10 آبشار رویایی ایسلند

به گزارش جعبه مهر، به نظر می رسد ایسلند، سرزمین عجایب و رازها است. گستره ای وسیع و دست نخورده که با زیباترین چشم اندازها آراسته و با نقوش شگفت انگیز طبیعت پوشانده شده است. در واقع ایسلند تابلوی بدیع خلقت است که با عوارض متعدد زمین شناسی شکلی دیگر یافته است. در این میان شاید آبشارها بیش از هر چیز دیگری به چشم آیند. این بار در خبرنگاران با زیباترین آبشارهای این کشور آشنا خواهیم شد.

10 آبشار رویایی ایسلند

وقتی نام ایسلند به گوش مان می خورد، قبل از هر چیز دیگر، تصویر سرزمینی سرد و پوشیده از برف و یخ، به ذهن مان خطور می کند. بلی بی شک ایسلند به دلیل نزدیکی به قطب شمال، سرزمینی سردسیر است. اما علاوه بر مناظر برفی، طبیعت نیز به جلوه گری مشغول بوده و با مجموعه چشم اندازهایی دیدنی و خیال انگیز، جلوه ای بس متفاوت به این سرزمین بخشیده است. اینجا می توان طبیعتی بکر، دست نخورده و رام نشدنی را مشاهده کرد که به دلیل خصوصیات منحصر بفردش، یکی از انتخاب های همیشگی و مورد علاقه عکاسان و ماجراجویان بوده، هست و خواهد بود. در ادامه با مرور زیباترین آبشارهای این دنیای شگفت انگیز، همراه شما خواهیم بود.

این آبشار شاید آن قدرها هم بلند نباشد، اما طبیعت و چشم انداز پیرامونش به اندازه ای زیبا و رویایی است که آن را در شمار آبشارهای تماشایی ایسلند جای داده است. همچنین این آبشار دارای ویژگی عجیب و متفاوتی است، از آن جایی که جریان تغذیه کننده آن، چندان هم قدرتمند نیست، گاهی و به خصوص در زمان وزش بادهای تند از سمت دریا، به جای آن که آب به سمت پایین جریان داشته باشد، به سمت بالا حرکت می کند. دهکده ای هم که در نزدیکی این آبشار قرار گرفته، هم به لطف این زیبای چموش و هم به دلیل مناظر زیبای اطرافش، مقصد گردشگری رویایی است. این جواهر زیبا در راستا معروف قرار گرفته است، پس دسترسی به آن بسیار سهل و ساده خواهد بود. این جاده از میان بی شمار منظره زیبا و چشم اندازهای باشکوه ایسلند عبور کرده و خود خالق یک خاطره فراموش نشدنی خواهد بود.

سُواش تیفوس ()

نام این آبشار در زبان محلی به معنی آبشار سیاه است. آبشاری خاص و منحصر بفرد که نامش را وام دار دیواره ای سنگی است که در دل آن جایی برای خود باز کرده است. نمونه ای شاخص از جادوی طبیعت که به خوبی نشان می دهد ایسلند، منزلگاه عجایب دیدنی بی شماری است. این آبشار درست از میان تخته سنگ های سیاه بازالتی سرازیر شده که به شکل ستون های شش وجهی باشکوه، جریان سرد و مرموز آن را در آغوش خود جای داده اند. این تخته سنگ ها در طول قرون متمادی شکل گرفته اند، درست بعد از آنکه گدازه های آتشفشانی این صخره ها را پوشانده و به تدریج گرم کرده و این گرما به شکلی مداوم بازالت را تحت تأثیر خود قرار داده است. دورنمای عجیب، مرموز و خاص این آبشار، به شکلی بی واسطه الهام بخش معماری این سرزمین بوده است. هاکس کیریم کیرکیا () و ساختمان ملّی تئاتر ، دو نمونه شاخصی هستند که در این زمینه می توان به آنها اشاره کرد. شاهکارهایی که طبیعت این کشور را به خوبی با هنر معماری در هم آمیخته و خالق معجونی شگفت انگیز بوده اند. معجونی جادویی که از دل آن، سازه هایی متفاوت و تماشایی پا به عرصه وجود گذاشتند.این آبشار در پارک ملّی اسکافِدِژ () واقع شده که خود یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار و مجذوب کننده ایسلند است. مناظر خیره کننده ای از مزارع قدیمی، یخچال های باشکوه، راستاهای سنگی خاطره انگیز، آتشفشان، مزارع گل های خوش رنگ و بو و دشت هایی که تا چشم کار می کند گسترده شده اند، از جمله دیگر چشم اندازهایی است که در این منطقه قابل مشاهده بوده و نظرها را به سمت خود جذب می کنند. این آبشار درست در نزدیکی کوه کیسکیفِت قرار گرفته است. آبشاری که شاید از نظر اندازه، وسعت چندانی نداشته باشد، اما از نظر دورنمای کلی فضای پیرامونش، جایی را در این فهرست به خود اختصاص داده است. کوهستان فوق، خود در شمار جذابیت های غیر قابل انکار این منطقه است که از چشم اندازی زیبا و تماشایی بهره برده و به شکلی خاص و رویایی، محیط اطراف را در جادوی خود اسیر کرده است. از سوی دیگر انوار درخشان شفق قطبی نیز که همچون پارچه ای حریر در آسمان این منطقه به پایکوبی و خودنمایی مشغولند، در جای خود به افسون هر چه بیشتر این منطقه کمک فراوانی کرده اند. در مجموع می توان گفت که تلفیق این کوهستان زیبا، شفق قطبی و بازتاب خیره کننده آن در آب به همراه جوش و خروش این آبشار، جوّی خاص، زنده و پر شور و نشاط به این ناحیه بخشیده و آن را در شمار مقاصد گردشگری قابل توجه این کشور جای داده است.

اِسکوافوس ()

این آبشار که در راستا رودخانه اِسکوا () منزل کرده، از لبه های تند صخره ای به پایین سرازیر می شود، لبه هایی سنگی که خود با پوششی سبز و مخملین آستر شده اند. با 60 متر ارتفاع و 25 متر پهنا، آبشار اِسکوافوس را می توان در شمار بزرگ ترین آبشارهای این کشور دانست. بر طبق افسانه ها، گفته می شود که یک وایکینگ جنگجو، گنجینه با ارزش خود را در غاری که پشت این آبشار قرار گرفته، پنهان کرده است. اگر به داستان های خیال انگیز علاقه نداشته و قصد جستجوی گنجینه های مخفی را ندارید، بی شک تماشای زیبایی این آبشار برای شما کافی خواهد بود. به دلیل تراوش قطرات آب، معمولاً رنگین کمانی زیبایی در این ناحیه به چشم می خورد که به مراتب به حالت خاص، رویایی و دوست داشتنی این آبشار می افزاید.

فیالفاس ()

این آبشار که همچنین به نام نیز شناخته می شود، یکی از عجایب دیدنی است که در منطقه وِستفیورد () واقع شده است. بستر سنگی آن، دارای سطوح مختلفی بوده و در مجموع 100 متر ارتفاع دارد. جریان این آبشار نیز تند و قدرتمند بوده و چشم انداز آن از زیبایی خاصی بهره برده است. در واقع فیالفاس خود از یک سری آبشارهای کوچک تر یا به عبارت دیگر 6 آبشار کوچک ساخته شده که هر کدام به نوبه خود بر زیبایی هر چه بیشتر منظره کلی این آبشار افزوده اند. درمجموع باید گفت که این آبشارهای کوچک، به قدر کافی زیبا و چشم نواز هستند که در این فهرست جایی را به خود اختصاص دهند.

گودفاس ()

این آبشار دیدنی و تأثیر گذار، یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در کشور ایسلند بوده که به نام آبشار طلایی نیز شناخته می شود. این آبشار در جنوب غربی ایسلند و در دره ای جای گرفته که محصول رودخانه پرخروش فیتاو () است. رودی که با جریان تند و پر افت و خیز خود در طی سال های متمادی آن را ایجاد کرده است. جریان رود در راستا پر پیچ و تاب خود، ناگهان بدون مقدمه به درون دره ای سرازیر می شود که خود از سه تراس یا سکوی سنگی تشکیل شده است، به همین دلیل بستر این رود و آبشار، از منظره ای نفس گیر و به یادماندنی برخوردارند. دورنمایی که با طبیعت اطراف و جریان شاد و پر هیاهوی رود، همچون تابلویی باشکوه جلوه می کند. هیچ جاده یا راستای در اطراف این آبشار وجود نداشته و تا چشم کار می کند، این طبیعت است که گسترده شده و بر سحر انگیز شدن هر چه بیشتر محیط می افزاید. این آبشار یکی از معروف ترین آبشارهای قاره سبز بوده و شکل و ساختار بستر سنگی آن، بر شناخته شدن آن در سطح جهانی کمک فراوانی کرده است.

سالیالَندزفاس ()

این آبشار نیز یکی از معروف ترین و در عین حال زیباترین آبشارهای این سرزمین است. جریان آب رودخانه در امتداد راستا خود از صخره های سنگی به ارتفاع 60 متر به پایین سرریز می شود. درست در پشت این آبشار غاری زیبا قرار گرفته که دسترسی به آن چندان سخت نیست. منظره این آبشار چه از دور وچه از درون این غار دنج و زیبا، به اندازه ای تماشایی و رویایی است که عکس های متعددی از آن را می توان در فضای اینترنت، کتاب، مجلات و تقویم مشاهده کرد. این آبشار نیز در راستا قرار گرفته است، به همین دلیل دسترسی به آن بسیار سهل و راحت است، راستای تماشایی که از تمام جزیره عبور می کند. در واقع خود این راستا نیز جاذبه ای توریستی است که در شمار فعالیت های مورد توجه گردشگران ایسلند، جایی خاص برای خود باز کرده است. گشت و گذاری جاده ای که بازدید کنندگان را از زاویه ای دیگر با طبیعت زیبای این کشور، آشنا می کند.

گوادافاس()

دیگر آبشار دیدنی ایسلند از رودخانه پهناور و چشمنواز اِسکیال آندِفیوت ()، سرچشمه میگیرد. این آبشار نقشی مهم وتأثیر گذار در تاریخ این سرزمین داشته است، به ویژه با توجه به ارتباط این آبشار با مسیحیان این کشور. در واقع ماجرا از زمانی شروع شد که حدود سال های 999 تا 1000 مأمور قانونگذاری به نام صورت رسمی مذهب این ناحیه را مسیحیت اعلام کرده و سپس تمامی بت های خدایان نورس یا اساطیر نوردیک () خود را به درون این آبشار انداخت. همچنین معنای کلی نام این آبشار، آبشار خدایان است. از دو سوی رودخانه می توان به این آبشار فریبنده و جادویی دسترسی داشت. همچنین این آبشار در راستا جاده کوهستانی قرار گرفته که رفت و آمد به این منطقه را آسان تر کرده است.

دِتّیفوس ()

یکی از قدرتمندترین آبشارهای قاره اروپا که حقیقتاً زیبا و مسحور کننده است. سرعت این آبشار بسیار بالا بوده به طوری که با سرعت 193 متر مکعب بر ثانیه به پایین سرازیر می شود. دِتّیفوس 100 متر پهنا داشته و به درون دره یوکول سارفیور () می ریزد. همچنین جاده ای آسفالته در نزدیکی این آبشار قرار داشته که رفت و آمد گردشگران را ساده تر کرده است.

هَاوآی فاس ()

باز هم آبشاری دیگر، و باز هم چشم اندازی بکر، تماشایی و خیره کننده. این آبشار نیز با عشوه و ناز به درون دره ای عمیق و خوش منظره سرازیر می شود، چشم اندازی که بی شک زیبا، خیال انگیز و جادویی است. این آبشار در نزدیکی کوه هِکا Hekla قرار گرفته که در شمار مهم ترین کوه های آتشفشانی ایسلند جای دارد. همان گونه که گفتیم دورنمای گسترده و منظره بدیع این آبشار و طبیعت بکر پیرامونش، بسیار زیبا و فریبنده است. به طوری که عکاسان زیادی به این نقطه سفر کرده و از زوایای گوناگون، این شگفتی بی بدیل طبیعت را در قاب تصویر جاودانه می کنند. منبع placestosee

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: کجارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7734

به "10 آبشار رویایی ایسلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 آبشار رویایی ایسلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید