2028، سال تبدیل شدن چین به اقتصاد اول جهان

به گزارش جعبه مهر، طبق پیش بینی های صورت گرفته اقتصاد چین به واسطه بهبود سریع از کرونا می تواند تا سال 2028 از آمریکا پیشی گرفته و به قدرت اول مالی جهان تبدیل گردد.

2028، سال تبدیل شدن چین به اقتصاد اول جهان

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، چین از دهه 1970 رقابت برای تبدیل شدن به بزرگترین اقتصاد جهان را شروع نموده است. بهبود اقتصاد این کشور پس از کرونا به این معناست که پکن می تواند در دهه فعلی با سبقت از آمریکا به عنوان برترین اقتصاد جهان خود را معرفی کند.

در سال 2000 فراوری ناخالص داخلی چین تنها 11.8 درصد از فراوری ناخالص داخلی آمریکا بود. این کشور در سال 2001 به عضویت سازمان تجارت جهانی پیوست و با تبدیل شدن به بزرگترین صادر کننده کالا در جهان رشد اقتصادی این دهه خود را شروع کرد.

پس از بحران اقتصادی جهانی در 2007-2008 چین سرمایه گذاری بزرگ در بخش زیرساختهای خود به رشد خود تقویت بخشید و درحالی که اقتصاد آمریکا با بحران درگیر بود زمینه رشد خود را بیش از پیش فراهم کرد.

تا سال 2012 که شی جین پینگ به قدرت رسید رشد به دلیل کاهش تقاضای جهانی و تمرکز بر سرمایه گذاری داخلی از رشد چین کاسته شد اما با این وجود رقابت در برابر آمریکا هرسال به سود چین خاتمه می یافت. تنها در سال 2016 بود که آمریکا توانست رشد بیشتری در برابر چین داشته باشد که دلیل آن کاهش ارزش واحد پولی چین بود.

پاندمی ویروس کرونا تازه ترین نقطه حیاتی به شمار می رود. بهبود سریع چین از این ویروس به این معناست که پکن سهم خود از فراوریات اقتصادی را با بیشترین سرعت ممکن افزایش داد.

براساس بعضی پیش بینی ها اقتصاد چین احتمالا قادر خواهد بود تا سال 2028 (دو سال زودتر از آنچه پیش از کرونا پیش بینی میشد) قادر به سبقت از اقتصاد آمریکا خواهد بود. با این حال دراین بین چالشهایی نیز وجود دارد و کارشناسان معتقدند ضمانتی برای تحقق این پیش بینی ها وجود ندارد. به اعتقاد آنها جمعیت مسن و قرض های پکن ممکن است باعث ادامه حضور چین در رتبه دوم شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9757

به "2028، سال تبدیل شدن چین به اقتصاد اول جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2028، سال تبدیل شدن چین به اقتصاد اول جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید