چگونه مبل کهنه را نو کنیم؟

به گزارش جعبه مهر، هنگامی که مبلمان شما کهنه شوند زیبایی دکوراسیون را از بین می برند و تعویض مبل نیز نیازمند هزینه زیادی است. بنابراین در صورت روبرو با این مشکل به شما پیشنهاد می کنیم از روش های خانگی نو کردن مبل استفاده نمایید و اگر مبل شما دچار آسیب جدی شده است آن را به کارگاه های تعمیر مطمئن بسپارید چراکه هزینه تعمیر بسیار کمتر از هزینه تعویض است .

چگونه مبل کهنه را نو کنیم؟

خبرنگاران| صرف هزینه گزاف و گذاشتن وقت زیاد برای دکوراسیون خانه جدید خیلی دلچسب نیست و از سوی دیگر اندکی تغییر و نو کردن وسایل و مبلمان کهنه و قدیمی که می توان آن ها را تعمیر کرد، حس و حال زمان گذشته را برای شما زنده خواهد کرد و یاد آوری خاطرات برایتان شیرین و فراموش نشدنی می گردد.

به گزارش خبرنگاران، استفاده دوباره از مبلمان قدیمی با طراحی و رنگ جدید، راحت ترین و منطقی ترین روش برای روبه رویی با این مسائل می باشد. دیگر احتیاجی نیست مبل کهنه خود را دور بیاندازید و یا بدون استفاده در انباری خود پنهانش کنید، زیرا شما با اندکی خلاقیت و ایده پردازی می توانید راه های زیادی برای بازسازی و تغییر به سبک های مدرن و شیک پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا به راهکار های مفیدی برای دکوراسیون جدید خود برسید.

گاهی قالب یا اسکلت مبل به مرورزمان و به خاطر استفاده مکرر، حالت اولیه را از دست می دهد. در چنین شرایطی است که بالشتک قسمت نشیمنگاه مبل حالت فرورفتگی پیدا می نماید. به سادگی می گردد این مشکل را برطرف کرد؛ برای این منظور، به یک تکه چوب محکم و مقاومِ چندلایه احتیاج خواهید داشت. بالشتک نشیمنگاه را بردارید، چوب را دقیقا به اندازه قسمت زیرین بالش برش دهید و آنجا محکم متصلش کنید؛ سپس بالش را سر جایش بگذارید.

البته گاهی فرورفتگی به قالب مبل ارتباطی ندارد و در پی نشست وبرخاست های مکرر، بالشتک های مبل هستند که حالت اولیه را از دست می دهند. این اتفاق کاملا معمولی و طبیعی است و به مرورزمان رخ می دهد. خوشبختانه برطرف این مشکل هم دردسر چندانی ندارد. کافی است زیپ تعبیه شده روی بالشتک ها را باز کنید و با داخل کردن پارچه پلی استر یا پنبه به آن، فرورفتگی ها را پر کنید. همچنین ضروری است خط کش بلندی بردارید و حوله ای دور آن بپیچید. با استفاده از این خط کش می توانید پنبه یا پارچه را به تمامی گوشه وکناره های بالشتک ها برسانید و به آن ها حالتی یکدست بدهید.

گاهی نو کردن مبل کهنه به سادگیِ برقراری تماس با یکی از مراکز خدماتی شست وشوی مبل در منزل خواهد بود. اگر هم زمان کافی در اختیار دارید و به دنبال راهکار مقرون به صرفه تری هستید، می توانید خودتان زحمت این کار را بکشید.

البته این راهکار فقط مربوط به زمانی است که مبلتان لک شده باشد. اگر احساس می کنید رنگ وروی مبل رفته است، دو راهکار دیگر پیش رو خواهید داشت: رنگ کردن روکش بالشتک ها یا عوض کردن روکش ها (البته اگر بخواهید و در خیاطی مهارت داشته باشید، خودتان هم می توانید روکش جدید بدوزید).

برای نو کردن مبل کهنه به این روش، به رنگ گچی و کمی چسب کاغذی احتیاج پیدا می کنید. رنگ را در آب حل کنید تا محلول شفاف و روشنی درست گردد. قسمت هایی را که به رنگ احتیاج ندارند، با چسب کاغذی بپوشانید؛ سپس، با برس ظریفی به دقت نقاط موردنظر را رنگ کنید. در انتها، چسب ها را جدا کنید و با درجه حرارت کم سشوار، قسمت های رنگ خورده را خشک کنید.

برای رنگ کردن روکش های چرمی، به رنگ اکریلیک چرم و برسی با سریِ زبر احتیاج پیدا می کنید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، احتیاج است سه لایه رنگ اکریلیک روی روکش چرمی بزنید. با اتمام هر لایه رنگ، 45 دقیقه صبر کنید و سپس لایه بعدی را بزنید. بعد از آنکه هر سه لایه رنگ را زدید، به مدت یک شبانه روز از نشستن روی مبل خودداری کنید و اجازه دهید خشک گردد.

اگر زمان و حوصله کافی برای رنگ زدن روکش را ندارید، می توانید روکش های جدید سفارش بدهید یا آنکه خودتان روکش جدید بدوزید. البته اگر این کار را به کارگاه های مخصوص بسپرید، بهتر است؛ چراکه نتیجه نهایی کار آنها، به خاطر دستگاه ها و تجهیزاتی که دارند، بهتر و مطمئن تر خواهد بود.

همچنین اگر فکر می کنید مبلتان طراحی و ظاهر زیبا و منحصربه فردی دارد، به جای تعویض مبلمان می توانید آن را به کارگاه بسپرید و روکش های جدید سفارش دهید. تعویض کلیِ روکش ها در مقایسه با سایر روش هایی که در این مطلب معرفی می شوند، زمان و هزینه بیشتری می برد؛ اما نتیجه کار بسیار مطلوب خواهد بود.

گاهی پایه ها و دیگر قسمت های چوبی مبل دچار خش افتادگی می شوند. راهکارهای متعددی برای برطرف آثار خش افتادگی ها از روی چوب وجود دارد؛ مثلا واکس و پاستل مخصوص چوب انتخاب های ایدئالی هستند؛ محلول ترکیب شده از میزان های برابری از سرکه و روغن زیتون را هم می توانید انتخاب کنید.

تعویض پایه های مبل هم راهکار مناسب دیگری برای بازسازی مبل های قدیمی است. با این کار، مبلتان ظاهر کاملا تازه ای پیدا می نماید. پایه های مبل در انواع و اقسام مدل ها و شکل های مختلف عرضه می شوند و می توانید به سلیقهٔ خودتان، مدل مناسب را از میانشان انتخاب کنید. توصیه می گردد، به هنگام تعویض پایه ها، از این فرصت برای تنظیم ارتفاع مبل هم بهره ببرید. تنظیم ارتفاع به مدل مبل بستگی دارد، اما در بیشتر مدل های امروزی تر، هرچه ارتفاع کمتر باشد و مبل به زمین نزدیک تر باشد، ظاهر بهتری به دکوراسیون داخلی خانه می بخشد. پس از آنکه پایه های قدیمی را باز کردید، با گذاشتن چیزی زیر مبل (مثل کتاب) ارتفاع دلخواهتان را پیدا کنید.

اگر پایه های مبلتان قابلیت تعویض نداشتند، برای نو کردن مبل کهنه می توانید پایه ها را رنگ بزنید. توصیه می گردد برای این منظور از رنگ گچی بهره ببرید؛ چون احتیاجی به بتونه یا رسیدگی های دیگر ندارد. اجازه دهید رنگ کاملا خشک گردد و سپس، روی آن را با لایه ای از واکس مخصوص رنگ گچی بپوشانید تا به خوبی به سطح پایه بچسبد.

با خریدن چند کوسن جدید، هم ظاهر نویی به مبلتان می بخشید و هم دکوراسیون داخلی را کمی بهبود می دهید. ازآنجاکه هزینه کمی صرف خرید کوسن های جدید می کنید، انتخاب ایدئالی برای نو کردن مبل کهنه خواهد بود. حتی برای کمترکردن این هزینه می توانید به جای سفارش دادن کوسن با طرح و رنگ دلخواه، از محصولات موجود در بازار بهره ببرید.

سفارش روکش جدید برای مبلمان گاهی هزینه ای برابر با خریداری مبلمان نو خواهد داشت. اگر به دنبال راهکاری مقرون به صرفه تر هستید، بهتر است کاور مبلمان بخرید. کاور مبلمان علاوه بر اینکه از کهنه شدن و رفتن رنگ وروی مبل جلوگیری می نماید، آزادی عمل بیشتری به شما می دهد و می توانید در هر فصل، از رنگ های مناسب برای آن فصل بخصوص بهره ببرید (کاورهای روشن در فصل گرم تابستان و کاورهای تیره برای فصل های سرد). همچنین به سادگی می توانید کاورها را بردارید و بشویید. اگر ظاهر کاورها تنها اولویت تان نیست و به جنس مورداستفاده در تهیه شان هم اهمیت می دهید، توصیه می گردد از کاورهای سفارشی بهره ببرید (کاور سفارشی کمی گران تر خواهد بود).

اگر احساس می کنید کوسن های مبلمانتان بیش از حد ساده هستند و می خواهید کمی خلاقیت به خرج بدهید، می توانید دکمه هایی را با فواصل مساوی از هم روی روکش کوسن ها بدوزید (شبیه به آنچه در تصویر می بینید). برای این منظور، مراحلی را دنبال کنید که در ادامه شرح داده می گردد:

1. دستی به ظاهر کوسن بکشید تا پنبه یا پارچه داخل آن در تمامی گوشه وکنارهایش به طور مساوی پخش گردد.

2. نقاط موردنظر برای دوختن دکمه ها را انتخاب کنید و این نقاط را با سوزن یا گچ علامت گذاری کنید.

3. حدود نیم متر نخ چندلایه را از سوراخ سوزن مخصوص کار با روکش مبلمان عبور دهید. سوزن را وارد یکی از نقاط علامت گذاری شده کنید و از پشت کوسن بیرون بیاورید.

4. کوکِ مورب (اُریب) کوچکی بزنید و سپس سوزن و نخ را به سمت قسمت جلویی کوسن برگردانید و آن را از داخل حلقه کوچک دکمه رد کنید.

5. دوباره سوزن را به قسمت پشتی کوسن فرو کنید، گره بزنید و قسمت اضافیِ نخ را ببُرید.

با استفاده از نوارهای تزیینی تهیه شده از پونز می توان ظاهر خاص و پیچیده تری به طراحی مبلمان بخشید. برای این منظور، باید روی نوارچسبی کاغذی، نقاطی را که قرار است پونزها در آنها فرو فرایند علامت گذاری کنید و چسب را در طول قسمت موردنظرتان بچسبانید (همان طور که در تصویر هم مشاهده می کنید، نوارهای تزیینی پونز را به طور معمول در گوشه وکناره های مبلمان می زنند). با استفاده از فاصله انداز (اسپیسر/ spacer) می توانید از برابربودن فواصل میان پونزها مطمئن شوید. نوار تزیینی را روی چسب بگذارید و پونزها را با استفاده از چکش لاستیکی تا نیمه در پارچه یا چرمِ روکش فرو کنید. اگر نوار صاف و مستقیم بود، چسب را جدا کنید و با ضربه های چکش، پونزها را کامل در روکش فرو کنید.

گاهی به طور تصادفی، روکش پارچه ای یا چرمی مبلمان با کلید یا شیء نوک تیز دیگری پاره می گردد. نگران نباشید! برای ترمیم این گونه پارگی ها و بازسازی مبل های قدیمی به سه چیز احتیاج خواهید داشت که می توانید از خرازی ها بخرید:

  • چسب درزگیر مخصوص پارچه؛
  • سوزن منحنی؛
  • نخ نایلونی.

ابتدا به دقت محل پارگی را زیر نظر بگیرید و مثلا ببینید چقدر عمیق است یا کناره ها تا چه حد آسیب دیده اند؛ سپس با چسب درزگیر، اطراف محل پارگی را درزگیری کنید تا از پیش روی آن و آسیب رساندن بیشتر به روکش مبل جلوگیری کنید.

کناره های محل پارگی را به هم بچسبانید و با وصل کردن سنجاق، از تکان خوردنشان جلوگیری کنید.

درنهایت، با استفاده از سوزن منحنی و نخ نایلونی که از سوراخ آن عبور داده اید، محل پارگی را محکم و دقیق بدوزید.

شاید در نگاه اول، چنین راهکاری به نظرتان به سؤال چگونه مبل کهنه را نو کنیم بی ارتباط برسد، اما یکی از مسائل مبل های قدیمی، بوی ناخوشایندی است که به واسطهٔ نشست وبرخاست ها و استفادهٔ زیاد به خود می گیرند. برای برطرف بوی بد مبل، به محلول ساخته شده ای از میزان های برابر آب و آب لیمو احتیاج دارید.

آب لیمو به برطرف بوی نامطبوع یاری می نماید. فقط در نظر داشته باشید که لیمو خاصیت سفید کنندگی دارد و ممکن است رنگ مبل را ببرد؛ بنابراین پس از مدت زمان کوتاهی، محلول مورداستفاده روی مبل را با دستمال نم دار پاک کنید. همچنین از استفادهٔ از این محلول بر روی پارچه خودداری کنید.

برای مبلمان پارچه ای می توانید جوش شیرین را جایگزین آب لیمو کنید. جوش شیرین را روی مبل بپاشید و بگذارید یک ساعت روی آن بماند؛ سپس روی مبل جاروبرقی بکشید. جوش شیرین یک خنثی کنندۀ فوق العاده قوی است (به این معنا که اثر قلیایی یا اسیدی مواد دیگر را خنثی می نماید) و تقریبا هر نوع بوی نامطبوعی را از بین می برد.

اگر هم احساس می کنید بوی نامطبوع از کاور مبلمان است، کافی است کاور ها را در ماشین لباس شویی بیندازید.

چگونه مبل کهنه را نو کنیم؛ این سؤالی بود که در این مطلب سعی کردیم تا جای امکان، جواب مناسبی برایش پیدا کنیم. راهکار هایی که معرفی شدند همگی مقرون به صرفه هستند. با تهیه وسایل و ترکیبات ساده ای می توانید از این راهکار ها بهره ببرید. تنها راهکار پرهزینه در نو کردن مبل کهنه، تعویض همۀ روکش های مبلمان است. این کار، علاوه بر هزینه لازم برای تهیه روکش های نو، شامل هزینه دستمزد کارگران هم می گردد. شاید بتوان هزینه این کار را با خرید مبلمان نو مقایسه کرد؛ بنابراین اگر به دنبال راهکاری کم هزینه تر هستید، می توانید از سایر موارد معرفی شده بهره ببرید.

لطفا اگر راهکار یا روش دیگری برای نو کردن مبل کهنه به ذهنتان می رسد، به موارد ذکرشده اضافه کنید. مشتاق شنیدن نظر های شما هستیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6292

به "چگونه مبل کهنه را نو کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مبل کهنه را نو کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید