شروع نشست مشخص دستمزد کارگران

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران: دومین نشست دستمزد شورای عالی کار به منظور مشخص دستمزد سال 1399 کارگران شروع شد.

شروع نشست مشخص دستمزد کارگران

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورای عالی کار به منظور معین دستمزد سال 1399 کارگران از ساعتی قبل با حضور انصاری معاون رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد، وزیر کار، نماینده استاندارد و نمایندگان گروه های کارگری و کارفرمایی در وزارت کار شروع شده است.

پیش از این، نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار 26 اسفند ماه تشکیل شد اما علیرغم آنکه پیش بینی می شد رقم دستمزد کارگران در این جلسه معین گردد به دلیل اختلاف شدید نمایندگان کارگران و کارفرمایان بر سر درصد افزایش حداقل مزد بدون نتیجه انتها یافت.

در این جلسه که به تنش و درگیری لفظی میان دو طرف کشیده شد هر دو گروه کارگری و کارفرمایی در مواضع خود پافشاری کردند.

کارفرمایان شرایط بنگاه ها، مسائل کارفرمایان و شرایط مالی کشور را پیش کشیدند و نمایندگان کارگران با اشاره به افزایش سبد هزینه معیشت خانوارهای کارگری و رسیدن آن از سه میلیون و 760 هزار تومان در سال 1397 به چهار میلیون و 940 هزار تومان در سال 1398، معین دستمزدی شایسته و متناسب با هزینه های زندگی کارگران و حفظ قدرت معیشت آنها را خواهان شدند.

وزیر کار نیز تاکید داشت که تکلیف حقوق و دستمزد جامعه کارگری در همین جلسه معین گردد. در این نشست نمایندگان کارگران افزایش 50 تا 60 درصدی حداقل دستمزد را مطرح کردند این در حالی بود که نمایندگان کارفرمایان بر افزایش 15 درصدی متمرکز شده بودند و این اختلاف نظر شدید باعث شد که جلسه به نتیجه نرسد.

در نهایت مقرر شد سه شنبه نشست کمیته دستمزد با حضور معاون روابط کار وزیر کار و نمایندگان دو طرف به منظور نزدیک شدن دیدگاه ها تشکیل گردد که طبق شنیده ها اختلاف نظر دو گروه در این نشست همچنان ادامه داشته است.

پیش تر یک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفته بود که در صورتی که کارفرمایان در شورای عالی کار روی درصد افزایش 15 درصدی اصرار ورزند نمایندگان کارگران جلسه را ترک خواهند کرد.

به گفته، یکی از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار گروه کارگری با دغدغه دستمزد کارگران به جلسه امروز می رود و از درصد مورد نظر خود برای افزایش حداقل مزد کوتاه نخواهد آمد.

وی به ایسنا گفت: اگر کارفرمایان بر شرایط مالی کشور تحریم ها و کرونا، و شرایط بنگاه ها تاکید دارند ما هم به عنوان نمایندگان کارگری اعلام می کنیم که کارگران هم مثل کارفرمایان در این مملکت زندگی می نمایند و از نوسانات مالی و شرایط مالی تاثیر می پذیرند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: مگر افزایش قیمت بنزین در نیمه دوم سال 1398 را پیش بینی نموده بودیم؟ یا از رویدادهای سیاسی و نظامی و کرونا خبر داشتیم؟ سال آینده هم معین نیست چه شرایطی داشته باشیم؛ لذا تاکید ما این است که دستمزد کارگران با در نظر دریافت ملاحظات این چنینی و مهمتر از همه افزایش یک میلیون و 200 هزار تومانی هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران از سال گذشته تا سال جاری معین و تصویب گردد.

وزیر کار در حاشیه نخستین نشست رسمی دستمزد شورای عالی کار عقب ماندگی دستمزد کارگران را تایید نموده و گفته بود به دلیل آنکه در دوران جنگ دستمزد کارگران هیچ گونه افزایشی پیدا نکرد امروز با عقب افتادگی حقوق آنها روبرو هستیم.

به گفته وی، هزینه سبد معیشت یک خانوار که درآخرین نشست کمیته دستمزد به تصویب رسیده بود مبنای مذاکرات مزد و معین دستمزد سال آینده قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، دویست و هشتاد و نهمین نشست شورای عالی کار به منظور معین دستمزد بیش از 13 میلیون کارگر ایرانی از ساعتی قبل شروع به کار نموده و با توجه به حضور معاون رئیس جمهوری و وزیران کابینه، نماینده سازمان استاندارد و نمایندگان کارگران و کارفرمایان پیش بینی می گردد رقم دستمزد کارگران امشب نهایی گردد.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5287

به "شروع نشست مشخص دستمزد کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع نشست مشخص دستمزد کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید