آینده امنیت سایبری در گرو هوش مصنوعی، تهدیدات فضای مجازی خنثی می شوند

به گزارش جعبه مهر، همراه با رشد مشاغل دیجیتال، خطر حمله های سایبری به صورت تصاعدی افزایش می یابد؛ هوش مصنوعی با توانایی های گسترده خود می تواند کمک زیادی برای مبارزه با تهدیدهای سایبری انجام دهد.

آینده امنیت سایبری در گرو هوش مصنوعی، تهدیدات فضای مجازی خنثی می شوند

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری جعبه مهر از سیسکو، 61 درصد از شرکت ها معتقدند که امروز بدون استفاده از فناوری های هوش مصنوعی نمی توان حمله های سایبری و تلاش برای نقض قوانین را تشخیص داد. همچنین 48 درصد از آن ها گفته اند که بودجه لازم برای مبارزه با تهدیدات سایبری با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی به طور متوسط 29 درصد در سال اقتصادی 2020 افزایش داشته است؛ زیرا در سال گذشته، هفت تریلیون تهدید سایبری به وسیله فناوری های اتوماسیون مسدود شده اند.

در گزارش 27 صفحه ای شرکت مشاوره فناوری اطلاعات کاپژمینی، از بازشکل گیری امنیت سایبری با بهره مندی از هوش مصنوعی صحبت شده و نقطه نظرات 850 مدیر عالی رتبه در حوزه هایی همچون محصولات مصرفی، خرد فروشی، بانک، بیمه، خودرو، خدمات آب و برق و ارتباط از راه دور و ... مورد بررسی قرار گرفته است.

با رشد مشاغل دیجیتال، خطر حمله های سایبری به صورت تصاعدی افزایش می یابد. 21 درصد از شرکت ها در طول سال گذشته نقض امنیت سایبری را تجربه کرده اند. با این وجود قابل ذکر است که در این حوزه حتی 1 درصد هم می تواند ویرانگر باشد. شرکت هایی که مورد حمله سایبری قرار گرفته اند برای نقض امنیت سایبری شان مجبور به پرداخت هزینه های سنگینی شده اند که بر اساس اطلاعات کاپژمینی این رقم بیش از 50 میلیون دلار گزارش داده شده است.

چرا باید به هوش مصنوعی میدان داد؟

امروزه مدیران عالی رتبه برای ارتقاء سطح امنیت و محافظت از دارایی های سازمان خود از محصولات و راهکار های گوناگونی بهره می برند، از انواع دیواره های آتش استفاده می کنند و حتی از روش ها و استاندارد های امنیتی سطح بالا بهره می گیرند. اما در نهایت برای اینکه سازمان بتواند مأموریت خود را به درستی انجام دهد، ناچار است دسترسی های سطح بالا را به کارشناسان و افرادی بسپارد که معمولا به طور کامل مورد اطمینان نیستند یا گاهی از شرکت ها و گروه های ثالث هستند و اصطلاحاً برون سپاری شده اند.

بنابراین روشی باید مورد استفاده قرار گیرد که این ریسک را برطرف کند و منابع سازمان به سادگی در اختیار افراد فاقد صلاحیت قرار نگیرد. این راهکار privilege Access Manager یا اختصاراً PAM نامیده می شود و تنها چند شرکت محصولاتی از این نوع عرضه می کنند. در این روش ها تا جای ممکن نقش انسان ها به صورت نظارتی در خواهد آمد و اتوماسیون جای کارشناسان انسانی را خواهد گرفت.

چنانچه در گزارش کاپژمینی نیز تأیید شده 69 درصد از شرکت ها معتقدند که هوش مصنوعی برای پاسخ به حملات سایبری لازم خواهد بود. این رقم در شرکت های فناوری اطلاعات به 80 درصد می رسد. شرکت های فناوری اطلاعات بیشترین میزان صدمه را در طی حمله های سایبری و نقض قوانین کامپیوتری دیده اند. در این میان شرکت های آمریکایی 15 درصد بیش از سایر شرکت های جهان به کارگیری هوش مصنوعی در زمینه امنیت سایبری تمایل نشان داده اند.

سرعت گرایش بالا به هوش مصنوعی

73 درصد از شرکت ها امروز در سطح use case(به معنی لیست اقدامات سیستمی)، استفاده از هوش مصنوعی را برای امنیت سایبری در سازمان های خود مورد آزمایش قرار داده اند. امنیت Endpoint یا کاربران سطح نهایی (مانند کاربران خانگی) در حال حاضر در بالاترین اولویت قرار ندارد؛ اما پیش بینی می شود در سال های آینده و با گسترش استفاده از محصولات مبتنی بر اینترنت اشیا، نیاز به کارگیری اتوماسیون در این حوزه بیش از پیش افزایش داشته باشد.

رویکرد قدیمی اعتماد بعد از تأیید صحت و سقم در حوزه امنیت سازمانی با سرعت و مقیاس رشد تهدیدات امروزه سازگاری ندارد. مهاجم می تواند از روش هایی مانند تله کَندوی زنبور عسل استفاده کند یعنی اعتماد را جلب کند و سپس اهداف خود را در پیش بگیرد. بنابراین هویت، یک چالش جدید امنیتی تلقی می شود و برای برقراری امنیت نیازمند چارچوبی با سطح پیش نیاز امنیتی صفر هستیم. به این حوزه Zero Trust Security گفته می شود و هدف این است که به هیچ عنوان به هیچ شخص یا گروه یا برنامه ای نباید اعتماد بی چون و چرا داشت.

51 درصد از مدیران در هر صورتی معتقدند برای شناسایی تهدید سایبری، پیش بینی و پاسخ به تهدیدات، لازم است از هوش مصنوعی استفاده شود. در این زمینه بیش از همه، این مدیران بنگاه اقتصادی هستند که معتقدند باید بودجه و زمان خود را برای شناسایی تهدیدات سایبری با استفاده از هوش مصنوعی متمرکز کنند. چنانچه بنگاه های اقتصادی در استفاده از هوش مصنوعی به عنوان بخشی از تلاش های خود در زمینه امنیت سایبری پیشرفت داشته باشند، قابلیت پیش بینی و پاسخ دهی آن ها در زمینه تهدیدات به همان ترتیب افزایش می یابد.

از بین مدیران 64 درصد معتقد هستند که هوش مصنوعی هزینه تشخیص و پاسخ به تخلفات را کاهش می دهد و زمان کلی را برای شناسایی تهدیدات و تخلفات تا 12 درصد کاهش خواهد داد. شرکت پت اسمارت(PetSmart) یک نوع فناوری یادگیری AI / Machine Learning را به کار می برد که میلیون ها تراکنش و نتایج آن ها را تجمیع می کند. این فناوری با مقایسه معامله های دریافتی، مشروعیت و صحت تک تک آن ها را بررسی می کند. طبعاً با شناسایی سفارش های ساختگی و کلاهبرداری ها، تراکنش های از این قبیل پیش از انعقاد، فسخ خواهند شد و به سرمایه شرکت و اعتبار برند آن خدشه وارد نخواهد شد.

تحقیقات لوئیس کالمبوس از فوربز نشان می دهد با استفاده از هوش مصنوعی موارد مختلفی در حوزه امنیت سایبری ارتقاء خواهد یافت. در این تحقیقات و با تجزیه تحلیل فناوری اطلاعات (IT)، فناوری عملیاتی (OT) و اینترنت اشیا (IoT) و با در نظر دریافت پیچیدگی اجرا و کاهش زمان، مزایای هوش مصنوعی رتبه بندی شده اند و بر اساس آن، تشخیص کلاهبرداری، شناسایی بدافزار، تشخیص نفوذ، ریسک به ثمر رسیدن حمله های شبکه و جعبه مهرلیز رفتاری کاربر به عنوان مهمترین مزایای هوش مصنوعی برای بهبود امنیت سایبری شناخته شدند.

استفاده از روش های تشخیص بیومتریک به جای کلمه های عبور

هوش مصنوعی در حال بازتعریف جنبه های مختلف امنیت سایبری است. یادگیری ماشین که به عنوان یکی از زیرشاخه های اصلی هوش مصنوعی شناخته می شود از ارتقاء توانایی سازمان ها در پیش بینی و خنثی کردن تخلفات، تا جلوگیری از تکثیر سطوح تهدید با چارچوب های امنیتی مبتنی بر اعتماد صفر (Zero Trust Security) و ساختن واژگان عبور موقتی و... برای تأمین امنیت محیط های تجاری، زیرساختی و حتی خانگی پشتیبانی می کند.

یکی از آسیب پذیرترین و سریع ترین سطوح در معرض تهدید، تلفن های همراه به شمار می فرایند که برای امنیت آنها باید تدابیر خاصی اندیشیده شود. در گزارش تحقیقاتی اخیر شرکت موبایل آیرِن برای بهبود این اوضاع توصیه شده رمزهای عبور برای همیشه کنار بفرایند و در آن از تهدیداتی که به واسطه کلمه عبور ثابت به وجود می آید صحبت شده و پیشنهاد شده که روش های تشخیص بیومتریک به طور جامع جایگزین آن شوند و یا دست کم تشخیص دومرحله ای انجام بگیرد.

پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6499

به "آینده امنیت سایبری در گرو هوش مصنوعی، تهدیدات فضای مجازی خنثی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده امنیت سایبری در گرو هوش مصنوعی، تهدیدات فضای مجازی خنثی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید