الزامات اساسی اجرایی شدن کامل توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا ، حذف دلار از مبادلات ایران و روسیه

به گزارش جعبه مهر، قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی 6 الزام مهم جهت اجرایی شدن کامل توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا را مطرح نمود.

الزامات اساسی اجرایی شدن کامل توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا ، حذف دلار از مبادلات ایران و روسیه

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، حسین مدرس خیابانی امروز در همایش اقتصادی ایران با اوراسیا که در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار بود، گفت: به دلیل اهمیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جایگاه ویژه آن در دنیا، ایران بلافاصله بعد از تشکیل اتحادیه اوراسیا در سال 2015 میلادی جلسات و مذاکرات خود را برای انعقاد قرارداد تفاهم نامه تجارت ترجیحی با این اتحادیه آغاز کرد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی بیان داشت: جمعیت 180 میلیون نفری کشور های عضو این اتحادیه و سهم قابل توجه این کشور ها در تولید نفت، گاز و انرژی دنیا که می تواند این اتحادیه را به یک قطب بزرگ اقتصادی دنیا تبدیل کند از موارد مورد توجه ایران در انعقاد قرارداد با این اتحادیه بوده است.

مدرس خیابانی گفت: اراده ایران و کشور های عضو این اتحادیه بر اجرای کامل موافقت نامه تجارت ترجیحی است تا بتوان ظرف سه سال آینده به توافق نامه کامل تجارت آزاد دست یافت.

وی در ادامه بیان داشت: بر اساس تاکیدی که کشور های عضو اتحادیه اوراسیا دارند اجازه اختلال در اجرای این توافق نامه با فشار های خارجی را نخواهند داد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در ادامه با اشاره به سبک تبادلات تجاری ایران با اوراسیا گفت: سطح مبادلات تجاری ایران با کشور های اتحادیه اوراسیا را تا 30 میلیارد دلار پیش بینی کرده ایم.

مدرس خیابانی بیان داشت: هم اکنون سهم ایران از این مبادلات 900 میلیارد دلاری اتحادیه اوراسیا با دنیا 2.6 میلیارد دلار است و بر این اساس سهم ایران 3 دهم درصد از مجموع تجارت این اتحادیه با دنیا است، ضمن اینکه حجم تجارت کشور های عضو اوراسیا با ایران حدود 2 درصد است و این توافق نامه تجاری می تواند باعث شود مبادلات تجاری در حوزه صادرات و واردات به صورت قابل توجهی ارتقا یابد.

وی اضافه کرد: امروز از سهم دو درصدی تجارت ایران با اوراسیا 50 درصد آن مربوط به روابط تجاری ایران با روسیه است که از تجارت با این کشور حدود 50 درصد در حوزه محصولات کشاورزی قرار می گیرد که امیدواریم با امضای موافقت نامه تجاری بین ایران و اوراسیا این تجارت به سمت کالا های صنعتی و ازجمله سیمان، مس و سایر کالا ها از جمله فرش حرکت کند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با تاکید بر اینکه ارتقا سطح مبادلات تجاری با اتحادیه اوراسیا مسلتزم توسعه زیرساخت های تجاری در همه زمینه ها است، گفت: این زیرساخت ها شامل زیرساخت های بانکی، بیمه ای، حمل و نقل، ترانزیت و استاندارد و همچنین توسعه روابط بین اتاق های بازرگانی می شود.

وی هدف اصلی عقد قرارداد با اوراسیا را حضور طرف های تجاری و بخش های خصوصی کشور های دو طرف اعلام کرد و گفت: علی رغم اینکه تعرفه حاضر محدود به 862 قلم کالا است، اما این می تواند چراغ راهنما و مقدمه ای برای تجار طرفین شود تا بدین وسیله شناخت بیشتری از نوع تقاضا ها و تبادلات تجاری پیدا کنند و سطح مبادلات تجاری آن ها افزایش یابد.

مدرس خیابانی بیان داشت: برای اجرای بهتر توافق نامه اقداماتی لازم است که باید به آن توجه کرد که مهم ترین آن بحث تقویت و توسعه زیرساخت های بانکی و ایجاد شعب بانک های ایرانی در کشور های اوراسیا است.

وی بیان داشت: جابجایی پول و ایجاد زمینه افتتاح اسناد تجاری برای مبادلات تجاری بین ایران و اوراسیا بسیار مهم به شمار می رود و باعث توسعه همکاری ها می شود.

* حذف دلار از مبادلات ایران و روسیه

وی الزام دیگر برای اجرایی شدن کامل توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا را حذف دلار و به رسمیت شناختن ارز های رسمی کشور های طرف قرارداد اوراسیا اعلام کرد و گفت: ایران موضوع حذف دلار را با برخی از کشور ها از جمله روسیه آغاز کرده و برای گسترش روابط تجاری با سایر کشور ها نیز باید زمینه را برای استفاده از ارز های ملی طرفین فراهم کند.

مدرس خیابانی الزام سوم برای اجرای موافقت نامه تجاری ایران با اوراسیا را ایجاد مکانیزم تهاتر کالا به کالا اعلام کرد و بیان داشت: مبادله کالایی بین دو طرف علاوه بر سیستم بانکی و افتتاح ال سی می تواند در توسعه روابط تجاری طرفین موثر باشد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در ادامه گفت: الزام بعدی برای گسترش تبادلات تجاری بین ایران و اوراسیا گسترش صنعت گردشگری است و در این راستا باید تسهیل در صدور ویزا بین دو طرف و اعطای ویزا های تجاری، گردشگری و گردشگری سلامت در دستورکار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه همزمان با انعقاد قرارداد های تجاری، تفاهم نامه های حوزه استاندارد نیز در دستورکار قرار گرفته، گفت: انعقاد تفاهم نامه بخش استاندارد برای رعایت روابط فنی، بهداشتی و سلامت بین دو طرف در دستورکار قرار گرفته است و با تفاهم نامه ای که در حوزه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با موسسه ملی استاندارد به امضا رسیده است قرار بر این است که به تناسب تمامی تفاهم نامه های تجاری در بخش تجارت با طرف های خارجی موافق نامه های حوزه استاندارد نیز به امضا رسد.

مدرس خیابانی در ادامه الزام ششم در حوزه موفقیت توافق نامه تجارت ایران و اوراسیا را اعزام هیات های تجاری و برگزاری نمایشگاه های مشترک میان ایران و اوراسیا اعلام کرد و گفت: این موضوع می تواند زمینه حضور شرکت های دوطرف در کشور های یکدیگر را به وجود آورد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: بر اساس اعلام شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران مقرر شده تا نمایشگاه اختصاصی بین ایران و اوراسیا با هدف شناخت تجارت میان دو طرف برگزار شود.

وی بیان داشت: همچنین برش های استانی از توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا از سوی سازمان توسعه تجارت تهیه شده تا بر اساس آن میز اوراسیا در سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها ایجاد شود و تبادل تجاری با کشور های هدف را تسهیل کند.

مدرس خیابانی اضافه کرد: تمام تلاش ما بر این است که مداخله های خارجی و بیرونی به اراده دو طرف در اجرایی شدن توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا خللی وارد نکند و رئیس جمهوری کشورمان هم بر اجرای این توافق نامه تاکید دارد.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4075

به "الزامات اساسی اجرایی شدن کامل توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا ، حذف دلار از مبادلات ایران و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزامات اساسی اجرایی شدن کامل توافق نامه تجاری ایران و اوراسیا ، حذف دلار از مبادلات ایران و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید