کشف سکونتگاه های پارینه سنگی در مازندران

به گزارش جعبه مهر، آنالیز پیمایشی در منطقه هزارجریب استان مازندران منجر به کشف تعدادی سکونتگاه پارینه سنگی در این منطقه شد.

کشف سکونتگاه های پارینه سنگی در مازندران

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، الهام قصیدیان سرپرست هیئت باستان شناسی امروز دوشنبه 30 مهر 97 با اعلام این خبر گفت: در راستای طرح پژوهشی آنالیز و شناسایی کریدور جنوب دریای مازندران، هیأت پژوهشی مشترک از اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران، پژوهشکده باستان شناسی کشور و بنیاد مطالعات فرگشت انسانی دانشگاه کمبریج بریتانیا، شرق استان مازندران بالاخص منطقه هزارجریب واقع در ارتفاعات شهرستان های نکا، بهشهر و گلوگاه را مورد آنالیز پیمایشی فشرده قرار داد.

این باستان شناس توضیح داد: شرایط زمین شناسی کوهستان منطقه هزارجریب سبب شکل گیری غارها و پناهگاه های فراوانی شده است.

او اضافه نمود: استفاده از پناهگاه های واقع در کوهپایه ها به این دلیل برای انسان های عصر پارینه سنگی اهمیت داشته که آنها را مسلط به دشت و کنترل گله های حیوانات مسلط می نموده است.

قصیدیان گفت: این آنالیز منجر به کشف تعدادی سکونتگاه پارینه سنگی در این منطقه شد که حاکی از اهمیت فراوان این منطقه در دوران پارینه سنگی است.

سرپرست هیئت باستان شناسی اظهار کرد: این امر تأیید کننده نظرات باستان شناسان گذشته از دهه 60 قرن بیستم مبنی بر نقش این منطقه به عنوان کریدوری است که مناطق غربی از جمله کوهستان قفقاز را به مناطق شرقی از جمله آسیای میانه به یکدیگر پیوند می دهد.

او گفت: با توجه به اهمیت این منطقه و همچنین نجات بخشی لایه های رهنمون یافته از چاله های حفاری غیر مجاز، امید می رود که فصول آینده به گمانه زنی و نجات بخشی این محوطه ها اختصاص پیدا کند.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 513

به "کشف سکونتگاه های پارینه سنگی در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سکونتگاه های پارینه سنگی در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید