جهانگیری: سازمان محیط زیست مانع تخریب تالاب ها شود

به گزارش جعبه مهر، معاون اول رئیس جمهور گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید بر اساس قوانین موجود از بهره برداری های غیرمجاز از منابع آب که منجر به تخریب تالاب ها می شود با قاطعیت جلوگیری کند.

جهانگیری: سازمان محیط زیست مانع تخریب تالاب ها شود

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در اولین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور با اشاره به آسیب های وارد شده به تالاب های کشور بدلیل تغییر شرایط اقلیمی و برخی تصمیمات نادرست بر احیاء و مدیریت تالاب های در معرض تهدید کشور تاکید کرد و خواستار برنامه ریزی و اقدامات موثر در این زمینه شد.

معاون اول رئیس جمهور ضرورت اولویت بندی و تمرکز بر تالاب هایی که نیازمند توجه بیشتری هستند را یادآور شد و گفت: باید با رسیدگی، احیاء و مدیریت مانع از تخریب تالاب ها شد و از پیامد های مخرب ناشی از آن بر زندگی مردم و محیط زیست جلوگیری کرد.

جهانگیری با اشاره به قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور مصوب سال 96 و تدوین آیین نامه این قانون، شرح داد: انتظاری که از ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور می رود این است که راه چاره هایی اجرایی و عملیاتی به منظور رسیدگی به تالاب هایی که در معرض خشک شدن و آسیب هستند تدوین کند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر نگاه جامع بر تامین آب مورد نیاز کشور در بخش های کشاورزی و صنعت و نیز تامین حقابه تالاب ها، اضافه کرد: سازمان حفاظت محیط زیست باید بر اساس قوانین موجود از بهره برداری های غیرمجاز از منابع آب که منجر به تخریب تالاب ها می گردد با قاطعیت جلوگیری کند.

وی شرح داد: در خصوص صیانت از محیط زیست کشور هرجا که لازم باشد قطعا دولت مصوبات لازم را خواهد داشت و با استفاده از ظرفیت های قانونی اقدام خواهد کرد.

وزیر نیرو نیز در این جلسه با اشاره عزم ملی برای حفاظت از تالاب های کشور، بر برنامه ریزی بلندمدت با نگاه آمایش سرزمینی در این خصوص تاکید کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست لزوم همکاری دستگاه های مرتبط برای کمک به احیاء تالاب های کشور را خاطرنشان ساخت و گزارشی از برخی راه چاره های برای تامین آب مورد نیاز تالاب ها در فصول پربارش سال ارائه کرد.

در این جلسه گزارشی از وضعیت تالاب های کشور از سوی نماینده سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شد. بر اساس این گزارش 141 تالاب کشور به مساحت سه میلیون هکتار در آیین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب ها به ثبت رسیده که از این تعداد 25 تالاب ایران که دارای ارزش اکولوژیکی هستند در کنوانسیون رامسر ثبت شده اند.

در ادامه این جلسه چالش های اصلی تالاب های ایران نظیر عدم تأمین حقابه زیست محیطی، ورود انواع آلاینده های کشاورزی، مراکز جمعیتی و آلاینده های صنعتی و نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر در جلسه نظرات و دیدگاه های خود را در خصوص راه چاره های حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور ارائه کردند.

در این نشست دستورالعمل نحوه تشکیل و اداره جلسات ستاد ملی به تصویب رسید و مقرر شد دو نفر صاحب نظر علمی به عنوان اعضای حقیقی به عضویت ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور معرفی شوند.

همچنین در این جلسه مقرر شد نقشه راه و راهبرد ها و برنامه عمل ملی حفاظت و احیای تالاب¬ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست بروز رسانی شده و در جلسات بعدی ستاد ملی ارائه گردد.

در این نشست همچنین مقرر شد وزارت نیرو با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه عملیاتی خود را در خصوص اجرایی نمودن ماده 4 آئین نامه نحوه جلوگیری از آلودگی و تخریب غیرقابل جبران تالاب ها در خصوص تالاب های مندرج در آئین نامه برای سال آبی 1398-99 در جلسه بعدی ستاد ملی ارائه نماید.

از دیگر مصوبات این جلسه تکلیف وزارت جهاد کشاورزی برای ارائه برنامه های جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش بار رسوبی رودخانه های منتهی به تالاب ها و تکلیف وزارت نیرو جهت ارائه اقدامات صورت داده و برنامه های آینده به منظور تعیین و علامت گذاره حد بستر و حریم تالاب های فهرست آئین نامه به استثناء علف های دریایی و صخره های مرجانی بود.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3405

به "جهانگیری: سازمان محیط زیست مانع تخریب تالاب ها شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: سازمان محیط زیست مانع تخریب تالاب ها شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید