انسان می تواند عضو از دست رفته را بازسازی کند؟!

به گزارش جعبه مهر، اگر بتوانیم از ایجاد زخم در انسان جلوگیری کنیم، می توانیم کیفیت زندگی بسیاری از افراد را افزایش دهیم.

انسان می تواند عضو از دست رفته را بازسازی کند؟!

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

دانشمندان می گویند انسان ممکن است قادر به رشد دادن یک عضو دیگر در بدن خود باشد و ما در حال حاضر پتانسیل استفاده نشده برای انجام این کار را داریم.

دانشمندان گمان می نمایند در صورت از دست دادن یک عضو، ممکن است روزی بتوان بهبودی کامل پیدا کرد. آن هم نه با پروتز های مصنوعی و بیونیک، بلکه با رشد دادن واقعی یک عضو جدید!

بر اساس یک مطالعه تازه منتشر شده در مجله American Association for Anatomy، یک گروه از محققان در حال مطالعه روی سمندر مکزیکی (axolotl) (یک گونه سمندر آبزی) با آنالیز تفاوت در امضای مولکولی مرتبط با بازسازی و احیای اندام در آنها، یک قدم به کشف رمز و راز بازسازی اندام در این موجودات نزدیک شده اند. این مطالعه همچنین چگونگی بازسازی اندام در موش ها را نشان می دهد.

اگر رمز و راز های مربوط به بازسازی اندام را در سمندر های مکزیکی دریابیم و آن را روی پستاندارانی مانند موش تطبیق دهیم، در این صورت بسیار نزدیک خواهیم بود که به افرادی که اندام خود را از دست داده اند گزینه دیگری غیر از پروتز ها ارائه دهیم.

تفاوت کلیدی در این امر مربوط به یک سلول ایمنی شناختی است که به عنوان یک ماکروفاژ شناخته می گردد و با این دانش، پتانسیل کاربرد های انسانی بازیابی اندام بیش از هر زمان دیگری نزدیک است.

وقتی پستانداران آسیب می بینند، به طور معمول در محل آسیب جای زخم ایجاد می گردد. از آنجا که این زخم به یک مانع فیزیکی برای بازسازی تبدیل می گردد، تیم محققان به سرپرستی جیمز گادوین بر روی یادگیری اینکه چرا بدن سمندر مکزیکی مانند پستانداران زخم نمی گردد، تمرکز کردند.

جیمز گادوین محقق و نویسنده اصلی این تحقیق از آزمایشگاه بیولوژیکی جزیره مونت دزرت (MDI) گفت: تحقیقات ما نشان می دهد که انسان از توانایی بالقوه استفاده نشده برای بازسازی اندام برخوردار است.

وی اضافه کرد: اگر بتوانیم مسئله ایجاد زخم را حل کنیم، ممکن است بتوانیم پتانسیل احیای نهفته خود را آزاد کنیم. سمندر های مکزیکی زخم ایجاد نمی نمایند و این همان چیزی است که به آن ها اجازه می دهد بازیابی اندام انجام گردد. اما هنگامی که یک زخم ایجاد گردد، بازیابی دیگر ممکن نخواهد بود.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم از ایجاد زخم در انسان جلوگیری کنیم، می توانیم کیفیت زندگی بسیاری از افراد را افزایش دهیم.

سمندر مکزیکی نزدیک به انقراض است، اما قابلیت های احیای اندام منحصر به فرد آن موقعیت ویژه ای را برای این موجود در محافل علمی فراهم نموده است. بیشتر سمندر ها توانایی های بازسازی اندام را دارند، اما سمندر مکزیکی می تواند تقریباً همه قسمت های بدن خود از جمله قلب، ریه ها، فک، اندام بیرونی، نخاع، تخمدان ها، دم، پوست و موارد دیگر را بازسازی کند. این موجود حتی می تواند مغز خود را نیز بازسازی کند!

پستانداران در مراحل جنینی یا نوزادی نیز می توانند اندام خود را بازیابی نمایند. به عنوان مثال، نوزاد انسان می تواند نوک انگشتان خود را بازسازی کند و همچنین می تواند بافت قلب خود را بازسازی کند که به این معنی است که بزرگسالان نیز ممکن است این کد مهم ژنتیکی را برای بازسازی در خود حفظ نموده باشند.

این موضوع دریچه ای را برای درمان های بالقوه باز می نماید که به انسان امکان می دهد به جای ایجاد یک زخم دائمی، بافت ها و اندام های از دست رفته خود در اثر آسیب یا بیماری را دوباره رشد دهد.

گادوین در تحقیقات اخیر خود، ماکروفاژ های (نوعی سلول ایمنی) موجود در سمندر های مکزیکی را با سلول های مشابه در موش ها مقایسه کرد و هدف وی یافتن کیفیتی است که سمندر مکزیکی از آن برخوردار است و باعث تقویت توانایی های بازسازی در آن می گردد.

گادوین دریافت که وجود این سلول ها در توانایی بازسازی سمندر های مکزیکی مهم است. وقتی سطح این ماکروفاژ ها کم بود، سمندر های مکزیکی به جای اعضای بدن جدید، درست مثل پستانداران یک زخم ایجاد می کردند.

وی می گوید: ما در حال نزدیک شدن به درک چگونگی آماده سازی ماکروفاژ های سمندر های مکزیکی برای بازسازی هستیم که این امر، ما را به این توانایی نزدیک می نماید که بتوانیم بازسازی را در انسان کشف کنیم. به عنوان مثال، من تصور می کنم که بتوان از یک هیدروژل موضعی در محل زخم استفاده کرد که باعث تغییر رفتار ماکروفاژ های انسان گردد تا بیشتر شبیه سمندر های مکزیکی باشد.

با انجام مطالعات روی ماکروفاژ های سمندر های مکزیکی و آنالیز اینکه چگونه می توانیم آن را در انسان تقلید کنیم، می توان طلوع عصر جدیدی در پزشکی را شاهد بود.

منبع: فرادید
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10090

به "انسان می تواند عضو از دست رفته را بازسازی کند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان می تواند عضو از دست رفته را بازسازی کند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید