جزایر گالاپاگوس کجاست؟

به گزارش جعبه مهر، جزایر گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس (Galapagos) مجمع الجزایری در اقیانوس آرام است که در 972 کیلومتری غرب اکوادور قرار گرفته است. این مجمع الجزایر از 5 جزیره اصلی ایزابلا، فرناندینا، سان کریستوبال، سان سالوادور و سانتاکروز تشکیل شده که همه آن ها نزدیک به خط استوا هستند. معروفیت این جزیره به دلیل گونه های گیاهی و جانوری منحصربفردش است. برای آشنایی بیشتر با جزیره گالاپاگوس، خبرنگاران را همراهی کنید.

جزایر گالاپاگوس کجاست؟

این جزایر ویژگی های منحصربفردی دارند که آن ها را از شگفتی های طبیعی دنیا کرده است. به غیر از جزایر اصلی، 8 جزیره کوچک و 40 جزیره صخره ای هم در این شبه جزیره وجود دارد. در جزیره سانتاکروز شهری با نام پورتو آی وجود دارد که بزرگترین شهر مجمع الجزایر گالاپاگوس است. مجمع الجزایر گالاپاگوس استانی در اکوادور است که حدود 40000 نفر در آن زندگی می کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سفری که دانشمند معروف چارلز داروین در قرن نوزدهم به این جزیره داشت الهام بخش نظریه تکامل تدریجی او شد.

جزیره گالاپاگوس زیستگاه حیوانات و گیاهان کمیابی است که تا به امروز انسان نتوانسته به زیبایی طبیعی اش آسیبی وارد کند. در این جزیره هیچ شکاری انجام نمی شود و به همین دلیل حیوانات مختلف و متنوع می توانند به دور از تهدیدات انسانی به رشد خود ادامه دهند. در این جزیره می توانید حیواناتی بومی و خاص مثل شیرهای دریایی، لاکپشت های سبز گالاپاگوس، مارمولک های گدازه ای، پنگوئن های محلی ، ،ایگوآنای دریایی ، دولفین ها، نهنگ ها، کوسه ها و … را ببینید. به غیر از حیواناتی منحصربفر پرندگانی مثل کودن های آبی پا و فلامینگو ها هم در این جزیره زندگی می کنند. این جزیره پوشش گیاهی اش هم متنوع و خاص است و در آن گیاهانی مثل بروملیاس، اسکالسی بومی و سرخس هم دیده می شوند.

درباره حیوانات، پرندگان و گیاهان این جزیره حرف زدیم اگر می خواهید درباره آبزیان دریایی و چشم انداز ها غواصی آن بدانید باید بگوییم که انواع ماهی های بومی و گیاهان دریایی، دنیایی رنگارنگ و شگفت انگیز را در زیر آب به وجود آورده اند.

آب و هوای گالاپاگوس چگونه است؟

با اینکه اکوادور بر روی خط استوا واقع شده است اما جریان های هامبالت (جریان اقیانوسی سرد که شرایطی خوب را برای زندگی آبزیان فراهم می کند) باعث شده که آب و هوایش چندان گرم نباشد، هرچند که پدیده ال نینو که هر 3 تا 7 سال گرمایشی بزرگ دارد آب دریا را گرم و سطح آب را بالا می آورد. در بین ماه های ژوئن تا نوامبر (خرداد تا آبان) دمای آب 22 درجه سانتی گراد است و بادهای سردی از سمت جنوب و جنوب شرق می وزد و مهی غلیظ جزیره را در بر گرفته است اما در ماههای گرم سال (دسامبر تا می (آذر تا اردیبهشت)) دمای هوا حدود 25 درجه سانتی گراد است و از باد هم خبری نیست.

پیشینه گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس حدود 5 میلیون سال قبل در اثر فوران های آتش فشانی ساخته شد و حتی امروز هم در جزایر فرناندینا و ایزابلا آتش فشان های فعالی را می توانید ببینید. در سال 1892 نام گالاپاگوس را به افتخار کریستوف کلمب، مجمع الجزایر کولون گذاشتند و در سال 1924 این کشور برای حفاظت از جزایر گالاپاگوس قوانین خاصی را ایجاد کرد. در سال 1964 در جزیره سانتاکروز ایستگاه تحقیقاتی چارلز داروین تاسیس شد و در سال 1973 شهر پورتو بارکونیزومورنو مرکز گالاپاگوس شد. در سال 1978 بود که یونسکو این جزایر را در لیست میراث دنیای خود قرار داد.

منبع: الی گشت
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11069

به "جزایر گالاپاگوس کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزایر گالاپاگوس کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید