انتقاد بورل از آمریکا: می گویید دنبال توافقی بهتر از برجام هستید، بهتر برای چه کسی؟

به گزارش جعبه مهر، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد دوباره از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، گفت اروپا خواستار حفظ این توافق است و می داند رسیدن به توافقی تازه تا چه حد سخت است.

انتقاد بورل از آمریکا: می گویید دنبال توافقی بهتر از برجام هستید، بهتر برای چه کسی؟

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرنگاران، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج شنبه بار دیگر از تصمیم آمریکا برای خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران انتقاد کرد و گفت کسانی که به دنبال از بین بردن این توافق هستند، باید بدانند که رسیدن به توافقی تازه تا چه حد سخت است.

وی که در هند در نشست رایسینا سخنرانی می کرد، در این مورد گفت: اروپایی ها می خواهند از شکل گیری رقابت اشاعه تسلیحات اتمی در خاورمیانه و شمال آفریقا جلوگیری نمایند. به لطف برنامه جامع اقدام مشترک، که این روزها همه دارند در خصوصش صحبت می نمایند، امروز ایران یک قدرت اتمی نیست. تصور کنید اگر ایران امروز یک قدرت اتمی بود، اوضاع به چه شکل بود.

بورل اضافه نمود: آن کسانی که می خواهند این توافق را بکشند و ادعا می نمایند که می توانند توافق بهتری مذاکره نمایند - بهتر برای چه کسی؟ - باید به یاد داشته باشند که مذاکره بر سر این توافق 12 سال طول کشید و این توافق توانست دنیا را به مکانی امن تر بدل کند. در این چارچوب، باید بار دیگر از تصمیم ایالات متحده برای خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران ابراز تأسف کنم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: چند روز پیش سه کشور اروپایی شرکت نماینده در برجام، یعنی فرانسه، آلمان و انگلستان، ساز و کار حل اختلاف مربوط به اجرای تعهدات ایران ذیل این توافق را فعال کردند. با این وجود، باید اشاره کنم که در نشست هفته گذشته با وزرای خارجه، همه ما اروپایی ها بر لزوم زنده نگه داشتن این توافق تأکید کردیم، چراکه می دانیم به دست آوردن یک توافق دیگر، چقدر سخت است.

اظهارات بورل چند روز پس از آن مطرح می گردد که سه کشور اروپایی حاضر در برجام با متهم کردن ایران به نقض مفاد توافق هسته ای، ساز و کار حل اختلاف این توافق را فعال کردند. این فرایند، در صورت عدم حل اختلاف، می تواند به بازگشت دو طرف به شرایط پیش از برجام منتهی گردد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از صحبت هایش، به چالش های پیش روی اتحادیه اروپا پرداخت و گفت: ما اروپایی ها هنوز به دنبال هویت هستیم و نمی دانیم که می خواهیم چه نقشی ایفا کنیم.

او با بیان اینکه احیای دیدگاه های ملی گرایانه و عوامفریبانه می تواند دستاوردهای پس از جنگ دنیای را از بین ببرد، گفت: در دنیا امروز قدرت های بزرگ از مسائل زندگی روزمره، سلاح می سازند و کوشش می نمایند از آن برای دستیابی به قدرت بیشتر استفاده نمایند.

او تجارت، فناوری و پایین آوردن ارزش پول ملی را از جمله ابزارهای کسب قدرت در دنیا امروز توصیف کرد و با برشمردن چالش های دنیا امروز، گفت در مقابل این فرایندها، چندجانبه گرایی امروز بیش از هر زمان دیگری مورد احتیاج است، چراکه هیچ کشوری به تنهایی آنقدر بزرگ و قدرتمند نیست تا از این چالش ها جدا باشد.

وی سپس خطاب به اروپایی ها گفت: باید این سؤال را از خود بپرسیم که آیا می خواهیم یک بازیگر باشیم، یا یک زمین بازی. اگر می خواهیم بازیگر باشیم، چه نوع بازیگری؟

بورل با تأکید بر لزوم افزایش استقلال و قاطعیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت اختلاف تاریخی میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در پیش دریافت یک سیاست خارجی یکپارچه را سخت نموده است، اما کشورهای اروپایی باید به یاد داشته باشند که یک سیاست خارجی متحد، به معنی داشتن یک سیاست خارجی واحد و کاملا یکسان نیست.

او اضافه نمود: قواعد چندجانبه گرایی که با سختی ساخته شده اند، نه تنها نباید نابود شوند، بلکه باید تکثیر شوند تا امنیت نظم بین المللی را تضمین کنیم.

بورل چندجانبه گرایی را تحت محاصره خواند و گفت اروپایی ها اکنون دارند به مرور درمی یابند که باید زبان قدرت را بیاموزیم، چراکه صرف قدرت نرم، کافی نیست.

وی تأکید کرد که کشورهای اروپایی باید برای دفاع از ارزش های خود، قدرتمند شوند و از حاکمیت قانون دفاع نمایند، چراکه در غیراینصورت، قانون جنگل بر دنیا حاکم می گردد و قدرت جایگزین حق می گردد.

در ماه های گذشته آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص موضوعات مختلفی از جمله هزینه های نظامی، تجارت و مسئله مهاجران اختلافات گسترده ای داشته اند. بورل که به تازگی سکان سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به دست گرفته، به حمایت از استقلال سیاست خارجی اتحادیه اروپا معروف است.

ق

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4564

به "انتقاد بورل از آمریکا: می گویید دنبال توافقی بهتر از برجام هستید، بهتر برای چه کسی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد بورل از آمریکا: می گویید دنبال توافقی بهتر از برجام هستید، بهتر برای چه کسی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید