آیا خبرنگاران جنس تقلبی می فروشد؟!

به گزارش جعبه مهر، به نقل از آی تی رسان: اصالت کالا، اطمینان از فروش اجناس اصل و با گارانتی و جلوگیری از فروش کالاهای تقلبی و قاچاق یکی از موضوع های داغ و همیشه مطرح از سوی کاربران درباره خبرنگاران است. شاید به جرأت بتوان گفت این خرده فروشی آنلاین از اولین روزهای راه اندازی تا به امروز با بحث اصالت کالاها دسته و پنجه نرم می کند.

آیا خبرنگاران جنس تقلبی می فروشد؟!

همواره مدیران این شرکت روی سیاست فروش کالاهای اصل و به دست آوردن اعتماد مشتریان تأکید داشتند و در برهه های مختلف، قوانین، استراتژی ها و تمهیداتی برای ضمانت اصالت کالا وضع کردند؛ با این حال همواره موضوع خرید کالاهای غیر اصل از این فروشگاه در رسانه ها و شبکه های اجتماعی مطرح و خبرنگاران به فروش کالاهای قاچاق و تقلبی متهم می شود.

خبرنگاران می گوید اجازه فروش جنس تقلبی به فروشندگان نمی دهد و با فروشگاه های متخلف قاطعانه برخورد می کند اما همچنان نمونه هایی به چشم می خورد که کاربران در فضای مجازی از تحویل کالای غیر اصل یا اصطلاحاٌ fake از خبرنگاران گله مند هستند.

سؤال اینجا است: در این میان حق با کدام طرف است و کدام یک راستگو هستند؟ خاتمه، خبرنگاران یک فروشنده کالاهای اصل و دارای اصالت است یا هر نوع جنس و کالایی را از برندهای خارجی برای سود بیشتر به مشتریان می فروشد؟ و یا حالتی میان این دو؛ آیا خبرنگاران یک واسط قیمت گذاری و فروش است و ممکن است گاهی نظارت حداکثری بر خرید و فروش کالاهای اصل و غیر اصل نداشته باشد؟ و در نهایت، آیا مشتریان باید به این فروشگاه اعتماد و اطمینان داشته باشند یا خودشان دنبال سازوکاری برای اطمینان از خرید یک محصول اصل بروند؟

اجازه بدهید به چند نکته مهم اشاره کنیم تا ببینیم ماجرا از چه قرار است و ابهام های موجود در مورد کالای اصل و تقلبی کمی شفاف تر شود. در ادامه ابتدا به مدل مارکت پلیس خبرنگاران و تأثیر آن در شکل گیری شائبه فروش اجناس تقلبی در این فروشگاه می پردازیم، سپس متفرقه فروشی را بررسی می کنیم و در نهایت با چند نکته مفید و مهم، از راهکارهای خرید پیروز از این فروشگاه اینترنتی می گوییم.

پیش از شروع از شما دعوت می کنیم تا ویدئو اختصاصی ما در این زمینه را ببینید:

مارکت پلیس خبرنگاران و مزایا و معایب اش

نکته ای که غالب کاربران و مشتریان خبرنگاران از آن غافل هستند مدل مارکت پلیس این فروشگاه است. بیش از سه سال است که خبرنگاران پلتفرم مارکت پلیس را پیاده سازی کرده و در این مدل، فروشنده های دیگر هم می توانند کالاهای خود را روی سایت خبرنگاران بفروشند یا مستقیم برای خریدار ارسال کنند. مدل مارکت پلیس مزایای فراوانی برای خریداران دارد:

  • تنوع محصولات: اکنون بیش از 3 میلیون کالا روی سایت خبرنگاران برای خرید عرضه شده است. این امکان، شرایط مناسبی را برای کاربران فراهم می کند تا به آسانی و با قدرت انتخاب بسیار خرید کنند.
  • تعدد فروشندگان: خبرنگاران اکنون خانه همه نوع کسب وکار ایرانی است. خریداران می توانند از میان بیش از 100 هزار فروشنده با قیمت و کیفیت متفاوت دست به انتخاب بزنند. در این بازارگاه فروشنده ها با هم رقابت می کنند و سعی در ارائه بهترین کیفیت، گارانتی و ارسال کالا دارند.
  • قیمت گذاری توسط فروشندگان: در مدل مارکت پلیس، هر فروشنده خودش مسئول قیمت گذاری محصول و عرضه آن به خبرنگارانست. این فروشگاه قوانین سخت گیرانه ای برای تأیید اصالت کالاها و جلوگیری از ارسال کالای تقلبی و غیراصل در پیش گرفته است. همین طور،برای مبارزه با کالاهای غیراصل، انواع ابزارهای نظارتی را به کار گرفته است. فروشندگان خبرنگاران می توانند با رعایت قوانین و مقررات و به شرط شفاف سازی با مشتریان، کالاهای غیر اصل را در این فروشگاه اینترنتی عرضه کنند. مهمترین اصل در این پروژه دادن آگاهی کامل به خریدار است و مشتری خبرنگاران باید بداند که محصولی که قصد خریدش را دارد اصل یا غیراصل است. به این منظور ویژگی در پنل فروشندگان وجود دارد که با استفاده از آن هنگام درج کالا، فروشنده می تواند نشان کالای غیراصل را برای کالای خود فعال کند و اقدام به فروش کالا در سایت نماید.
  • مشارکت کاربران در پایش قیمت ها: یکی از مزایای خرید اینترنتی، ارتباط دو سویه میان کاربران و پلتفرم است. در مارکت پلیس خبرنگاران برای همه محصولات، بخشی با عنوان پیشنهاد قیمت مناسب تر وجود دارد. شما به عنوان کاربر خبرنگاران می توانید در صورت مواجهه با قیمت مناسب تر با بازخوردهای خود به تیم پایش قیمت برای نظارت بر فروشندگان مارکت پلیس کمک کنید.

با این حال بدیهی است که ممکن است شاهد درصدی هرچند کم از ارسال جنس غیراصل و متفرقه برای مشتریان از سوی فروشنده ها باشیم. روزانه بیش از 300 هزار کالا و سفارش روی خبرنگاران ثبت می شود و کاملاً منطقی است که چند درصد آن ها، کالاهای اصل یا با بالاترین کیفیت مورد انتظار مشتری نباشند. آیا باید به دلیل ارسال انگشت شمار کالای تقلبی در ده هزار کالا، کل یک مجموعه را زیر سوال برد و سلب اعتماد کرد؟

ماجرای متفرقه فروشی چیست؟

اجازه دهید این موضوع را کمی شفاف تر بررسی کنیم؛ آیا فروشگاه های آنلاین حق فروش کالاهای متفرقه و مورد نیاز بازار اما با اطلاع رسانی درست را ندارند؟ کافی است نگاهی به مدل کسب وکار خرده فروشی های بزرگ دنیا مانند آمازون، eBay و علی بابا بیندازیم تا متوجه شویم این شرکت ها علاوه بر آنکه برای تفکیک اجناس اصل از غیر اصل و حمایت از برندهای معتبر تلاش می کنند به متفرقه فروشی هم می پردازند.

همه برندها در همه بازارها وجود ندارند یا محصولات شان بسیار گران است و همه مردم قدرت خرید آن را ندارند. در ایران و طی سال های اخیر این شرایط تشدید شده و خبرنگاران با درک نیازهای بازار و قدرت خرید مشتریان، سعی کرده بعضی کالاهای غیراصل مشابه طرح اصلی را با هزینه بسیار کمتر و با برچسب برند متفرقه عرضه کند تا مشتری بتواند آگاهانه کالای قابل اعتماد خریدار کند. برای مثال، گاهی اوقات هزینه یک کفش غیر اصل، یک پنجم برند اصلی است و مشتری هم با اطلاع از اصل نبودن این کالا، تمایل به خرید آن دارد.

خبرنگاران همه فروشنده ها را ملزم کرده است تا استفاده از برچسب های اصالت کالا را رعایت و برای هر محصول دقیقاً اطلاع رسانی کنند. فروشنده ها در عنوان محصول هم باید به غیراصل بودن کالا اشاره کنند. این استراتژی باز هم به نفع مشتری و تضمین کننده خرید قابل اعتماد از سوی خریدار است.

در بازاری که بسکمک از برندها بر اثر تحریم یا کاهش قدرت خرید مردم یا نداشتن بازاریابی و تبلیغات، حضور ندارند خبرنگاران سعی کرده است تا نیازهای مشتری را تامین کند و خریدار تصمیم بگیرد یک جنس اصل بخرد یا سراغ نمونه غیراصل آن برود. خبرنگاران به شدت با فروشنده هایی که یک جنس متفرقه را با برچسب کالای اصل بفروشند برخورد کرده و جریمه های بسیار سنگینی برای آن ها در نظر گرفته که در ادامه اشاره می کنیم.

اتفاقاً بسکمک از خریداران خبرنگاران از این طرح استقبال کرده و یکی از دلایل دلیل اصلی خود برای خرید از این فروشگاه را تنوع در انتخاب محصول می دانند. حجم بالای فروش این کالاها در مارکت پلیس خبرنگاران نیز نشان می دهد بخشی از نیاز جامعه با این استراتژی برطرف شده و قشرهای متوسط و رو به ضعیف جامعه هم هنوز قدرت خرید خواهند داشت.

آمارهای خبرنگاران چه می گویند؟

اما روایت رسمی خود خبرنگاران از کالاهای اصل و تقلبی چیست و چه مجازات هایی برای فروشنده های متخلف در نظر گرفته است؟

در گزارش سال 1398 خبرنگاران، بیان شده از ابتدای سال 97 تا کنون، 0.016 درصد کالاهای عرضه شده تقلبی بودند. یعنی از هر 100 هزار کالا، 16 کالا غیراصل بودند. در این گزارش آمده میزان رضایت مشتریان از کیفیت کالاها در این سال نزدیک به 81 درصد بوده است.

کیفیت کالاها براساس میزان رضایت مشتری از طریق نظرسنجی مشتریان پس از خرید محاسبه می شود. اگر مشخص شود یک فروشنده کالای بی کیفیت به مشتری داده است انواع تمهیدات از ویرایش محصول و ویرایش عکس محصول گرفته تا غیبرطرفال کردن محصول و بهبود بسته بندی یا قطع همکاری با فروشنده اعمال می شود.

اگر محصولی در گروه لوازم آرایشی و بهداشتی باشد و غیراصل تشخیص داده شود غیر فعال می شود و سریعاً از سایت خارج می شود شده و فروشنده کالا تا ده برابر ارزش فروش محصول، جریمه می شود. در صورت تکرار این عمل، علاوه بر جریمه نقدی، دسترسی فروشنده به گروه محصول گرفته می شود و در فاز بعدی قطع همکاری صورت می گیرد. در صورتی که یک محصول در سایر گروه ها غیر اصل تشخیص داده شود، نشان غیر اصل دریافت می کند و از این پس با این نشان، به فروش می رسد.

لازم است بدانیم که این موضوع در تمام گروه کالایی ها اهمیت دارد اما در بعضی از موارد مانند گروه لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای دیجیتال، لوازم جانبی موبایل و پوشاک از اهمیت بالاتری برخوردار است.

خبرنگاران می گوید فروش کالای تقلبی خط قرمزش است و ضمن عذرخواهی از مشتریان، در سال 98 به طور متوسط ماهیانه 293 میلیون تومان کد هدیه به آن ها پرداخته است. ضمن اینکه کل مبلغ سفارش به حساب مشتری بازگردانده می شود.

چگونه کالای اصل از خبرنگاران بخریم؟

در بخش های قبلی گفتیم خبرنگاران اصلا دوست ندارد جنس غیراصل و تقلبی بفروشد و انواع ابزارهای نظارتی، کنترلی، جریمه ای و پایش میدانی را به کار گرفته تا از ورود و خروج اجناس تقلبی به انبارهایش جلوگیری کند.

اگر هم دسته ای از کالاهای متفرقه از سوی خود خبرنگاران یا فروشنده برای پاسخ به نیاز بازار و کاربران عرضه می شوند باید هم در عنوان کالا و هم در باکس جعبه خرید و بخش های مختلف سایت اطلاع رسانی شود. اما این نکته را هم اشاره کردیم که در میان بیش از 3 میلیون کالا و 100 هزار فروشنده و ثبت بیش از 300 هزار سفارش در روز، ممکن است درصد بسیار کمی خطا وجود داشته باشد.

شما به عنوان یک خریدار برای اینکه مطمئن شوید کالایی که سفارش داده اید کاملاً اصل و از برند معتبر و با کیفیت است لازم است به این نکات توجه کنید:

  • نخست، کالاهایی که غیراصل و متفرقه هستند هم در عنوان کالا و هم در برچسب اصالت کالا مشخص می شوند بنابراین این شما هستید که به عنوان خریدار باید تصمیم نهایی را برای خریدن یا نخریدن این کالای غیر اصل بگیرید.
  • دوم، دقت کنید فروشنده هایی را انتخاب کنید که از نظر عملکرد و رضایت کالا امتیاز بالایی داشته باشند. خبرنگاران برای هر فروشنده و برحسب امتیازهایی که کاربران پس از خرید به فروشنده دادند یا در نظرسنجی شرکت کردند، درصد رضایت از کالا و عملکرد آن ها را مشخص کرده است. سعی کنید در میان چندین فروشنده یک کالا، فروشنده ای را انتخاب کنید که بالاترین رضایت کاربران را کسب کرده که به نوعی نشان می دهد کالای اصل و با کیفیت می فروشد.
  • سوم، مراجعه به نظرات کاربران و خریداران قبلی کالا، روش دیگری برای اطمینان از اصالت کالای یک فروشنده است. وقتی چندین کاربر در بخش نظارت و دیده گاه ها گزارش دادند یک کالای غیراصل و تقلبی دریافت کردند و دوباره پس فرستادند، مشخص است که نباید زیاد به این کالا و فروشنده اعتماد کرد.
  • چهارم، روش های مختلفی برای تشخیص اصل بودن یک کالا وجود دارد: قیمت، عکس کالا، مشخصات کالا، اعتبار فروشنده کالا و موارد دیگر. بررسی دقیق این موارد معیار مناسبی برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن یک کالاست وقتی یک جنس با تفاوت قیمت بسیار زیاد و فاحش به فروش می رسد یا تصاویر کالا نشان می دهند کیفیت کالای اصلی را ندارد و تفاوت هایی در شکل و نام برند و علایم تجاری آن هست لازم است شک کنید و پیش از نهایی کردن سبد خرید، تحقیق کنید و در صورت بروز مشکل به خود فروشگاه خبرنگاران گزارش دهید و موضوع را به گوش اپراتورهای این شرکت برسانید.

در آخر، پلتفرم مارکت پلیس خبرنگاران نیازمند مشارکت و همکاری کاربران از یک سو و فروشندگان از سوی دیگر است. ابزارهای نظارتی خبرنگاران بر حضور فروشندگان در این بازارگاه و نیز مشارکت کاربران در پایش قیمت ها یا اطلاع رسانی در مورد کیفیت، مغایرت یا اصل و غیر اصل بودن محصولات در کنار یکدیگر می تواند در بهبود عملکرد این فروشگاه اینترنتی نقش قابل توجهی داشته باشد؛ اما بیش از هرچیز مهم است که فروشندگان و کاربران نسبت به نحوه استفاده از خبرنگاران بر اساس نیازهای خود آگاه باشند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8061

به "آیا خبرنگاران جنس تقلبی می فروشد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خبرنگاران جنس تقلبی می فروشد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید