آلودگی هوا چهارمین علت مرگ زودرس در دنیا ، اماکن دارای بالاترین احتمال ابتلا به کرونا

به گزارش جعبه مهر، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره شرایط آلودگی هوا در کشور و پیامدهای آن، گفت: بر اساس پژوهش مشترک دانشگاه و وزارت بهداشت مجموع سال های عمر از دست رفته به علت مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق آلاینده ها بالغ بر 400 هزار سال برآورد شده است.

آلودگی هوا چهارمین علت مرگ زودرس در دنیا ، اماکن دارای بالاترین احتمال ابتلا به کرونا

به گزارش خبرنگاران از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر عباس شاهسونی، عضو هیئت علمی گروه مهندسی بهداشت محیط و دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در آستانه 29 بهمن ماه روز هوای پاک، آلودگی هوا را یکی از مسائل عمده شهرهای بزرگ دنیا دانست و گفت: گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت، رشد بخش های صنعتی، حمل و نقل و الگوهای مصرف نامناسب سوخت، نگرانی ها را نسبت به تشدید آلودگی هوا افزایش داده؛ چراکه این آلودگی ها تاثیرات نامطلوبی بر سلامت، رفاه و بهره وری جامعه دارد.

وی ادامه داد: آلودگی هوا یکی از عوامل خطر محیطی مهم است و جوامع از طریق کاهش سطح آلاینده ها می توانند بار بیماری هایی نظیر سکته و بیماری های قلبی، سرطان ریه و بیماری های تنفسی حاد و مزمن را کاهش دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شرح داد: در حال حاضر 92 درصد از جمعیت دنیا در کشورهایی زندگی می کنند که در آن سطح آلودگی هوا 10 میکروگرم بر متر مکعب است؛ یعنی بالاتر از رهنمود سازمان دنیای بهداشت. روبروه با ذرات معلق بطور میانگین باعث کاهش 1.8 سال از امید به زندگی در مردم دنیا می شود.

آلودگی هوا چهارمین علت مرگ زودرس در دنیا

شاهسونی با اشاره به اینکه در کشورهای با سطح درآمد متوسط و پایین خطر بیشتری وجود دارد، افزود: آلودگی هوا در سطح دنیا، به عنوان چهارمین علت مرگ زودرس پس از فشار خون بالا، مصرف دخانیات و سوءتغذیه و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر پس از استعمال دخانیات شناخته شده است.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، اظهار کرد: بر اساس آخرین برآورد موسسه معتبر بار بیماری ها به ترتیب 26 درصد از مرگ های ناشی از سکته مغزی، 20 درصد از مرگ های ناشی از بیماری های ایسکمیک قلبی، 19 درصد از مرگ های ناشی از سرطان ریه، 20 درصد از مرگ های ناشی از دیابت، 30 درصد از مرگ های ناشی از عفونت های تحتانی دستگاه تنفسی و 40 درصد از مرگ های ناشی از بیماری های مزمن انسداد ریوی منتسب به روبروه طولانی مدت با آلودگی هوای آزاد است.

وی آلاینده های هوا را از مهمترین نگرانی های بهداشت عمومی گفت و گفت: آلاینده ها شامل ذرات معلق (PM)، ازن تروپوسفریک سطح زمین (O3)، دی اکسید نیتروژن (NO2) و دی اکسید گوگرد (SO2) هستند که می توانند بسیاری از اندام ها و سیستم های انسان را تحت تأثیر قرار دهند.

شاهسونی افزود: شواهد زیادی در خصوص ارتباط بین این آلودگی ها و اثرات قلبی عروقی و تنفسی وجود دارد. سایر پیامدهای احتاقتصادی سلامتی شامل اثرات متابولیکی(دیابت)، تصلب شرایین، اختلال در رشد عصبی و ریه در بچه ها و حتی ارتباط با بیماری های تخریب عصبی است.

بروز بیش از 40 هزار مرگ زودرس به علت روبروه طولانی مدت با ذرات معلق

عضو هیئت علمی گروه مهندسی بهداشت محیط، در خصوص شرایط آلودگی هوای کشور و تاثیر آن بر سلامت هموطنان شرح داد: براساس آخرین برآورد موسسه معتبر بار بیماری ها، روبروه طولانی مدت با ذرات معلقPM2,5 در کشور، سالانه باعث بروز 41 هزار و 700 مورد مرگ زودرس می شود.

وی ادامه داد: بر اساس این گزارش میانگین غلظت ذرات معلق PM2,5 در کشور بیش از 3.8 برابر رهنمود سازمان دنیای بهداشت است. همچنین نتایج مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت انجام گرفته نشان می دهد که مرگ منتسب به آلودگی هوا در شهر ایران بطور میانگین 7.67 درصد است.

هزینه های سلامت ناشی از آلودگی هوا در تهران سالیانه 2.6 میلیارد دلار

شاهسونی، بیان کرد: مطابق با آخرین گزارش بانک دنیای در سال 2018، هزینه های سلامت (مرگ و بیماری) آلاینده ذرات معلق(PM2,5) در شهر تهران سالیانه، 2.6 میلیارد دلار است. مطابق این گزارش در صورتی که غلظت ذرات معلق ذرات معلق (PM2,5) در شهر تهران از 35 میکروگرم در متر مکعب به 10 میکروگرم در متر مکعب (رهنمود سازمان بهداشت دنیای) کاهش یابد سالیانه هزینه های سلامت (مرگ و بیماری) ناشی از آلاینده ذرات معلق به میزان 1.6 میلیارد دلار کاهش می یابد.

4 هزار قرن عمر از دست رفته بعلت روبروه طولانی مدت با ذرات معلق

وی در خصوص نتایج مطالعه مشترک دانشگاه و گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، بیان نمود: بر اساس این پژوهش مجموع سال های عمر از دست رفته بعلت روبروه طولانی مدت با ذرات معلق PM2,5 در 25 شهر منتخب کشور، بطور میانگین برابر با 486 هزار و 289 سال و هزینه اقتصادی مرگ های منتسب به آلودگی هوا 5 هزار و780 میلیون دلار است.

کیفیت پایین هوا یک عامل خطر مهم برای بیماری های حاد و مزمن تنفسی و قلبی عروقی

عضو هیئت علمی دانشگاه، افزود: کیفیت پایین هوا یک عامل خطر مهم برای بیماری های حاد و مزمن تنفسی و قلبی عروقی است. افرادی که بیماری های زمینه ای دارند و در مناطق با هوای آلوده زندگی می کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید عفونت کووید 19 قرار دارند.

اماکنی که احتمال ابتلا به کووید 19 در آن ها بالاست

وی همچنین در خصوص اماکنی که احتمال ابتلا به کووید 19 در آن ها بالاست، شرح داد: نتایج مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد، نشان می دهد 62 درصد نمونه های هوای اخذ شده از اماکن عمومی و 67 درصد نمونه های هوای اخذ شده از سیستم حمل و نقل شهر تهران به ویروس سارس کرونای جدید آلوده بودند که نشان دهنده این است که حضور در این اماکن امکان ابتلا به بیماری کووید 19 را افزایش می دهد.

شاهسونی آلودگی هوا را عامل اصلی معین کننده افزایش بیماری هایی مانند آنفلوآنزا و کووید 19 گفت و گفت: افزایش آلودگی هوا می تواند آسیب پذیری دستگاه تنفسی افراد را بالا ببرد و همینطور باعث تشدید دیابت و بیماری های تنفسی شود که با نرخ بالاتر مرگ و میر ناشی از کووید 19 همراه است.

وی ادامه داد: نتایج مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت انجام پذیرفت نشان می دهد که روبروه با آلودگی هوا باعث 6 الی 15 درصد افزایش موارد ابتلا به کووید 19 می شود، به همین دلیل اتحادیه بهداشت عمومی اروپا هشدار داده است افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر کووید 19 قرار دارند.

شاهسونی ادامه داد: همانطور که اشاره شد در حال حاضر به دلیل تغییر فصل و افزایش آلاینده های هوا به خصوص در کلان شهرها و شهرهای صنعتی با دو مشکل آلودگی هوا و اپیدمی کووید 19 روبرو هستیم که به دنبال آن میزان مراجعات افراد به مراکز درمانی، هم به دلیل آلودگی هوا و تشدید مسائل تنفسی و قلبی و عروقی و هم کووید 19 افزایش می یابد. بنابراین، آلودگی هوا یک عامل اثرگذار بر ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 است.

عضو هیئت علمی دانشگاه در خاتمه گفت: نتایج مطالعات نشان می دهد که بین آلودگی هوا و عفونت COVID-19 رابطه آماری معناداری وجود دارد. همچنین روبروه کوتاه مدت با غلظت های بالاترPM2,5، PM10، CO ، NO2 وO3 با افزایش خطر ابتلا و مرگ بعلت کووید 19 همراه است.

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8926

به "آلودگی هوا چهارمین علت مرگ زودرس در دنیا ، اماکن دارای بالاترین احتمال ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا چهارمین علت مرگ زودرس در دنیا ، اماکن دارای بالاترین احتمال ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید