خبرنگاران رویش بذر توسعه در خراسان جنوبی

به گزارش جعبه مهر، بیرجند - خبرنگاران - همت و تلاش مسوولان می تواند بسیاری از محرومیت ها را از بین ببرد و با سومین سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی رویش بذر توسعه در این استان به وضوح قابل مشاهده است.

خبرنگاران رویش بذر توسعه در خراسان جنوبی

حدود 15 ماه از نخستین سفر محمدباقر نوبخت به خراسان جنوبی می گذرد و مردم استان در 22 خرداد 99 شاهد سومین سفر مقام ارشد دولت تدبیر و امید به این دیار بودند.

در نخستین سفر نوبخت که اسفند ماه 97 انجام شد سند توسعه میان مدت خراسان جنوبی تدوین و رونمایی شد که براساس آن تفاهم نامه 940 میلیارد تومان برای مدت 2 سال و اجرای پروژه های مختلف به خراسان جنوبی اختصاص یافت.

21 اسفند 97 در قالب این سند ساخت 10 هزار واحد مسکونی ویژه محرومان در خراسان جنوبی آغاز شد که با گذشت یک سال هفت هزار واحد به متقاضیان تحویل شد و بقیه هم طبق گفته رییس سازمان برنامه و بودجه در ماه های آینده تحویل می شود.

سفر دوم نوبخت به خراسان جنوبی که با هدف بررسی مصوبات سفر قبلی و اجرای چند پروژه اقتصادی در دی ماه 98 انجام شد، نتایج خوبی برای این خطه از مرز و بوم داشت اما سفر سوم بیانگر همت امیدبخش برای تحقق وعده های سفرهای قبلی بود.

افزوده شدن ساخت پنج هزار واحد مسکونی شهری به مصوبات این سفر خبری امیدبخش برای همه کسانی بود که در حواشی شهرها چشم انتظار بودند تا پس از ساخت مسکن برای نیازمندان در روستا این بار دولت با کمک بنیاد مسکن کمر همت را برای تامین مسکن اقشار کم درآمد در مناطق شهری ببندد.

اما از جانمایی هفت هزار و 500 نیروگاه خورشیدی خانگی که جزو بهترین مصوبات و تفاهم نامه های این سفر بود هم نمی توان به راحتی گذشت زیرا هفت هزار و 500 خانواده از عواید این تصمیم بهره مند خواهند شد.

خراسان جنوبی از ظرفیت های طبیعی و جغرافیایی منحصر به فردی برخوردار است که تعداد زیاد روزهای آفتابی در این استان می تواند بخشی از نیازهای مردم را برآورده کند اما نیازمند اجرای طرح های اینچنینی است که جز با حمایت دولت و نهادهای حمایتی امکانپذیر نیست.

در کنار محرومیت در بخش های مختلف که امیدواریم بذر توسعه باعث کاهش بیش از پیش آن شود (جاده) یکی از مهمترین نیازمندی های این استان است که در سال های گذشته مردم این استان شاهد پیشرفت روزافزون پروژه های جاده ای بوده اند اما با توجه به تراکم جمعیت و وسعت استان نگاه ویژه دولتمردان را می طلبد.

جاده های بیرجند قاین، طبس به یزد و اصفهان، بیرجند بشرویه و 2 کریدور اصلی موجود در این استان نیازمند همتی امیدبخش است که بهره برداری و آغاز اجرایی 145 کیلومتر باند دوم در سفر سوم هم کاملا امیدبخش بود.

شناسایی، خوشه های صنایع دستی و تفاهم نامه ای برای اشتغال بیش از سه هزار نفر در این حوزه کاشت بذری دیگر از توسعه در این استان بود که امیدواریم با توجه به خشکسالی های مکرر و مقرون به صرفه نبودن کشاورزی بتوان با احیا صنایع دستی و تامین بازار فروش شاهد درآمدی از بطن تمدن در این استان باشیم.

یکی از مهمترین بخش های این سفرها رضایت مردم از محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی است که بارها به زبان می آید.

به طور حتم پیگیری های صورت گرفته و تلاش شبانه روزی زمینه ساز رویش بذر توسعه شده است اما نباید تمام پیگیری ها بر دوش یک شخص باشد و استاندار وظیفه مدیرکل چند دستگاه دیگر را هم انجام دهد.

شاید وقت آن است که مدیران کل دستگاه های اجرایی این نوع از پیگیری را مورد توجه قرار دهند تا شاهد توسعه همه جانبه در استان باشیم.

محرومیت زدایی خراسان جنوبی در سال های گذشته از مهمترین راهبردهای دولت بوده که نتایج آن هم به خوبی نمایان است اما به نظر می رسد آنطور که باید و شاید از این ظرفیت استفاده نمی شود.

انتقال آب، تامین جاده، راه آهن و بازگشایی و توسعه بازارچه های مرزی از مهمترین اولویت های استان به نظر می رسد که باید از ظرفیت به وجود آمده برای تحقق این امر به بهترین نحو ممکن استفاده شود.

سومین سفر هرچند مثلث پیگیری فرایند توسعه را در این استان کامل کرد اما محرومیت خراسان جنوبی در بخش های مختلف نیازمند سفرهای چندگانه است که امیدواریم شاهد حضور مسوولان در حوزه های مختلف توسعه این خطه از مرز و بوم باشیم.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه روز پنجشنبه 22 خرداد با هدف بررسی میزان پیشرفت پروژه هایی که در قالب سند توسعه میان مدت استان تدوین شد، همچنین افتتاح چند طرح عمرانی و امضای تفاهم نامه های توسعه ای وارد خراسان جنوبی در شهرستان طبس شد.

محمدباقر نوبخت بدو ورود به فرودگاه طبس مورد استقبال استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استانی و محلی قرار گرفت و ضمن زیارت آستان مقدس امامزاده حسین بن موسی کاظم (ع) به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در سومین سفر یک روزه به خراسان جنوبی از نمایشگاه صنایع دستی در باغ گلشن طبس بازدید و در آیین بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی 145 کیلومتر باند دوم راه های استان شرکت کرد.

افتتاح همزمان پنج هزار واحد مسکن روستایی و بازسازی 248 واحد خسارت دیده از سیل در این سفر انجام شد.

این تعداد واحد مسکونی در قالب تفاهم نامه سازمان برنامه و بودجه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای ساخت 10 هزار واحد مسکونی در استان خراسان جنوبی تکمیل و آماده بهره برداری شده است.

نوبخت در ادامه این سفر 12 ایستگاه دیجیتال صدا و سیما را برای بهره مندی 18 روستا از شبکه های رادیویی و تلویزیونی افتتاح و از بیمارستان در حال ساخت شهرستان بشرویه بازدید کرد.

افتتاح کارخانه کنسانتره زغال سنگ که از واحدهای تولیدی بزرگ استان در شهرستان طبس است که با حضور نوبخت به بهره برداری رسید.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند با 11 شهرستان علاوه بر همجواری با 6 استان کشور، به طول 331 کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6424

به "خبرنگاران رویش بذر توسعه در خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رویش بذر توسعه در خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید