کاهش قیمت پهنای باند به معنای ارزان شدن اینترنت کاربران نیست

به گزارش جعبه مهر، به گزارش خبرنگاران، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه امروز خود کاهش 25 درصدی قیمت پهنای باند اینترنت را مصوب کرد. این تغییر قیمت، مربوط به پهنای باندی می شود که شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای ارتباطی و شرکت های اینترنتی می فروشد.

کاهش قیمت پهنای باند به معنای ارزان شدن اینترنت کاربران نیست

حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصاحبه با خبرنگاران درباره این مصوبه جدید شرح داد و گفت: امروز کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با توجه به افزایش مصرف پهنای باند اینترنت در کشور، نرخ جدیدی را برای فروش پهنای باند به اپراتورهای ارتباطی در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: این یک قاعده است که زمانی که مصرف افزایش یابد، قیمت کاهش پیدا کند. بر این اساس ما حدود 2 سال پیش نیز در مصوبه 266 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قیمت پهنای باند را 25 درصد کاهش دادیم. هم اکنون نیز در راستای افزایش مصرف پهنای باند، هزینه پهنای باند اینترنت که توسط شرکت ارتباطات زیرساخت برای اپراتورها تأمین می گردد، بین 25 تا 30 درصد (با توجه به شرایط مختلف) کاهش می یابد.

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که این تصمیم آیا به پیشنهاد شرکت ارتباطات زیرساخت اجرا شده است، گفت: این مصوبه در پی بررسی کارشناسی میان شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و به پیشنهاد مجموعه وزارت ارتباطات، در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مطرح شد و پس از مدتی بررسی، این عدد نهایی و در کمیسیون به تصویب رسید.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به این سوال که با توجه به حواشی های اخیر در مورد توسعه پهنای باند، آیا ضرب الاجلی برای کاهش قیمت پهنای باند مدنظر بوده است، گفت: این مصوبه هیچ ربطی به این موضوعات ندارد و یک بحث کاملاً کارشناسی و فنی است که طرح آن به اوایل تابستان بازمی گردد.

فلاح جوشقانی ادامه داد: با توجه به اینکه اپراتورها در شرایط فعلی، قیمت اینترنت را برای مردم ثابت نگه داشته اند و نیز با توجه به افزایش مصرف پهنای باند، تصمیم ارزان شدن پهنای باند در راستای کاهش هزینه اپراتورها اجرا شده است.

وی در مورد تأثیر این مصوبه در ارزان شدن قیمت نهایی اینترنت برای مصرف کننده، گفت: مطابق با مأموریتی که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به رگولاتوری داده است، باید تأثیر این مصوبه بر قیمت تمام شدن کاربران با حضور اپراتورها مورد بررسی قرار گیرد. باید شرایط بررسی گردد و فعلاً نمی توان در مورد کاهش قیمت اینترنت مصرف کنندگان نظر قطعی داد.

دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا در این مصوبه الزامی برای کاهش قیمت اینترنت توسط اپراتورها مطرح شده است، گفت: اپراتورها در تعرفه اینترنت سقف و کف قیمت دارند و براساس این سقف و کف، بسته های اینترنت را برای کاربران تعریف می کنند. در این راستا اپراتورهای غالب (سهم بالایی از بازار دارند) باید بسته های تعریف شده را به تأیید رگولاتوری برسانند و اپراتورهای غیر غالب نیز باید آن را به اطلاع رگولاتوری برسانند. در مجموع نرخ بسته های اینترنت، در چارچوب مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیش می رود. اما برای تغییر این قیمت ها باید بررسی گردد که کاهش 25 درصدی نرخ پهنای باند، در سبد هزینه های اپراتورها چه تأثیری دارد و براساس آن در مورد قیمت تمام شده اینترنت برای کاربر، تصمیم گیری گردد.

فلاح جوشقانی تاکید کرد: آنچه که مسلم است اینکه مصوبه امروز کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای کاهش هزینه پهنای باند اپراتورها است.

وی در پاسخ به اینکه قول ارزان شدن قیمت اینترنت را به کاربران نمی دهید؟ گفت: باید این موضوع بررسی گردد. فعلاً رگولاتوری از جانب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مأموریت دارد تا موضوع را بررسی و گزارش دهد. زمان آن نیز معلوم نیست.

معاون وزیر ارتباطات در مورد اینکه آیا برای سال آینده شاهد کاهش قیمت اینترنت کاربران خواهیم بود، گفت: باید ببینیم. نمی گردد حرف نسیه زد. رگولاتوری براساس ماموریت هایش اقدام می کند و نتایج آن را به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گزارش می دهد. انشالله اگر تصمیمی گرفته شد به استحضار مردم می رسانیم.

وی شرح داد: فعلاً نمی توان روی قیمت اینترنت برای کاربر نهایی نظری داد. چون بحث این مصوبه مربوط به قیمت پهنای باند اینترنت زیرساخت بوده است. در مصوبه فعلی چیزی در مورد قیمت اینترنت کاربران نیامده اما ممکن است در آینده، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بر اساس گزارش رگولاتوری در این زمینه تصمیماتی بگیرد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: مصرف اینترنت با توجه به شرایط کرونا طی یک سال اخیر در مجموع بیش از دو برابر شده و ترافیک شبکه ملی اطلاعات به واسطه پلتفرم های آموزشی و دانشگاهی افزایش یافته است. به همین دلیل شرکت ارتباطات زیرساخت، با کاهش قیمت پهنای باند موافقت کرد.

وی در پاسخ به اینکه نحوه محاسبه قیمت فروش پهنای باند چگونه است، اضافه کرد: در این مصوبه، تعرفه پهنای باند مطابق با میزان مصرف اپراتورها در جدول آمده است. شرکت ارتباطات زیرساخت، اینترنت بین الملل را که وارد کشور می کند، مطابق این جدول به اپراتورها می فروشد. برای مثال در مصوبه قبلی، پایین ترین نرخ پهنای باند به ازای هر مگابیت برثانیه 75 هزار تومان بوده است. اگر اپراتور حدود 100 گیگابیت پهنای باند از زیرساخت خریداری کند، باید به ازای هر مگابیت 75 هزار تومان پرداخت می کرد که این رقم هم اکنون 25 درصد کاهش یافته است.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9078

به "کاهش قیمت پهنای باند به معنای ارزان شدن اینترنت کاربران نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش قیمت پهنای باند به معنای ارزان شدن اینترنت کاربران نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید