بورس چگونه سپر تورم شد؟

به گزارش جعبه مهر، بازار سرمایه که روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر می گذارد، به باور کارشناسان و مسئولان کشور را از تورم عظیمی نجات داده است؛ موضوعی که یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح آن، به آنالیز راهکاری برای احیای این بازار پرداخت.

بورس چگونه سپر تورم شد؟

همایون دارابی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه می توان سال 1399 در اقتصاد ایران را سال حمایت بازار سرمایه از بازار پول نامید، شرح داد: رونق دریافت بازار سرمایه در ابتدای این سال و تامین مالی دولت از این طریق را نمی توان نادیده گرفت چه بسا که اگر این 230 هزار میلیارد تومان از مصارف دولتی از طریق بازار سرمایه تامین نشده بود، دولت بنا به سنت همیشگی خود، ناچار به دست بردن در جیب بانک مرکزی و بانک ها می شد که همین امر منجر به افزایش حدود 50 درصدی پایه پولی، رشد هفت برابری نقدینگی و نهایتا منجر به تورمی افسارگسیخته تر از 36 درصد سال 1399 می شد. همچنین اگر چیزی جز این روش نبود، تمام بار کسری بودجه سال 99 دولت را بانک مرکزی و بانک ها به دوش کشیده و در نتیجه با افزایش بیش از پیش مطالبات بانک ها از دولت، شرایط نابسامانی در صورت های مالی آنها به وجود می آمد.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاددانان همیشه بازارهای مختلف را در هم تنیده می بینند (نظریه آشوب) و معتقدند که عدم تعادل یک بازار در مدت کوتاهی بر بازارهای دیگر تاثیر خواهد گذاشت و منجر به عدم تعادل در چرخه کلی اقتصاد می گردد، اظهار کرد: تجربیات جهانی نیز نشانگر این بوده که هرگاه رکودی در بخشی از اقتصاد ایجاد می گردد (مثل رکود عظیم دهه 30 میلادی، بحران 2008 و رکود ناشی از کرونا ویروس) بلافاصله بخش های دیگر مالی از جمله بازار پول به یاری بخش های درگیر رکود شتافته و با سیاست های مالی مناسب سعی در کاهش بحران دارند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به دلیل همین همبستگی بازارهای مالی از جمله بازار پول و بازار سرمایه، می توان گفت که اگر در سال 99 امکان تامین مالی دولت از بازار سرمایه فراهم نمی شد، نه تنها بازار پول شرایط نامناسب تری پیدا می کرد، بلکه اوضاع نامناسب بانک ها از طریق سهامشان در بورس بر خود بازار سرمایه نیز تاثیر می گذاشت.

دارابی در ادامه با بیان اینکه یکی از راه چارههایی که اخیرا به منظور تعادل بخشی به بازار سرمایه مطرح شده، ارایه تسهیلات بانکی برای سرمایه گذاری در آن است، گفت: این راه چاره می تواند به دلایل مختلف نقش مناسبی در جهت بهبود شرایط بازار سرمایه، بازار پول و حتی کاهش تورم ایفا نماید. نخست آنکه ارایه تسهیلات و تحریک تقاضا در بازار سرمایه بر مبنای مفاهیم اقتصاد رفتاری منجر به انتظار رشد در این بازار می گردد و همین امر، عاملی برای جذب نقدینگی و سرمایه گذاری بیشتر شده و می تواند آغاز کننده حرکتی باشد که علاوه بر رشد این بازار، امکان تامین مالی برای انواع سرمایه گذاری را نیز فراهم آورد و تا حدودی از رشد نقدینگی و تورم بکاهد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر از انجایی که سهام اغلب بانک ها در بورس داد و ستد می گردد، بهبود بازار سرمایه منجر به ایجاد بستر مناسب برای افزایش سرمایه و بهبود نسبت کفایت سرمایه بانک ها می گردد و از این طریق نیز بر بهبود شرایط بازار پول تاثیر می گذارد. همچنین با توجه به ارزندگی قیمت سهم های بنیادی موجود در بازار و پیش بینی کسب سود مناسب این شرکت ها در سال 1400، به نظر می رسد ارایه تسهیلات به منظور سرمایه گذاری در بازار سهام عایدی مناسبی را نصیب مشارکت کنندگان از جمله بانک ها و سپرده گذاران می نماید.

دارابی در سرانجام اضافه کرد: در نهایت نیز دریافت سپرده ها و ارایه تسهیلات از طریق بانک ها جزو فعالیت اصلی این واسطه های مالی به شمار می رود و مادامی که استقراضی از بانک مرکزی صورت نگرفته و پول پرقدرت جدیدی ایجاد نگردد نه تنها منجر به ایجاد تورم نمی گردد بلکه با تخصیص بهینه منابع به سمت سرمایه گذاری مولد در بازار سرمایه اثر ضد تورمی نیز دارد.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10270

به "بورس چگونه سپر تورم شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس چگونه سپر تورم شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید