اسپری بینی برای درمان آپنه خواب: نتایج آزمایش های اولیه امیدوارکننده بوده اند

به گزارش جعبه مهر، یک مطالعه اولیه انسانی، نتایج امیدوارکننده ای برای درمان آپنه خواب با یک اسپری بینی آزمایشی، نشان داده است. این درمان هنوز سال ها با استفاده بالینی همگانی فاصله دارد، اما یافته های اولیه نشان می دهد که یک اسپری بینی قبل از خواب می تواند به طور موثر راه های هوایی بیماران را در طول شب باز نگه دارد.

اسپری بینی برای درمان آپنه خواب: نتایج آزمایش های اولیه امیدوارکننده بوده اند

OSA [آپنه انسدادی خواب] یکی از شایع ترین اختلالات تنفسی مرتبط با خواب است که حدود یک میلیارد نفر از آن رنج می برند و زمانی که درمان نشود با عواقب عمده سلامتی و ایمنی همراه است.

در حال حاضر، هیچ درمان دارویی تایید شده ای برای OSA وجود ندارد. رایج ترین درمان آپنه خواب یک دستگاه مکانیکی به نام دستگاه CPAP (فشار مثبت مداوم راه هوایی) است. این دستگاه از فشار هوا برای باز نگه داشتن راه هوایی افراد در هنگام خواب استفاده می کند.

دستگاه های CPAP می توانند ابزار بسیار مؤثری برای مدیریت آپنه خواب باشند، اما حجیم و ناراحت کننده هستند. تقریباً از هر 10 نفر، یک نفر بعد از یک شب استفاده از دستگاه خود را متوقف می کند و حدود 50 درصد بیش از یک سال از این درمان استفاده نمی کنند.

اما در تحقیق نو با هدف آزمایش یک داروی نو برای افزایش فعالیت عضلات گشادکننده حلق تلاش شد.

امل عثمان، سرپرست تیم تحقیق، گفت: دارویی که ما آزمایش کردیم برای هدف قرار دادن گیرنده های خاصی طراحی شده است که در سطح راه های هوایی فوقانی بیان می شوند و آنها را تحریک می کند تا راحت تر عضلات اطراف را فعال کنند تا راه هوایی در هنگام خواب باز بماند.

در مطالعه انسانی اولیه 12 نفر مبتلا به آپنه خواب شرکت داده شدند و هر داوطلب چهار مطالعه خواب شبانه را تکمیل کرد. در ابتدای هر شب، به داوطلب ها یک اسپری بینی پلاسبو (دارونما)، یک اسپری بینی حاوی داروی نو، قطره های بینی دارای داروی نو، یا تجویز آندوسکوپیک دارو دریافت کردند. هدف اولیه این مطالعه تعیین این بود که چه روشی از استفاده از دارو منجر به مؤثرترین نتیجه می شود.

تعیین شد که داروی نو باعث باز شدن مداوم راه های هوایی در طول یک خواب شبانه می شد. مهمتر از همه، روش تجویز مهم نبود، به این معنی که یک اسپری بینی ساده هم می شود استفاده کرد.

گرچه این مطالعه از طریق توسعه دهنده داروسازی این دارو، بایر، تامین مالی شده بود ولی این کارآزمایی به طور مستقل از طریق آزمایشگاه سلامت خواب دانشگاه فلیندرز انجام شد.

این دارو موسوم به BAY2586116 است و از دسته مهارکننده های کانال های خاص پتاسیمی است.

مطالعه نو در مجله Chest منتشر شد .

منبع: دانشگاه فلیندرز

منبع: یک پزشک
انتشار: 18 آذر 1401 بروزرسانی: 18 آذر 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11266

به "اسپری بینی برای درمان آپنه خواب: نتایج آزمایش های اولیه امیدوارکننده بوده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپری بینی برای درمان آپنه خواب: نتایج آزمایش های اولیه امیدوارکننده بوده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید