چگونه کودک را از شیر بگیریم؟

به گزارش جعبه مهر، یکی از مهمترین سوالات و دغدغه های مادری که کودک خود را با شیر خود تغذیه می نماید، این است که بداند برترین زمان برای از شیر گرفتن چه موقع است و چه طور باید کودک را از شیر گرفت که در ادامه به این موضوع می پردازیم.

چگونه کودک را از شیر بگیریم؟

زمان از شیر گرفتن کودک، چه سنی است؟

با توجه به توصیه های دین مقدس اسلام در خصوص شیر مادر ذکر شده است، مادرانی که می خواهند شیر دادن به فرزند خود را کامل کنند باید دو سال تمام به کودک شان شیر دهند، سازمان بهداشت جهانی نیز تغذیه شیر مادر را دو سال توصیه نموده است.

مجامع علمی بچه ها کشور های مختلف اظهار نظر نموده اند که هر مادری باید حداقل یک سال به کودک از شیر خود بدهد و در صورتی که مادر و کودک هر دو مایلند مادر می تواند به شیر دادن از پستان های خود ادامه دهد.

اگر مادر به علل پزشکی، شغلی و اجتماعی قادر نیست به کودک خود شیر دهد، می تواند شیر خود را قطع کند، ولی هیچ مادری نباید به طور ناگهانی شیر خود را قطع کند. زیرا کودک وابسته به شیر مادر است و قطع ناگهانی آن موجب اضطراب و آشفتگی او می گردد. شیر مادر نه فقط کودک را تغذیه می نماید، بلکه موجب امنیت و آرامش روانی کودک نیز می گردد.

برترین روش برای از شیر گرفتن کودک چیست؟مادران با توجه به توصیه های زیر می توانند قطع شیردهی کودک خود را در اواخر سال دوم تولد آغاز کنند.

ندادن یک نوبت شیر: مادر باید یک نوبت شیر خود را قطع کند و به جای آن اگر کودک کمتر از شش ماه سن دارد؛ یک نوبت شیر خشک مناسب، اگر بیش از شش ماه سن دارد؛ یک نوبت غذا و اگر بیش از یک سال سن دارد شیر خشک و یا شیر پاتوریزه به کودک بدهد و به تدریج شیر خود را کم و قطع نموده و بر حسب سن کودک غذای مناسب را جایگزین شیر مادر نماید.

کم کردن زمان شیر دادن: مادر می تواند زمان شیر دادن از پستان های خود را به تدریج کم کند. اگر هر نوبت به کودک 20 دقیقه از پستان های خود شیر می داده است، در هر نوبت 10 دقیقه شیر دهد تا به تدریج شیر دادن از پستان را قطع کند.

عقب انداختن زمان شیر دادن: اگر مادر به کودک از پستان های خود در زمان های به خصوص شیر می داده است زمان های شیر دادن را به تدریج عقب بیندازد تا علاقه کودک به شیر خوردن از پستان ها کمتر گردد و شیر دادن مادر قطع گردد.

برای آرامش کودک چه کارهایی انجام دهیم؟مادر باید هنگام قطع شیردهی، کودک را بیشتر در بغل گیرد و او را بیشتر سرگرم کند و کودک را با غذای مناسب با سن او تغذیه نماید تا کم کردن شیر و از شیر گرفتن جبران گردد.

برخی از مادران قطع تدریجی شیر دادن را به تعویق می اندازند، سپس برای قطع شیردهی نوزاد به کار های غیر منطقی متوسل شوند، مانند: پوشاندن نوک پستان با پارچه سیاه مودار، پاشیدن فلفل به نوک پستان خود، مالیدن دوده یا مرکب و نمک به نوک پستان و ... که این کار ها صلاح نیست. برترین روش، جایگزین کردن وعده های غذا به جای دفعات شیر است.

در صورتی که قطع شیر مادر به دلیل بیماری او یا بیماری شیرخوار ضرورت داشته باشد، محکم بستن پستان ها و گذاردن کیسه آب سرد و مصرف نکردن مایعات به قطع شیر یاری خواهد نمود. تجویز هورمون استرژون به میزان کم و به مدت دو تا سه روز موجب کم شدن ترشح شیر و قطع آن می گردد.

نکات مورد توجه و روش های ایجاد آرامش در کودککودک را در آغوش بگیرید و با او ارتباط داشته باشید.

بهتر است کودک را با شیر دوشیده شده تغذیه کنید تا اصرار کودک برای شیر خوردن از سینه مادر کم گردد.

برای قطع کردن شیر نوزاد عجله نکنید و این کار را به صورت آرام انجام دهید.

در هفته های اول یک وعده شیر دوشیده شده و در هفته های بعد دو وعده از شیر دوشیده شده را حذف کنید تا از شیر گرفتن نوزاد به طور کامل حاصل گردد.

قبل از اینکه نوزاد را از شیر بگیرید، از آمادگی کودک برای قطع شیر مطمئن شوید. منظور از آمادگی کودک این است که کودک بتواند شیشه شیر یا فنجان را به راحتی در دست خود نگه دارد.

به کودک آرامش دهید.

با کودک بازی کنید، او را بیرون ببرید و سرگرم کنید.

کودک را در آغوش بگیرید و به آرامی تکان دهید.

درصورتی که کودک دندان درآورده است می توانید حلقه های لاستیکی مخصوص گاز گرفتن را در یخچال سرد کنید و به کودک بدهید تا آرام تر گردد.

شیوه جدیدی برای خواباندن کودک پیدا کنید تا کودک به راحتی به خواب برود.

در صورتی که کودک را شب ها در کنار خود می خوابانید، او را به جای دیگر منتقل کنید زیرا کودک شب ها برای مکیدن سینه ها بیشتر کوشش خواهد نمود.

مادر کودک با مشورت و تشخیص پزشک از قرص های ضدبارداری استفاده کند؛ زیرا فراوری شیر در برخی از خانم هایی که قرص های ضدبارداری مصرف می کنند کاهش می یابد و ناراحتی هایی حاصل از گرفتن کودک از شیر کم خواهد شد.

بعلاوه می توانید از یاری افراد دیگر استفاده نماید. هنگامی که نوزاد از شیر گرفته می گردد بسیار کوشش می نماید تا از پستان های مادر تغذیه کند. در این مواقع غذا دادن به کودک را به فردی دیگری بسپارید تا او نیز آرام تر گردد. این روش نیز برای کاهش استرس مادر و پدر نیز عملی است.

این نکته را در نظر داشته باشید که هنگامی که شیر دادن به کودک قطع می گردد، وزن نوزاد نیز کاهش می یابد. از طرفی دیگر اضطراب در کودک زیاد می گردد و بیش از میزان، مادر خود را بغل و گریه می نماید. اما بعد از گذشت چند هفته، این موارد همگی بر طرف می گردد، پس والدین کودک باید شکیبا باشند و این علائم را بشناسند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10948

به "چگونه کودک را از شیر بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کودک را از شیر بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید