استفاده از سرمایه ایرانی های خارج از کشور برای پروژه های نفتی

به گزارش جعبه مهر، رییس سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به سرمایه ایرانیان خارج از کشور، گفت: بسیاری از ایرانی ها در آمریکا سرمایه کلانی دارند و اگر صنعت نفت به آن ها تضامین کافی بدهد، می توانند سرمایه خود را برای انجام پروژه های نفتی به ایران وارد نمایند.

استفاده از سرمایه ایرانی های خارج از کشور برای پروژه های نفتی

به گزارش جعبه مهر، رضا خیامیان در مراسم آغاز به کار پانزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش با اشاره به تحریم های آمریکا و شرایط کنونی کشور، اظهار کرد: قطعا در این شرایط، شرکت های بزرگ نفتی که سهامداران شان شرکت های آمریکایی هستند مانند شل، توتال و بی پی، در ایران حاضر نمی شوند. حتی دایلم که یک شرکت کره ای است، زمانی که با تحریم های آمریکا روبرو شد، ایران را ترک کرد، بنابراین ما نباید به شرکت های بزرگ نفتی متکی شویم.

وی اضافه کرد: بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم و پیشنهاد آن را هم به ریاست جمهوری داده ایم، این است که شرکت هایی کوچک و متوسط ایرانی را با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی برای تشکیل شرکت های مشترک و پیشبرد پروژه های نفت و گاز جوینت کنیم.

رییس سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان این که یک پروژه بزرگ را می توان به تعداد زیادی از پروژه های کوچک تقسیم کرد، اظهار کرد: سپس می توان هر کدام از پروژه ها را در اختیار یک شرکت گذاشت که با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی جوینت شوند. البته اگر تکنولوژی انجام پروژه ها در ایران موجود است، شرکت های ایرانی می توانند به تنهایی انجام دهند، اما اگر احتیاج به ورود تکنولوژی بود، می توانند با شرکت های اروپایی جوینت شوند.

خیامیان با تاکید بر لزوم راه اندازی کانال اقتصادی بین ایران و اروپا، گفت: همه این اهداف به شرطی محقق می گردد که مسائل اقتصادی بین ایران و اروپا حل گردد. پیش از این با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا هم صحبت کردیم. اگر این کانال راه اندازی گردد، شرکت های کوچک و متوسط اروپا که ارتباطی با آمریکا ندارند، آمادگی خود را برای حضور در بازار نفت و گاز ایران اعلام نموده اند.

وی ادامه داد: ما درصدد بودیم در سمیناری از شرکت های متوسط و کوچک دعوت کنیم. 110 شرکت هم برای حضور در این سمینار اعلام آمادگی کردند و منتظریم کانال اقتصادی بین ایران و اروپا به نتیجه برسد. در این صورت می توانیم تعداد زیادی از شرکت های اروپایی را به ایران دعوت کنیم.

رییس سازندگان تجهیزات صنعت نفت، با اشاره به موقعیت جزیره کیش، گفت: یکی از بهترین نقاطی که می توان از آن برای جوینت ونچر و انتقال فناوری استفاده کرد، جزیره کیش است. کیش پتانسیل مناسبی برای این کار دارد و درصورتی که مسوولان منطقه آزاد کیش یاری و همکاری نمایند، این کار به راحتی انجام می گردد و فضایی ایجاد می گردد که شرکت های ایرانی و اروپایی همکاری مشترک خود را آغاز نمایند.

خیامیان تاکید نمود: همه این اتفاقات زمانی رخ می دهد که مسائل اقتصادی رفع گردد و وزارت نفت هم به این همکاری و تقسیم کردن پروژه های بزرگ به کوچک تمایل داشته باشد. بعضی ها به این که پروژه ها کوچک شوند، اعتقادی ندارند. مسائل اقتصادی را دولت ایران می تواند حل نماید، به شرطی که فضا باز گردد. زمانی که در فضای آشفته که نوسانات ارزی در آن زیاد است، به سر می بریم کمتر کسی حاضر به سرمایه گذاری و مشارکت در پروژه های کشور است.

رییس سازندگان تجهیزات صنعت نفت در ادامه با اشاره به سرمایه های ایرانیان مقیم خارج از کشور، اظهار کرد: بسیاری از ایرانی ها در آمریکا هستند که سرمایه کلانی دارند و از ترس این که حساب هایشان بلوکه گردد، سرمایه های خود را به ایران نمی آورند. اگر صنعت نفت ایران تضامین کافی را بدهد، تمایل زیادی برای حضور در ایران دارند. باید مذاکره کنیم و ایرانیان خارج از کشور را جذب کنیم. صنعت نفت جاذبه های زیادی دارد و ایرانیان مقیم خارج از کشور به راحتی در این صنعت وارد می شوند.

خیامیان با بیان این که حتی ایرانیان داخل کشور که امکانات اقتصادی بالایی دارند را می توان جذب کرد که پروژه ها به انتها برسد، تاکید نمود که شرکت های کوچک و متوسط اروپایی، دانش و تکنولوژی لازم را دارند؛ برای دستیابی به تکنولوژی های ضروری و خاص هم راه وجود دارد. می توانیم از افراد بازنشسته همان شرکت ها بهره بگیریم.

رییس سازندگان تجهیزات صنعت نفت ادامه داد: مدیران ایرانی پروژه ها و مسئولان وزارت نفت باید به این باور برسند که این همکاری امکان پذیر است. البته در بعضی پروژه های آی پی سی مناطق نفت خیز جنوب، این کار صورت گرفته و یک پروژه دو میلیارد دلاری به پروژه های کوچک 200 میلیون یورویی تقسیم شده است و این امکان وجود دارد که به اعداد کوچک تر هم تقسیم گردد.

نمایشگاه بین المللی انرژی کیش، شامگاه دوشنبه (یکم بهمن ماه) آغاز به کار کرد. در این نمایشگاه که به مدت چهار روز و به میزبانی منطقه آزاد کیش برگزار می گردد، نمایندگان بیش از 135 شرکت داخلی و خارجی از کشورهای بلژیک، چین، ایتالیا، ژاپن، انگلستان، جمهوری چک، هلند، امارات متحده عربی، روسیه، کره جنوبی و آمریکا حضور خواهند داشت تا در فضای نمایشگاهی به وسعت 18 هزار مترمربع، آخرین دستاوردها و فناوری های مرتبط با صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، برق و انرژی نو را ارائه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 996

به "استفاده از سرمایه ایرانی های خارج از کشور برای پروژه های نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از سرمایه ایرانی های خارج از کشور برای پروژه های نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید