توانمندسازی جوامع محلی در گرو حفاظت از تالاب ها

به گزارش جعبه مهر، توانمندسازی جوامع محلی در گرو حفاظت از #تالاب ها است، تالاب ها اهمیت و کارکردهای زیادی دارند که با توجه به نوع #اقلیم، اهمیت این حوضه های آبی چند برابر می گردد.

توانمندسازی جوامع محلی در گرو حفاظت از تالاب ها

به گزارش دنیای سفر از سازمان حفاظت محیط زیست، رضا خلیلی درباره اهمیت تالاب ها گفت: تالاب ها اهمیت و کارکردهای زیادی دارند که با توجه به نوع اقلیم، اهمیت تالاب ها چند برابر می گردد. به عنوان مثال، تالاب بین المللی گاوخونی که در یک منطقه حساس بیابانی واقع شده است، اهمیت دو چندانی دارد که می توان به تعدیل هوا در منطقه بیابانی، ایجاد تنوع زیستی انواع گونه ها، مهار سیلاب ها، بانک ژن، جلوگیری از وقوع توفان های گرد و غباری، تامین علوفه جوامع محلی و افزایش عایدی برای جوامع محلی به وسیله جلب گردشگران و آنالیز مطالعات اقلیم دیرینه به عنوان کارکرد این تالاب اشاره نمود.

موسس و مدیر عامل اولین تشکل مردم نهاد در شرق اصفهان درباره نقش تالاب در توسعه جوامع محلی و روستایی اضافه نمود: تالاب ها با توجه به کارکردهای متنوعی که دارند به ویژه در تامین علوفه و توسعه گردشگری می تواند برای جوامع محلی عایدی پایدار ایجاد کند، به خصوص اینکه در منطقه ای مانند تالاب گاوخونی که در ضلع غربی تالاب تپه های زیبای ماسه ای قرار گرفته است و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب می نماید و می تواند منجر به ایجاد اشتغال پایدار گردد و مشاغل و فرصت های تازه ای مانند فروش صنایع دستی محلی، فراوری فراورده های ارگانیک و کشاورزی را در اختیار جوامع محلی قرار دهد.

قهرمان تالاب سال 1387، با امید به آینده و توسعه تالاب ها و همه متصدیانی که می توانند در این حوزه نقش بسزایی ایفا نمایند، گفت: مطلبی که بارها و همه ساله در آستانه روز جهانی تالاب ها گفته شده و جزو مطالبات ثابت مردم منطقه بوده است، تخصیص حقابه 176 میلیون مترمکعبی تالاب بین المللی گاوخونی بوده که متاسفانه محقق نشده است و همه ساله بیش از پیش شاهد نابودی آن هستیم.

وی تاکید نمود: البته همیشه بر خواسته خود پافشاری می کنیم و درخواست داریم که اگر حقابه اش را نمی دهید، تخریبش نکنید و املاحش را هم دست نزنید که پیکر بی جان و در حال احتضار تالاب، دیگر تحمل این نامهربانی ها را ندارد زیرا اگر آتش درونش شعله ور شد، توفانی با گرد و غبار سمی که طی صنعتی شدن به خورد آن داده ایم نه تنها به مردمان استان پس می دهد بلکه تا صدها کیلومتر دورتر حتی تهران را نیز در امان نخواهد گذاشت، پس با طبیعت مهربان تر باشیم و حقش را بدهیم تا تصمیم به تلافی نگیرد.

خلیلی درباره تبدیل شدن تالاب گاوخونی به ژئوپارک گفت: با توجه به اینکه ورزنه به یک شهر توریستی ملی و بین المللی تبدیل شده است و قبلا هم به استاندار وقت درخواست داده شده که می توان از پتانسیل های تالاب در راه اشتغال زایی استفاده کرد، طرح ایجاد ژئوپارک گاوخونی مسکوت ماند و حتی جوابی به درخواست ما داده نشد که در صورت ژئوپارک شدن بسیاری از دست درازی های انسان خودبه خود محدود می گردد.

رضا خلیلی، قهرمان تالاب سال 1387 است که با 27 سال سابقه به تدریس در زمینه زمین شناسی و جغرافیا با تحصیلات کارشناسی جغرافیایی طبیعی (اقلیم شناسی) مشغول است.

در سال های اخیر به منظور شناسایی، جمع آوری و طبقه بندی تجربیات پیروز مرتبط با حفاظت بهینه زیست بوم های تالابی و تشویق و توسعه فرهنگ تالابی در کشور، برنامه سالانه انتخاب قهرمان تالاب و محیط بان نمونه تالابی هم زمان با روز جهانی تالاب ها (2 فوریه) برگزار می گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 26 خرداد 1401 بروزرسانی: 26 خرداد 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11160

به "توانمندسازی جوامع محلی در گرو حفاظت از تالاب ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانمندسازی جوامع محلی در گرو حفاظت از تالاب ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید