آنفلوآنزا، بیماران بخش مراقبت های ویژه را افزایش داد

به گزارش جعبه مهر، دبیر علمی هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه گفت: با پذیرش بیماران آنفولانزا در بخش های ویژه و اقدامات درمانی مناسب تحت نظر متخصصین مراقبت های ویژه تا حد زیادی مرگ و میر این بیماران کاهش یافته است.

آنفلوآنزا، بیماران بخش مراقبت های ویژه را افزایش داد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، انجمن مراقبت های ویژه ایران، شهرام امینی در آستانه برگزاری هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران گفت: این کنگره هجدهم تا بیستم دی ماه امسال با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در حوزه مراقبت های ویژه در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می گردد.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر ارائه کار های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه مراقبت های ویژه آخرین دستاورد های علمی نیز در این زمینه ارائه خواهد شد، اضافه کرد: همچنین در این کنگره تبادل اطلاعات میان شرکت کنندگان و اساتید انجام می گیرد.

دبیر علمی هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران ادامه داد: موضوعاتی همچون مراقبت ویژه در بیماران با مسائل مغزی، قلبی، ریوی و کلیوی همچنین بیماران مبتلا به مسائل عفونی مانند آنفلوآنزا در این کنگره مورد بحث و مصاحبه قرار می گیرد همچنین امسال مبحث مراقبت های ویژه در بیماران سوختگی، اطفال، اعصاب و تصویربرداری نیز به مباحث اصلی اضافه شده و به موضوعاتی در این راستا پرداخته خواهد شد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به سوالی در خصوص آمار مرگ و میر بیماران در بخش های مراقبت ویژه گفت: این مسئله تا حد زیادی بستگی به بیماری زمینه ای بیماران و شرایط حاد اولیه آن ها و نارسایی ارگان های حیاتی بیماران دارد که بیشترین مرگ و میر در بخش های مراقبت ویژه داخلی و کمترین آن مربوط به بخش های مراقبت ویژه جراحی است چرا که اکثر بیماران بستری در بخش های مراقبت ویژه داخلی بیماری های زمینه ای زیادی داشته و سن بالاتری دارند که احتمال فوت آنان را بیشتر می نماید.

وی اظهار داشت همچنین در بخش های مراقبت سوختگی میزان مرگ و میر به ویژه در شرایطی که درصد سوختگی بیمار بسیار بالاست بیشتر است و به طور کلی این مسئله نه به دلیل متبحر نبودن پزشکان بلکه به دلیل شرایط حاد اولیه بیمار رخ می دهد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص موضوع آنفولانزا گفت: آمار رسمی بیماران مبتلا به آنفلوآنزا که در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند را ندارم وزارت بهداشت هم هنوز آماری در این زمینه اعلام نکرده، ولی این آمار در شهر های مختلف متفاوت است و در شهر مشهد و خراسان رضوی در حال حاضر آمار افراد بستری در بخش های مراقبت های ویژه به دلیل بیماران مبتلا به آنفلوانزای شدید حدود 10 تا 20 درصد بیشتر شده است.

وی توضیح داد: نارسایی شدید تنفسی و یا درگیری قلبی به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا علت عمده بستری این بیماران در بخش مراقبت های ویژه یا icu بیمارستان ها است و میزان مرگ و میر این بیماران بستگی به بیماری زمینه ای، سن بیمار و شرایط عملکرد اعضای حیاتی بیماران دارد.

خوشبختانه در سال های اخیر با تربیت پزشکان مراقبت های ویژه (اینتنسیویست) و اداره بخش های ویژه توسط آنان نه تنها میزان مرگ و میر بیماران تا حد زیادی کاهش یافته است بلکه مدت بستری بیماران در بخش های icu و نیز هزینه های درمانی نیز بطور چشمگیری کمتر شده است.

امینی در انتها متذکر شد: بهبود بیشتر کیفیت خدمات درمانی در بخش های مراقبت های ویژه نیازمند توجه ویژه مسئولین ذیربط و تجهیز این بخش ها به تجهیزات پیشرفته تشخیصی و درمانی و بکارگیری متخصصین مراقبت های ویژه در این بخش ها دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4168

به "آنفلوآنزا، بیماران بخش مراقبت های ویژه را افزایش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفلوآنزا، بیماران بخش مراقبت های ویژه را افزایش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید