بکارگیری ظرفیت سلول درمانی کشور برای مقابله با کرونا

به گزارش جعبه مهر، گزارش های اولیه از تحقیق متخصصان پژوهشگاه رویان روی سلول درمانی بیماری کویید 19، از تاثیر مثبت سلول های بنیادی در تعدیل واکنش های سیستم ایمنی و ترمیم بافت های آسیب دیده دارد.

بکارگیری ظرفیت سلول درمانی کشور برای مقابله با کرونا

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شرکت زیرمجموعه پژوهشگاه رویان، مرتضی ضرابی مدیرعامل این شرکت فناوری گفت: همه گیری و شیوع بیماری کویید 19 ناشی از ویروس کرونا همه کشورها را درگیر و تا به امروز بیش از یک و نیم میلیون نفر را در سراسر دنیا مبتلا کرده است و حدود یکصد هزار نفر جان خود را از دست داده اند. این ویروس کشور ما را در شرایط بحرانی قرارداده و سیستم بهداشتی و درمانی کشورها با چالش جدی روبرو کرده است.

وی با اشاره به ابتلای تعداد قابل توجهی از مردم به کویید 19، عدم کارآیی روش های درمانی معمول برای مقابله با آن، سرعت انتقال ویروس کرونا و از طرفی مرگ و میر قابل توجه آن که کشورها را با مسائل جدی روبرو کرده است بیان داشت: همه مراکز بهداشتی و درمانی با تمام ظرفیت خود به میدان آمده اند تا با به کارگیری روش های مختلف پیشگیری و آموزش های لازم، از گسترش بیماری جلوگیری کنند.

ضرابی با تاکید براینکه علی رغم همه اقدامات پیشگیرانه ای که انجام شده، متاسفانه با ابتلای افراد به بیماری کویید 19 ، دچارعوارض ریوی وسندرم زجر تنفسی می شوند که درمان قطعی دارویی برای آن شناخته شده نیست شرح داد: در این راستا با هدف کاهش عوارض ریوی و کمک به بهبود بیماری، اقدامات مختلفی در قالب کارآزمای بالینی دردنیا آغاز شده است.

مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بندناف رویان گفت: براساس اطلاعاتی که در مراکز معتبر به ثبت رسیده، بیش از300 کارآزمای بالینی برای مقابله با این بیماری در دنیا در حال انجام است که شامل استفاده از داروهای مختلف، به کارگیری تجهیزات و روش های پیشرفته درمانی از جمله سلول درمانی در این بیماری است.

وی افزود: گزارش اولیه حاکی از تاثیر مثبت سلول های بنیادی خصوصا سلول های بنیادی مزانشیمی در تعدیل واکنش های سیستم ایمنی و ترمیم بافت های آسیب دیده بود همچنین سلول درمانی می تواند روش موثری در درمان بیماری کویید 19 باشد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان افزود: به همین دلیل از ابتدای آغاز این بیماری مراکز فعال در حوزه سلول های بنیادی در کشور مثل پژوهشگاه رویان، مراکز تحقیقاتی همچون دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری وزارت بهداشت به میدان آمدند و در این زمینه همه ظرفیت ها به کار گرفته شد تا پروژه سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی به انجام برسد.

وی افزود: پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی، شرکت دانش بنیان سل تک فارمد وهمچنین شرکت فناوری بن یاخته های رویان با دارابودن امکان تولید سلول در بالاترین سطح استانداردهای بین المللی در کنار مراکز درمانی مسیح دانشوری و همچنین بیمارستان شریعتی با یک تیم تخصصی کارآمد در درمان بیماری کویید 19 کارآزمای بالینی فاز یک و دو تجویز سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از بندناف و مغز استخوان را آغاز کردند.

ضرابی با بیان اینکه خوشبختانه مرحله یک این کارآزمای بالینی به انجام رسید گفت: در فاز یک به منظور اطمینان بخشی از نظر بی خطر بودن و احیانا اثر بخشی این سلول ها برای بیمارانی که درمرحله متوسط و شدید بیماری بودند انجام گرفت.

وی درباره نتایج مرحله اول گفت: نتایج اولیه حاکی از بی خطربودن و مطمئن بودن استفاده از سلول ها بنیادی مزانشیمی در بیمارانی بود که با شدت متوسط این بیماری بستری شده بودند و نشان داد که این سلول ها می تواند مفید باشد.

ضرابی درباره ادامه طرح سلول درمانی بیماران مبتلا به کرونا افزود: فاز دو مطالعه را برای ارزیابی بیشتر از نظر اطمینان بخشی و بازدهی اثر تزریق سلول های بنیادی مزانشیمی با تعداد بیماران بیشتر، همراه با گروه کنترل با همکاری چندین مرکز درمانی آغاز کرده ایم و در این زمینه ارتباط تنگاتنگی با سایر کشورها برای تبادل تجربیات و یافته های علمی داریم.

با اتمام فاز دو مطالعه و تایید وزارت بهداشت، نتایج به اطلاع عموم خواهد رسید

وی تاکید کرد با اتمام فاز دو مطالعه و یافته های آن و تایید وزارت بهداشت، نتایج به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی ابراز امیدواری کرد: دانش سلول های بنیادی در این زمینه بتواند کمک شایانی برای درمان بیماری کویید 19 انجام دهد.

ضرابی گفت: این طرح فقط از طریق مراکز پذیرش بیماران کویید 19 اجرا می شود .

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5671

به "بکارگیری ظرفیت سلول درمانی کشور برای مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بکارگیری ظرفیت سلول درمانی کشور برای مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید