اتصال شبکه ریلی سراسری ایران و ترکیه، راه اندازی قطار تهران-استانبول به زودی

به گزارش جعبه مهر، معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی از توافق برای اتصال شبکه سراسری ریلی ایران و ترکیه و جابه جایی یک میلیون تن بار در سال اطلاع داد و گفت: با توجه به توافقات انجام شده بین دو کشور، قطار تهران-استانبول تا قبل از انتها سال جاری راه اندازی می گردد.

اتصال شبکه ریلی سراسری ایران و ترکیه، راه اندازی قطار تهران-استانبول به زودی

ایسنا: شهرام آدم نژاد اظهار کرد: کوشش مان را می کنیم تا به شبکه سراسری ریلی یکدیگر متصل شویم. در حال حاضر که ار مرز رازی رد می شویم به دریاچه وان می رسیم و با کشتی های فری بت باقیمانده جهت را می توانیم ادامه دهیم اما در آخرین مذاکرات اجرا شده طرف ترک محلی را به ما معرفی کرد که با کمتر از 10 کیلومتر ریل گذاری هر دو طرف می توان ایران و ترکیه را به شبکه ریلی یکدیگر متصل کرد.

وی اضافه نمود: در ایران، شمال آذربایجان غربی و در ترکیه گوربلاغ به عنوان دو حلقه مفقوده در اتصال شبکه ریلی سراسری شناسایی شدند. روی نقشه منطقه مورد نظر وضعیت مناسبی برای ریل گذاری دارد اما باید مطالعات آن را انجام دهیم که بر این اساس مقرر شده تا دو ماه آینده مطالعات مورد نظر به سرانجام برسد و نتایج آن معین گردد.

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اگر مسئله ای در اجرای این پروژه وجود نداشته باشد و هر دو طرف آن را تایید کند برای اصلاح جهت و ریل گذاری آن اقدام خواهیم کرد. گرچه نمی توان بازه زمانی دقیقی برای اجرا و اتمام این پروژه اعلام نمود و همه چیز به مطالعات مهندسی و نتایج آن بستگی دارد اما همه سعی مان را می کنیم تا این کار هر چه سریعتر انجام گردد.

آدم نژاد با بیان اینکه بین ایران و ترکیه توافقات لازم اجرا شده تا یک میلیون تن بار در سال بین دو کشور جابه جا گردد، گفت: برای مسافر هم اهدافی در نظر گرفته ایم و در چند ماه گذشته شاهد راه اندازی قطار تهران - آنکارا بودیم و هم اکنون خط ریلی راه آهن از تهران به آنکارا مسافران بسیاری را به صورت هفتگی جابه جا می نماید. اما در آخرین مذاکرات اجرا شده مقرر شد تا قطار تهران - استانبول را نیز راه اندازی کنیم.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه راه اندازی قطار تهران-استانبول نیازی به اجرای عملیات و زیرساخت ندارد و تنها باید مناسبات مالی آن را تنظیم کنیم، همه کوشش های اجرا شده و توافقات اجرا شده بر این اساس بوده که تا قبل از سرانجام سال جاری قطار تهران-استانبول را نیز راه اندازی کنیم.

به گزارش ایسنا، پیش از این نیز قطار تهران - آنکارا شانزدهم مرداد ماه سال جاری راه اندازی شده بود و مقرر شد تا به صورت هفتگی حدود 250 مسافر پایتخت را به مقصد آنکارا ترک کند.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3183

به "اتصال شبکه ریلی سراسری ایران و ترکیه، راه اندازی قطار تهران-استانبول به زودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتصال شبکه ریلی سراسری ایران و ترکیه، راه اندازی قطار تهران-استانبول به زودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید