فراوری خرما به یک میلیون و 150 هزار تن می رسد، ضعف در نظارت بازار خرما

به گزارش جعبه مهر، رشیدفرخی گفت: سال جاری فراوری خرما با رشد 20 تا 25 درصدی نسبت سال قبل به یک میلیون تا یک میلیون و 150 هزار تن می رسد.

فراوری خرما به یک میلیون و 150 هزار تن می رسد، ضعف در نظارت بازار خرما

محسن رشید فرخی رئیس انجمن ملی خرما در گفت و گو با خبرنگار ، از شروع برداشت خرما در مناطقی از جنوب کشور اطلاع داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می گردد که فراوری خرما با رشد 20 تا 25 درصدی نسبت سال قبل به یک میلیون تا یک میلیون و 150 هزار تن برسد.

وی اضافه کرد: اگر دولت دخالتی در امر قیمت گذاری، خرید تضمینی، ممنوعیت صادرات و عوارض صادراتی وضع نکند، سال بدون دغدغه را پشت سر خواهیم گذاشت.

فرخی یزدی با اشاره به اینکه قیمت خرما همانند سایر کالا ها باید تابع عرضه و تقاضا باشد، گفت: با توجه به آنکه دولت در ماه های قبل ممنوعیت صادرات خرما را به منظور تنظیم بازار وضع کرد، مقدار جزئی محصول در انبار ها باقی مانده که به همین خاطر تا کنون نرخی را برای فراوری جدید مشخص ننموده است.

این مقام مسئول مجموع ارزش صادرات خرما در سال گذشته را 350 تا 370 میلیون دلار گفت و گفت: با توجه به رشد 20 تا 25 درصدی فراوری پیش بینی می گردد که سال جاری ارزش صادرات خرما به 400 میلیون دلار برسد.

وی درباره قیمت خرما در بازار اضافه کرد: در اقتصاد نامتعارف فعلی، امکان پیش بینی قیمت خرما در بازار وجود ندارد. اما به طور کلی اگر دولت بر عرضه کالا ها در بازار نظارت نداشته باشد، با نوسان و آشفتگی قیمت روبرو هستیم.

رئیس انجمن ملی خرما در خاتمه فروش یک بسته خرما 700 گرمی با نرخ 40 هزار تومان را در خرده فروشی ها نامتعارف دانست و گفت: مسئولان نظارتی قیمت خرما در خرده فروشی ها را باید مبادی ورودی کنترل نمایند چرا که هم اکنون قیمت خرما در خرده فروشی ها هیچ سنخیتی با مبادی ورودی ندارد و تنها ضعف در نظارت ها زمینه را برای سودجویی دلالان و واسطه ها در بازار فراهم نموده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3053

به "فراوری خرما به یک میلیون و 150 هزار تن می رسد، ضعف در نظارت بازار خرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری خرما به یک میلیون و 150 هزار تن می رسد، ضعف در نظارت بازار خرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید