11 علت عمده دل درد نوزادان و روش های درمان آن ها

به گزارش جعبه مهر، دل درد نوزاد یکی از بیماری های شایع بچه ها است که دلایل مختلفی مانند کولیک، یبوست، رفلکس، حساسیت غذایی و ... دارد. در این مقاله 11 علت دل درد نوزاد و روش درمانی آن ارائه شده است.

11 علت عمده دل درد نوزادان و روش های درمان آن ها

اگر کودکتان نق می زند ممکن است دل درد داشته باشد. توجه کنید وقتی کودکتان ناراحت است بخصوص مدتی بعد از غذا خوردن و با دیگر علائم مانند تب، استفراغ و یا اسهال نیز همراه است، درباره این علائم با پزشک نوزاد خود صحبت کنید و او را آگاه کنید تا متوجه شوید چه اتفاقی برای نوزادتان افتاده است. در زیر بعضی از دلایل رایج و غیرمتعارف که موجب دل درد نوزاد می شود، آورده شده است:

1- کولیک

یکی از مهم ترین دلایل دل درد نوزاد کولیک است. کولیک یک توضیح کلاسیک برای درد معده است. اگر کودکتان زیر 5 ماه است و کولیک دارد، احتمالا بدون هیچ توضیح پزشکی به شدت گریه می کند و نا آرام است. کارشناسان نمی دانند علت کولیک در نوزادان چیست اما به نظر می رسد که انقباضات دردناک روده در ایجاد آن دخیل باشد. ناراحتی کودکی که کولیک دارد معمولاً اواخر بعدازظهر و اوایل شب بیشتر می شود، کودک در این حالت گاز زیادی را دفع می کند و پاهایش را به سمت بالا می کشد.

درمان :

متاسفانه درمانی برای کولیک وجود ندارد ولی پزشکان روش های زیادی برای تسکین درد و کاهش گریه نوزاد پیشنهاد می دهند. خبر خوب این است که علائم کولیک معمولاً بعد از 3 تا 4 ماه بهبود می یابد. بیشتر نوزادانی که کولیک شدیدی دارند، 5 ماهه هستند.

2- یبوست

یبوست در نوزادان شایع ترین مشکل بچه های است که خوردن غذاهای جامد را شروع کرده اند. اگر مدفوع کودک شما کمتر از حالت عادی است مخصوصاً اگر سه روز یا بیشتر مدفوع نداشته باشد و زمانی هم که نیاز به دفع مدفوع دارد، با گریه و ناراحتی همراه است، به احتمال زیاد نوزاد دچار یبوست شده است. نشانه دیگر یبوست نوزادان، مدفوع سخت و خشک است که موجب درد در هنگام دفع نیز می شود.

درمان :

اگر کودک شما غذاهای جامد می خورد، با دادن غذاهای ملین مانند بلغور جو، زرد آلو، گلابی، آلو و نخود به نوزادتان، یبوست را کاهش دهید و غذاهایی که یبوست را تشدید می کند؛ مانند موز، سیب، سیب زمینی، هویج، برنج را کم کنید. همچنین به کودک خود مایعات و یا شیر مادر بیشتری بدهید. ورزش همچنین می تواند دفعات مدفوع را افزایش دهد؛ پاهای نوزاد را به صورت حرکت دوچرخه سواری به جلو و عقب حرکت دهید.

3- درد دفع گاز

این عارضه دردی است که در نوزادانی که خوردن غذای جامد را شروع کرده اند و غذاهای مختلفی می خورند، دیده می شود. همچنین گاز کودک شما می تواند از نارسایی روده باشد (یعنی باکتری های دستگاه گوارش نوزاد هنوز در حال توسعه و رشد هستند).

درمان :

در این حالت روش های کاهش ناراحتی نوزاد عبارت است از: اروغ زدن نوزاد، موقع تغذیه او را راست نگه دارید، مالیدن آرام شکم نوزاد.

شما می توانید شکم نوزاد خود را روی زانوهایتان قرار دهید و پشت او را مالش دهید. بعضی از والدین از قطره هایی که باعث دفع گاز در نوزاد می شوند، استفاده می کنند (در داروخانه ها در دسترس است)، اگرچه مطالعات نشان می دهد که این روش خیلی موثر نیست.

4- رفلکس

بیشتر نوزادان بعد از کمی غذا خوردن غذا را برمی گردانند و یا حتی استفراغ می کنند. این وضعیتی است که ریفلاکس گوارشی (یا فقط ریفلاکس) نام دارد و در نوزادان، بچه ها و حتی بزرگسالان طبیعی است. ریفلاکس زمانی اتفاق می افتد که دریچه بین مری و معده به درستی کار نکند و غذا و اسید معده، از معده به سمت گلو حرکت می کند. ریفلاکس می تواند موجب ناراحتی معده و احساس سوزش در گلو و سینه شود. بیشتر نوزادان در سال اول زندگی ریفلاکس دارند.

درمان:

اگر فکر می کنید کودکتان ریفلاکس دارد، با پزشک او صحبت کنید. پزشک می تواند روش هایی برای کاهش علائم ریفلاکس معده برای نوزاد شما پیشنهاد دهد. بچه های که ریفلاکس دارند می توانند مسائل تنفسی و ناتوانی در تغذیه هم داشته باشند.

5- ورم معده

آیا کودک شما استفراغ می کند و یا اسهال دارد؟ اگر چنین است او ممکن است ورم معده داشته باشد. این بیماری شایعترین بیماری بعد از سرماخوردگی در امریکا است.

درمان:

اگر ورم معده در نوزاد باعث استفراغ و یا اسهال همراه با تب و کاهش اشتها شود می تواند به سرعت باعث کم آبی بدن کودک شود. بنابراین مهم است که نوزاد شما مقدار زیادی شیر و مایعات دریافت کند و همچنین به پزشک متخصص مراجعه کنید تا برای کم آبی بدن کودک، روشی پیشنهاد کند.

6- عفونت های دیگر

باور کنید یا نه ولی سرماخوردگی و آنفولانزاهای دیگر ممکن است باعث دل درد نوزاد شما شود، به این دلیل که در این حالت خلط زیادی در طول بیماری تفسی از گلوی کودک به سمت شکم رفته و باعث دل درد نوزاد می شود. بعضی از بچه ها برای پاک شدن سیستم بدنشان، خلط ها را استفراغ می کنند اما این معمولاً دردناک است.

عفونت مجاری ادراری، گلو درد و یا حتی عفونت گوش می تواند باعث مسائل شکمی مانند تهوع و استفراغ شود.

درمان:

با پزشک متخصص برای درمان عفونت نوزاد خود صحبت کنید.

7- حساسیت به شیر یا غذا

از دیگر دلایل دل درد نوزاد حساسیت به بعضی مواد غذایی خاص است. آلرژی غذایی در نوزادان می تواند باعث استفراغ، اسهال، دل درد نوزاد و همچنین خس خس، سرفه، گرفتگی و آبریزش بینی و یا خارش شود. اگر کودک شما به یک ماده غذایی (مانند پروتئین شیر) حساسیت دارد، به این معنی است که سیستم ایمنی بدن او به این موادغذایی واکنش نشان می دهد و باعث ایجاد علائم آلرژی می شود که این علائم از خفیف تا شدید متفاوت است. نوزادانی که به شیر گاو حساسیت دارند ممکن است بعد از خوردن مواد لبنی مانند پنیر و یا ماست دچار دل درد، اسهال، استفراغ، مدفوع خونی و یا کولیک شدید شوند.

درمان:

اگر کودکتان بعد از خوردن غذای خاصی علائم خاصی را نشان داد، به پزشک مراجعه نمایید. بدون شک پزشک برای کودک آزمایش های مخصوص آلرژی می نویسد. بعضی از نوزادان شیرخوار به شیر گاو که در تغذیه مادر هست، آلرژی دارند و ممکن است علائم آلرژی را نشان دهند. در این حالت پزشک پیشنهاد می کند که مادر شیر گاو نخورد و در این حالت علائم آلرژی نوزاد نیز بهبود می یابد.

بچه های که با شیرهای دیگر به غیر از شیر مادر تغذیه می شوند ممکن است دچار دل درد یا علائم حساسیت شوند. در این حالت می توانید از پزشک نوزاد خود درخواست کنید که نوع شیر دیگری برای کودکتان تجویز کند. اگر کودکتان علائم و حساسیت های تهدید کننده ای داشت حتماً با اورژانس تماس بگیرید. بعضی از این علائم شامل تیره شدن رنگ پوست، مشکل در تنفس، ضعف شدید، کهیر در بدن کودک، اسهال خونی، متورم شدن صورت، گردن یا سر می باشد.

8- عدم تحمل لاکتوز موقت

عدم تحل لاکتوز زمانی رخ می دهد که بدن لاکتاز تولید نمی کند. لاکتوز آنزیم ضروری برای هضم قند شیر گاو و دیگر محصولات لبنی است. این معضل در نوزادان بسیار نادر است (و در سنین 3 تا 5 سالگی و دوران دبستان و یا نوجوانی رخ می دهد) و به صورت موقتی برای نوزادان اتفاق می افتد که معمولاً چند هفته پس از بیماری های معده و روده، مانند دل درد نوزاد و اسهال مزمن رخ می دهد. بیماری های دستگاه گوارش می تواند به پوشش روده کوچک آسیب بزند و منجر به مشکل در هضم موقت لاکتوز شود.

درمان :

به کودک خود تا زمانی که دل درد، نفخ، مشکل در دفع گاز و یا اسهال دارد، شیر گاو و سایر محصولات لبنی ندهید.

9- بیماری حرکت (حال به هم خوردن در اثر حرکت)

اگر در طول سفر با اتومبیل، کودک شما استفراغ می کند، دچار بیماری حرکتی است. ممکن است این یک مسئله مهم برای سفر کردن کودک شما ایجاد کند یا حتی در سرویس مدرسه کودکتان نیز رخ دهد. کارشناسان معتقدند این حالت زمانی رخ می دهد که بین چیزی که کودک می بیند و چیزی که او با قسمت های حساس بدنش مانند گوش و بعضی از اعصاب حس می کند، فاصله ایجاد می شود.

درمان :

در طول سفرهای طولانی سعی کنید هوای تازه در اختیار کودک قرار گیرد. مطمئن باشید قبل از سفر کودکتان چیزی خورده باشد و شکم کودک خالی نباشد و بیش از حد پر نباشد. بدون مشورت با پزشک برای بیماری حرکتی کودک دارویی به کودک ندهید.

10- انسداد روده

اگر کودکتان یک لحظه خوب است ولی ناگهان پاهایش را جمع می کند و به شدت گریه می کند ممکن است دچار بیماری های روده مانند تنگی پیلور (زمانی که عضلاتی که غذا را از معده به روده حرکت می دهند تا حدی ضخیم می شوند که غذا نمی تواند از آن عبور کند) شده باشد. از دیگر علامت این بیماری های روده ای، استفراغ شدید است.

درمان :

سریعاً به پزشک مراجعه نمایید و یا با اورژانس تماس بگیرید.

11- ماده سمی

اگر کودک شما مواد سمی مانند مواد مخدر، گیاه سمی و یا ماده شیمیایی سمی خورد، ممکن است دچار دل درد، استفراغ یا اسهال شود. همچنین تماس کودک با خاک، آب و رنگ های قدیمی می تواند موجب دل درد نوزاد شود.

درمان :

در این شرایط بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

منبع: babycenter

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: setare.com
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8687

به "11 علت عمده دل درد نوزادان و روش های درمان آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 علت عمده دل درد نوزادان و روش های درمان آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید