حل مسائل زناشویی با این 10 قانون

به گزارش جعبه مهر، وب سایت مردمان - ترجمه زینب آرمند: این نکات که براساس مطالعات و تحقیقات متعدد ارائه شده اند یاری می نمایند بحث ها و تبادل نظر های سازنده تری داشته باشید.

حل مسائل زناشویی با این 10 قانون

هر فردی که روابط عاشقانه را تجربه نموده باشد می داند که اختلاف نظر و دعوا غیرقابل اجتناب است. وقتی دو نفر مدت زمان زیادی را کنار هم سپری می نمایند و زندگی هایشان در هم گره می خورد، ممکن است هرازگاهی به اختلاف بخورند. این اختلاف نظر ها ممکن است بزرگ یا پیش پاافتاده باشد، از شام چی بخوریم گرفته تا اینکه آیا تربیت فرزندان براساس آموزه های دینی باشد یا نه.

این حقیقت که در رابطه تان اختلاف نظر وجود دارد نشانه این نیست که مشکل جدی ای رابطه تان را تهدید می نماید. درواقع، این اختلاف نظر ها اگر به درستی مدیریت شوند می توانند حتی باعث رشد رابطه تان شوند.

اگر هیچوقت با هم دعوا نکنید یا درمورد مسئله ای با هم حرف نزنید، هیچوقت پیروز به حل مسائلتان نخواهید شد. اگر به طور سازنده ای با مسائلتان برخورد کنید، درک بهتری درمورد همسرتان پیدا می کنید و به راه چارهی دست پیدا خواهید کرد که به نفع هر دوی شما باشد. از طرف دیگر، این احتمال وجود دارد که مسئله ای تشدید شده و موجب بروز خصومت گردد. در زیر به 10 نکته ای اشاره می کنیم که یاریتان می نماید راه چاره های سازنده برای مسائلتان پیدا کنید.

1. رُک باشید

برخی وقت ها آدم ها نمی تواند صاف و پوست کنده بگویند که چه چیزی اذیتشان می نماید و درعوض از روش های غیرمستقیم برای بیان ناراحتی شان استفاده می نمایند. یک طرف ممکن است طوری با دیگری صحبت کند که یک دشمنی زیر پوستی از آن احساس گردد. یا اینکه با تند و تند عوض کردن موضوعات مختلف نخواهید درمورد مشکل اصلی درست حرف بزنید.

این روش های غیرمستقیم برای ابراز عصبانیت به هیچ عنوان سازنده نیستند، چون طرف مقابل به درستی نمی فهمد که مشکل اصلی کجاست و چطور باید واکنش دهد. البته متوجه می گردد که همسرش ناراحت است، ولی این فقدان صراحت باعث می گردد مشکل بدون راه چاره بماند.

2. بدون سرزنش کردن همسرتان، درمورد احساستان حرف بزنید

جملاتی که به صورت مستقیم شخصیت طرفتان را زیر سوال می برد برای رابطه بسیار مضر است. اگر مردی که از حسادت همسرش کلافه شده است بگوید واقعاً آدم غیرمنطقی ای هستی باعث می گردد که همسرش وارد حالت دفاعی گردد و بحث را به بیراهه بکشد.

یک استراتژی بسیار سازنده استفاده از جملاتی است که با من آغاز می گردد و ترکیب کردن آن ها با توصیف رفتار. این جملات روی احساس شما تمرکز دارد، بدون اینکه همسرتان را در صندلی متهم بنشاند و توصیف رفتار هم روی رفتار خاصی که از همسرتان سر زده است تمرکز دارد نه یک نقص شخصیتی.

به عنوان مثال، این مرد در چنین شرایطی می تواند بگوید، من از اینکه مدام طی مکالمه های خیلی عادیم با زن های دیگه بهم میگی دارم باهاشون لاس می زنم ناراحت میشم. این تاکتیک ها بسیار صریح و مستقیم هستند، ولی شخصیت طرف مقابلتان را زیر سوال نمی برند.

3. هیچوقت نگویید هیچوقت (یا همواره)

وقتی درمورد یک مشکل صحبت می کنید باید سعی کنید از کل گویی درمورد همسرتان اجتناب کنید. جملاتی مثل، تو هیچوقت تو کار های خونه به من یاری نمی کنی یا تو همواره فقط مشغول گوشیت هستی باعث خواهد شد که همسرتان حالت دفاعی پیدا کند. این استراتژی باعث می گردد همسرتان هم سعی کند شکایت های مشابه از شما بکند و بحثتان را به هیچ جا نخواهند رساند. تاکید می کنیم به هیچ عنوان نباید کاری کنید که همسرتان وارد حالت دفاعی گردد.

4. موضوع بحث را انتخاب کنید

اگر می خواهید بحثی سازنده داشته باشید، باید هر بار روی یک موضوع تعیین بحث کنید. زوج های ناراضی معمولاً در طول بحث ها موضوعات مختلفی را وسط می کشند. وقتی می خواهید مسائل شخصی تان را حل کنید، هیچوقت از این استراتژی استفاده نمی کنید.

تصور کنید می خواستید درمورد اینکه باید فعالیت ورزشی بیشتری وارد برنامه روزانه تان کنید فکر کنید. مطمئناً تصمیم نمی گیرید که در چنین زمانی به اینکه چطور می توانید پول بیشتری برای زمان بازنشستگی پس انداز کنید، کمدتان را چطور مرتب کنید، یا اینکه با یک موقعیت بد در محل کار چطور برخورد کنید هم فکر کنید.

مطمئناً تصمیمتان این خواهد بود که به هر کدام از این مسائل یکی یکی فکر کنید. این کملاً واضح است، ولی دعوای بین تان داغ می گردد به راحتی ممکن است دو طرف از یک موضوع به موضوع دیگر بپرند و شکایت های مختلف را وسط بکشند. باید بدانید که هر چه شکایت های بیشتری را وسط بکشید، احتمال اینکه بتوانید به راهکاری برای این مسائل برسید، کمتر می گردد.

5. واقعاً به حرف های همسرتان گوش دهید

خیلی ناراحت نماینده است که احساس کنید همسرتان به حرف های شما توجهی ندارد. وقتی وسط حرف همسرتان می پرید یا تصور می کنید که می دانید به چه فکر می نماید، شانس این را که بتواند حرف های دلش را به زبان بیاورد از او می گیرید. حتی اگر مطمئن باشید که می دانید همسرتان چه می خواهد بگوید، باز هم ممکن است اشتباه نموده باشید

می توانید با استفاده از تکنیک های گوش دادن فعال به همسرتان نشان دهید که به حرف هایش توجه دارید. وقتی همسرتان مشغول حرف زدن است، حرف هایش را با استفاده از کلماتی دیگر تکرار کنید. این کار جلوی بروز سوء تفاهم را هم می گیرد. یا سوال بپرسید. مثلاً بگویید، تو از اینکه من اون حرف رو زدم ناراحتی، آره؟ این استراتژی ها هم از بروز سوءتفاهم ها جلوگیری می نماید و هم به همسرتان نشان می دهد به او توجه دارید و برای حرف هایش ارزش قائل هستید.

6. اتوماتیک وار به شکایت های همسرتان اعتراض نکنید

وقتی از شما انتقاد می نمایند خیلی سخت است که حالت دفاعی به خودتان نگیرید. ولی این رویکرد دردی را دوا نمی نماید. زوجی را تصور کنید که به خاطر اینکه زن می خواهد مرد بیشتر در کار های خانه یاریش کند دارند با هم دعوا می نمایند. وقتی زن از مرد می خواهد که بعد از خوردن صبحانه، میز را مرتب کند، مرد پاسخ می دهد، آره می دونم خیلی خوبه این کار را بکنم، ولی من صبح ها وقت برای اینکار ندارم! وقتی زن از او می خواهد آخرهفته کمی برای یاری کردن به او وقت کنار بگذارد، مرد می گوید، آره خیلی خوبه اگه برسم، ولی ما معمولاً آخرهفته ها برنامه داریم و منم کلی کار دارم که انجام بدم، نمیشه. این رفتار نشان می دهد که نظرات زن برای مرد اهمیتی ندارد.

یک رفتار مخرب دیگر شکایت متقابل است که وقتی طرفتان شکایتی از شما می نماید شما با یک شکایت جواب او را بدهید. مثلاً وقتی زن می گوید به اندازه کافی تو کار های خونه یاریم نمی کنی مرد جواب دهد، تو خیلی وسواسی ای. خیلی مهم است که درست به حرف طرفتان گوش دهید و واقعاً آن را مدنظر قرار دهید.

7. رویکردتان را تغییر دهید

علاوه بر گوش دادن به حرف های همسرتان، باید دیدگاه او را مدنظر قرار دهید و سعی کنید بفهمید این دیدگاه از کجا ناشی می گردد. آن هایی که می توانند از دیدگاه طرفشان به مسئله نگاه نمایند معمولاً کمتر طی مشاجرات عصبانی می شوند.

تحقیق دیگری نشان داده است که داشتن یک رویکرد واقع گرایانه و بی طرف هم می تواند مفید باشد. در یک تحقیق محققان از زوج های مختلف خواستند که به یکی از دعواهایشان از دید یک سوم شخصِ بی طرف نگاه نمایند که می خواهد به راه چارهی مفید برای هر دوی آن ها برسد و آن را توصیف نمایند. زوج هایی که سه مرتبه در سال در این امتحان نوشتاری بیست دقیقه ای شرکت می کردند، در طول سال رضایت بیشتری از زندگی زناشویی خود داشتند.

8. همسرتان را تحقیر نکنید

ازمیان تمام حرف های منفی ای که می توانید در یک دعوا به زبان آورید، بدترین آن حرف های تحقیرآمیز است. گاتمن دریافته است که تحقیر کردن اولین نشانه طلاق است. حرف های اهانت آمیز و تحقیرنماینده حرف هایی هستند که همسرتان را کوچک می نمایند. طعنه زدن و برچسب زدن هم جزو آن محسوب می گردد. همچنین شامل رفتار های غیرکلامی مثل پوزخند زدن هم می گردد. چنین رفتار هایی به شدت غیرمحترمانه است و به طرفتان نشان می دهد که از او متنفرید.

تصور کنید که یکی از طرفین می گوید کاش منو بیشتر بیرون می بردی و طرف مقابل جواب می دهد آره راست میگی حتماً باید بریم پولمون رو برای یه تکه غذا تو رستوران بریزیم دور تا معلوم بشه که بیرون می ریم یا مثلاً وقتی یک طرف از خستگی روزش می گوید طرف مقابل جواب دهد، آررره درک می کنم از صبح پا رو پا انداختن و زیر باد کولر تلفن حرف زدن خیلی خسته نماینده س.

من از صبح دارم جون می کنم و تو فقط رو کاناپه افتادی و عین بچه های پونزده ساله زُل زدی تو گوشیت. چنین حرف های تحقیرآمیزی فضایی برای آغاز یک بحث واقعی ایجاد نمی نماید و مثل این می ماند که بخواهید عصبانیتتان را سر طرفتان خالی کنید، به جای اینکه سعی کنید مشکل را حل کنید.

9. خودتان را با منفی گرایی پُر نکنید

سخت است که رفتار بد همسرتان را با رفتار بد پاسخ ندهید. ولی این کار فقط مشکلتان را حادتر می نماید. گاتمن می گوید وقتی زوج ها درگیر اثرگذاری منفی متقابل می شوند، همدیگر را بیشتر و بیشتر اذیت می نمایند و اختلاف همینطور ادامه پیدا می نماید و منفی گرایی در هر دو نفر تشدید می گردد. ولی از کجا باید بدانید که چقدر منفی گرایی خطرناک است؟

گاتمن عدد جادویی نسبت 5 تا 1 را پیدا نموده است: احتمال طلاق و جدایی زوج هایی که نسبت پنج رفتار مثبت (مثلاً کوشش برای داشتن حس شوخ طبعی، صمیمیت، همکاری) به ازای هر یک رفتار منفی را داشته اند، بسیار کمتر بوده است.

10. بدانید کِی وقت توقف است

اگر می بینید دچار منفی گرایی شده اید و نه شما و نه همسرتان هیچکدام از نکات بالا را در بحث کردن رعایت نمی کنید، در بحث و دعوایتان وقفه بیندازید. حتی یک وقفه کوتاه که طی آن بتوانید چند نفس عمیق بکشید می تواند برای آرام کردنتان کافی باشد.

تحقیقات نشان می دهد که هم انتخاب رویکرد و هم کنترل عصبانیت در مدیریت اختلافات موثر است. به زبان آوردن شکایت ها و مسائل می تواند برای رابطه تان سازنده باشد، ولی اختلافات باید با مهارت مدیریت شوند، زیرا درغیراینصورت همه چیز بین تان بدتر خواهد شد.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 2879

به "حل مسائل زناشویی با این 10 قانون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل مسائل زناشویی با این 10 قانون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید