در تجهیز هدست های رادیویی هم با مشکل روبرو است و البته خرید این دستگاه ها باید از سوی باشگاه ها انجام و در ورزشگاه هایی که به میدان می فرایند نصب گردد. پیش از این گفته می شد قیمت هر ست VAR نزدیک به 200 تا 300 هزار دلار است اما داور چهارم یکی از بازی های لیگ برتر که در این باره صحبت می کرد می گفت با 3 میلیارد تومان می گردد این تجهیزات را در ورزشگاه ها پیاده کرد. در نهایت هم تصمیم گیرنده بعد از نصب VAR داور است و ممکن است باز هم اشتباهاتی صورت گیرد که در این صورت دست کم اشتباهات به حداقل می رسد.

در نهایت باید به این نکته اشاره نمود باشگاه ها تنها یک بار هزینه خرید VAR را می دهند اما برای همواره از آن بهره خواهند برد. برای رها شدن از اشتباهات پی در پی داور 3 میلیارد تومان ارزش دارد؛ به خصوص که قرار است همین یکبار برای خرید تکنولوژی یاری داور ویدئویی هزینه گردد.

منبع: خبرورزشی

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8396

به "چرا VAR به ایران نمی آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا VAR به ایران نمی آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید