جدال کمباین و میش مرغ در دشت های کشور

به گزارش جعبه مهر، تهران- خبرنگاران - میش مرغ، بزرگترین پرنده پروازی در کشور لانه خود را روی زمین درست می نماید که متاسفانه زمان جوجه آوری آنها با برداشت محصول در مزارع همزمان می گردد؛ از این رو لانه هایشان زیر تیغ کمباین ها تخریب و جوجه هایشان تلف می شوند.

جدال کمباین و میش مرغ در دشت های کشور

میش مرغ پرنده ای از خانواده هوبره ایان است که در دشت های وسیع بی درخت، زمین های استپی و کشتزارهای پهناور و علفزارهای بوکان در آذربایجان غربی زندگی می نماید. این پرنده بومی ایران است که با طول بدنی حدود یک متر و وزنی بیش از 15 کیلو شباهت زیادی به بوقلمون دارد.

در چند سال اخیر جمعیت این گونه ارزشمند بسیار کاهش یافته طوری که گفته می گردد شاید فقط حدود 30 میش مرغ باقیمانده باشد که تخریب زیستگاه، شکار و مسائل ژنتیکی بعضی از عوامل کاهش جمعیت آنها است. کارشناسان معتقدند چون زیستگاه این پرنده در بوکان بسته است، از این رو دچار نوعی مشکل ژنتیکی یا همخونی شده اند که این مساله موجب کاهش مقاومت طبیعی پرندگان و در نتیجه تلفات آنها می گردد.

البته با توجه به اهمیت حفاظت از این گونه ارزشمند، سازمان حفاظت محیط زیست برنامه عمل حفاظت از میش مرغ را تهیه، تصویب و ابلاغ نموده است.

محمد علی یکتا نیک کارشناس حیات وحش و عضو کمپین پرواز، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی خبرنگاران گفت: میش مرغ پرنده بومی ایران است و یک جمعیت بسیار محدودی در زیستگاه بوکان در آذربایجان غربی زیست می نماید، البته آمار دقیقی از تعداد این پرنده در دست نیست، می گویند حدود 30 میش مرغ در کشور باقی مانده است.

وی اضافه نمود: بیشتر زیستگاه زادآوری آنها به زیر کشت رفته و زمانی که فصل جوجه آوری آنها است و جوجه ها از تخم بیرون آمده اند و باید بزرگ شوند، کمباین ها با هدف برداشت محصول وارد مزارع شده لانه آنها را تخریب نموده و جوجه ها را از بین می برند.

یکتا نیک اظهارداشت: میش مرغ بزرگترین پرنده غیر گوشتخوار ایران است که جثه بسیار بزرگی دارد، برای همین روی زمین لانه می سازد و طی چند سال اخیر زیستگاه های آنها به علت توسعه مزارع به گندمزار و یونجه زار تبدیل شده اند. این نحوه لانه سازی تهدیدی برای حیات این پرنده شده است که اگر به همین روال پیش رود، شاید تا پنج سال دیگر اثری از میش مرغ در کشور باقی نماند.

یکتا نیک تاکید نمود: پرنده ها نقش های متفاوتی در اکوسیستم دارند، دهها چرخه ناشناخته دارند که هنوز علم انسان به آن نرسیده، از این رو بودن آنها بسیار ارزشمند است.

وی گفت: با توجه به اینکه میش مرغ هزاران سال بلکه میلیون ها سال در این منطقه به تکامل رسیده که اگر از بین برود، ممکن است یک حلقه بزرگ از زنجیره غذایی در آن منطقه باز گردد و اکوسیستم آنجا به مرور دستخوش تغییرات برگشت ناپذیر گردد.

یکتا نیک اظهارداشت: ایران کشوری است که آغاز گهواره تمدن یا همان هلال حاصلخیز از آنجا آغاز می گردد، این هلال حاصلخیز جایی بوده که تمدن ها شکل گرفته و برای اولین بار کشاورزی به وجود آمده است و چون منطقه حاصلخیزی با غنای طبیعی بالا بوده، به همین نسبت جمعیت گونه های جانوری زیادی هم دارد پس باید با تدبیر از این گونه های ارزشمند حفاظت کنیم.

وی درباره عامل تهدید میش مرغ گفت: میش مرغ در دشت زندگی می نماید که بیشتر این مناطق به زیر کشت گندم، یونجه و جو رفته است که متاسفانه زمان برداشت محصول با زمان جوجه آوری آنها همزمان می گردد که این مساله جمعیت آنها را تهدید می نماید، از سوی دیگر شکار نیز عامل تهدید است.

این کارشناس حیات وحش اضافه نمود: این پرنده نادر در سال دو تخم می گذارد و همین امر نیز یکی دیگر از مهمترین عوامل تهدید حیات آن به شمار می رود، زیرا معمولا یک جوجه بزرگ می گردد. البته اگر آنهم در زیر تیغ کمباین ها تلف نگردد، زنده ماندن جوجه ها به عوامل مختلف دیگری مانند غنی بودن زیستگاه، درستی عرصه تغذیه آنها و تجربه والدین نیز بستگی دارد زیرا معمولا پرنده های جوان در بزرگ کردن جوجه ها کم تجربه تر هستند اما پرنده های مسن و مولد با تجربه تر هستند و می توانند تمام تخم ها را به جوجه تبدیل نمایند و به سنی برسانند که مستقل شوند.

علمی 9014**1485

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 1702

به "جدال کمباین و میش مرغ در دشت های کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال کمباین و میش مرغ در دشت های کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید