شیوع بیماری مرموز در اتیوپی: خونریزی از دهان و بینی و مرگ

به گزارش جعبه مهر، این بیماری در اطراف یک پروژه گاز طبیعی در حال توسعه چین تحت عنوان حوزه اوگادِن در شرق اتیوپی شیوع یافته است.

شیوع بیماری مرموز در اتیوپی: خونریزی از دهان و بینی و مرگ

در روستاهای مناطق شرقی اتیوپی یک بیماری مرموز در حال شیوع است که هنوز علت این بیماری مرگبار و منشاء آن به طور دقیق معین نشده است.

به گزارش خبرنگاران، طی هفته های گذشته گزارش هایی درباره شیوع یک بیماری ناشناخته و مرموز در روستاهای شرق اتیوپی در بعضی رسانه های جهانی منتشر شده است؛ که به دلیل بمب خبری شیوع ویروس کرونا در اخبار رسانه ها، این مساله در حاشیه توجه قرار گرفته است.

نشریه گاردین بریتانیا 2 هفته پیش گزارشی درباره شیوع یک بیماری ناشناخته در شرق اتیوپی منتشر کرد. بر اساس این گزارش این بیماری در اطراف یک پروژه گاز طبیعی در حال توسعه چین تحت عنوان حوزه اوگادِن در شرق اتیوپی شیوع یافته و این فرضیه را مطرح نموده که احتمالا منشا این بیماری به دلیل نشت مواد سمی ناشی از این پروژه گازی چینی ها در شرق اتیوپی باشد.

منطقه حوزه اوگادن در شرق اتیوپی

چینی ها از سال 2014توسعه و بهره برداری از حوزه گازی اوگادِن را در شرق اتیوپی در دست دارند و از همان زمان گزارش هایی از وجود یک بیماری مرموز ناشناخته در این منطقه وجود داشته است.

بدن فرد مبتلا در این بیماری وَرَم نموده و داخل چشم و کف دست او به رنگ زرد درمی آید و سپس به خونریزی از بینی و دهان دچار شده و می میرد.

طبق گفته مردم محلی تقریبا تمامی مبتلایان به این بیماری ناشناخته این علایم را پیدا می نمایند: وَرَم، تب، بی خوابی، زرد شدن چشم و کف دست و عدم اشتها و در نهایت در مراحل پیشرفته بیماری خونریزی از دهان و بینی و مرگ.

یکی از مقامات محلی شرق اتیوپی به گاردین گفته است این بیماری کاملا مرموز و پیش از حضور شرکت چینی در این منطقه دیده نشده است. او افزوده کاملا واضح است که شرکت دولتی چینی که در منطقه فعال است مواد شیمیایی را در طبیعت رها می نماید که برای سلامتی انسان مضر است.

روزنامه گاردین بریتانیا از شرکت پُلی جی سی ال چینی که در منطقه فعال است درباره این بیماری و ارتباط احتمالی آن با فعالیت های این شرکت نفتی سوال پرسیده، اما مسئولان این شرکت حاضر به اظهار نظر نشده اند.

اما مسئول صدور مجوز در وزارت معادن و نفت اتیوپی با رد فرضیه ارتباط این بیماری به فعالیت شرکت چینی گفته است: همه چاه های گاز موجود در این منطقه مطابق با استانداردهای بین المللی و ایمن هستند.

این در حالی است که حسن علی پزشک یک کلینیک بهداشتی در هارکاد معتقد است بین تعداد موارد گزارش شده در هر روستا و نزدیکی آن روستا با چاه های گازی چینی ها ارتباط مستقیمی وجود دارد.

حسین شیخ سیراد بخشدار منطقه دوبایِن در نزدیکی پروژه گازی چینی ها نیز تخمین زده از سال 2014 و از زمانی که چینی ها فعالیت خود را در حوزه گازی اوگادِن شروع نموده اند حدود 2 هزار نفر از مردم محلی بر اثر این بیماری مرموز ناشناخته جان باخته اند.

تاسیسات حوزه نفتی و گازی اوگادن که توسط چینی ها در منطقه ایجاد شده است.

چینی ها قصد دارند تا سال 2021 با تکمیل یک خط لوله 760 کیلومتری، گاز استخراجی از حوزه اوگادن اتیوپی را به جیبوتی انتقال داده و از آنجا به چین ببرند. دولت چین طی 2 دهه گذشته حضور و سرمایه گذاری گسترده ای در قاره آفریقا داشته و این قاره کانون توجه دولت پکن به ویژه از منظر سرمایه گذاری های مالی است.

-

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: عصر ایران
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5378

به "شیوع بیماری مرموز در اتیوپی: خونریزی از دهان و بینی و مرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع بیماری مرموز در اتیوپی: خونریزی از دهان و بینی و مرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید