احتمالاً در آینده شاهد برخی اتفاقات تجزیه طلبانه در دنیا باشیم

به گزارش جعبه مهر، به اعتقاد کارشناس مسائل بین الملل، آمریکا با ترغیب به پارادیپلماسی در مسئله همه­ پرسی کاتالونیا بی تأثیر نیست. اگر در روزهای آینده شاهد برخی رفراندوم ها یا اتفاقات تجزیه طلبی در برخی از کشورها باشیم، جای تعجب ندارد. به نظر می رسد کانادا نامزد بعدی است.

احتمالاً در آینده شاهد برخی اتفاقات تجزیه طلبانه در دنیا باشیم

فرشید باقریان، کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، در خصوص تصویب یک طرفه قطعنامه استقلال در مجلس کاتالونیا و اعلام جدایی از دولت اسپانیا، با اشاره به اینکه آمریکا با ترغیب به پارادیپلماسی در مسئله همه­ پرسی کاتالونیا بی تأثیر نیست، بیان داشت: بحث همه­ پرسی کاتالونیا یک جرقه است. دو منطقه در شمال ایتالیا نیز به همه پرسی خودمختاری رأی مثبت دادند.

وی با توجه به همه پرسی خودمختاری دو منطقه ثروتمند ونتو و لومباردی در شمال ایتالیا برای به دست آوردن اختیارات مضاعف و درآمدهای مالیاتی بیشتر از دولت مرکزی رم گفت: این امر نشان می دهد که یک جرقه و اپیدمی صورت می گیرد. هم زمانی همه­ پرسی در ایتالیا و اسپانیا تصادفی نیست.

کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر تأثیر حضور ترامپ در نظام بین الملل به دنبال برگزاری همه­ پرسی کاتالونیا اشاره داشت: یک پارادیپلماسی یعنی دیپلماسی موازی و تبدیل پتانسیل ها به کشور به دنبال حضور ترامپ در دنیا اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اقدامات تحریک آمیز دولت ترامپ تأکید کرد: گرچه سخت است برگزاری همه­ پرسی کاتالونیا را به دولت ترامپ ارتباط داد و شواهد و قرائن متقننی برای این موضوع در دست نیست؛ اما دولت آمریکا با ابزارهای در اختیار خود محرکی برای این امر به وجود می­ آورد.

باقریان با توجه به تأثیرات برگزاری همه­ پرسی در ایتالیا و اسپانیا اعلام کرد: برگزاری این همه پرسی ها تأثیر دومینو در اتحادیه اروپا خواهد داشت. زمانی که آمریکا قادر به افزایش تولید ناخالص ملی خود نیست، این کشور خطرات اتحادیه اروپا را احساس می­ کند.

وی با تأکید بر احتمال افزایش افتراق بین واشنگتن و کشورهای اروپایی اشاره داشت: کشورهای اتحادیه اروپا به عنوان کشورهای متحد مسیحی در آینده می توانند برای آمریکا خطرآفرین باشند. افتراق میان آمریکا و اروپا در حال حاضر کم است؛ اما در آینده ممکن است افزایش یابد.

کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به نوع مواضع واشنگتن در قبال رویکرد اتحادیه اروپا نسبت به برجام تأکید کرد: ترامپ بعد از سخنان ضد ایرانی خود به امانوئل ماکرون گفته بود که هرچقدر می توانید از ایران پول بگیرید، اما بعداً به حساب شما خواهیم رسید.

وی با توجه به تأثیرات آمریکای ترامپ بر افزایش پارادیپلماسی گفت: آمریکا با ترغیب به پارادیپلماسی در مسئله همه­ پرسی کاتالونیا بی تأثیر نیست. اگر در روزهای آینده شاهد برخی رفراندوم ها یا اتفاقات تجزیه طلبی در برخی از کشورها باشیم، جای تعجب ندارد. به نظر می رسد کانادا نامزد بعدی است.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: تسنیم
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3280

به "احتمالاً در آینده شاهد برخی اتفاقات تجزیه طلبانه در دنیا باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمالاً در آینده شاهد برخی اتفاقات تجزیه طلبانه در دنیا باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید