اروپا باید استقلال از آمریکا را تمرین کند

به گزارش جعبه مهر، تحولات اخیر که منجر به تصمیم هوشمندانه و حکیمانه جمهوری اسلامی ایران جهت برداشتن گام سوم برای کاهش محدودیت های هسته ای شد، ثابت کرد که اروپا به دلیل عدم اتخاذ یک رویکرد مستقل از آمریکا، قادر نیست به تعهدات برجامی خود عمل نماید.

اروپا باید استقلال از آمریکا را تمرین کند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

اینکه دولت فرانسه پس از چندین دور مذاکره با ایران و نزدیک شدن به توافق نهائی، وزیر خزانه داری خود را برای کسب اجازه برای اجرای تعهدات اروپا به واشنگتن می فرستد، یک اشتباه راهبردی است. جالب اینکه ترامپ نه تنها با پیشنهادات مکرون موافقت نکرد بلکه در اقدامی غیرقانونی، تحریم های جدیدی علیه سازمان فضایی ، پژوهشگاه هوافضا و مرکز تحقیقات فضایی ایران وضع کرد. اشتباه دیگر اتحادیه اروپا این است که به جای عذرخواهی از عدم انجام تعهدات برجامی خود، از تصمیم منطقی ایران برای برداشتن گام سوم، ابراز نگرانی می نماید.

ظاهرا اروپایی ها هنوز به این باور نرسیده اند که اگر بخواهند برای اجرای تعهدات خود از آمریکا اجازه بگیرند، راستا غلطی را انتخاب نموده اند. آمریکا به عنوان دشمن شماره یک مردم ایران، به دنبال فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی است و هر سیاستمدار عاقلی می داند که آمریکا اجازه فروش نفت ایران و بازگشت پول آن را نخواهد داد. در هیچ یک از بندهای برجام نیز نیامده که کشورهای اروپائی برای اجرای تعهدات خود باید از آمریکا کسب اجازه نمایند.

پیغام قاطع جمهوری اسلامی ایران که با برداشتن گام سوم در کاهش تعهدات برجامی بیش از گذشته روشن شد، این است که مردم ایران نمی توانند هم تحریم های ظالمانه و غیرقانونی را تحمل نمایند و هم محدودیت های هسته ای را بپذیرد. در این گام، ایران تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مد نظر بوده را کنار نهاده و به دنبال گسترش حوزه تحقیق و توسعه در زمینه ساخت انواع سانتریفیوژهای جدید و ملزومات غنی سازی است.

اگر کشورهای اروپائی اعتقاد دارند که حفظ برجام در جهت منافع اروپاست، چاره ای ندارند جز اینکه مستقل عمل نموده و با اتخاذ تصمیم های درست، زیربار تصمیم های نامعقول دولت ترامپ نروند. برجام غیر از اینکه یک تعهد بین المللی میان ایران وکشورهای 5+1 است، راهکاری برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا و تقویت چند جانبه گرایی در دنیا است که نتیجه آن در درازمدت به نفع اروپا خواهد بود.

امروز جمهوری اسلامی ایران بلحاظ نظامی قدرت اول منطقه و دارای دوستان متعدد منطقه ای و بین المللی است. این کشور با اتکا به ظرفیت های درونی و مقاومت مردم بزرگ خود قطعا قادر خواهد بود چالش های مالی را پشت سر بگذارد. مسئولین نظام نیز برای دفاع از حقوق ملت ایران یکدل و مصمم هستند و مطالبه برحقِ ملت ایران لغو تحریم های ظالمانه است.

اروپا چاره ای ندارد جز اینکه استقلال از آمریکا را تمرین نموده و مستقلا به اجرائی کردن تعهدات خود بیاندیشد. هنوز باب دیپلماسی باز است و اگر اروپا از مهلت 60 روزه بعدی استفاده نکند باید خود را برای پیغامدهای تصمیمات بعدی ایران، آماده نماید. اروپایی ها پیغام ایران را جدی بگیرند.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3027

به "اروپا باید استقلال از آمریکا را تمرین کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا باید استقلال از آمریکا را تمرین کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید