خاوری ها 12 میلیون دلار ملک در تورنتوی کانادا خریدند

به گزارش جعبه مهر، مدیرعامل اسبق بانک ملی ایران که پس از فساد اقتصادی به کانادا فرار نموده است به همراه خانواده اش در طی 4 سال گذشته، حداقل 12.1 میلیون دلار املاک در شهر تورنتوی کانادا خریداری نموده است.

خاوری ها 12 میلیون دلار ملک در تورنتوی کانادا خریدند

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش جعبه مهر به نقل از پایگاه خبری گلوب اند میل، 5 سال پیش، سام میرزاحی، یکی از بلندپروازترین توسعه دهندگان املاک تورنتو، خود را در زیرزمین یکی از خانه های واقع در محله بریدل پث یافت. به گفته او آنجا بود که وی بابت امنیت خود احساس نگرانی کرد.

تنها در عرض چند ساعت، یکی از اصلی ترین حامیان اقتصادی 2 پروژه مجلل وی، یعنی محمود خاوری از ریاست بزرگترین بانک ایران به تحت تعقیب ترین مرد ایران تبدیل شد. خاوری پس از دست داشتن در یک رسوایی فساد اقتصادی به کانادا فرار نموده بود.

با توجه به اینکه دولت ایران خواهان استرداد فوری خاوری است، میرزاحی در حالی که در خانه این بانکدار سابق در تورنتو درباره وضعیت آینده شراکتشان با خاوری گفت وگو می کرد، نگران بود که به صورت ناخواسته در میانه یک اختلاف بین المللی گیر بیفتد.

توافقی که در آن زیرزمین در طی چند ساعت بسته شده بود، اکنون به موضوع یک دعوای حقوقی چند میلیون دلاری در نزد دادگاه عالی اونتاریو بین آقای میرزاحی و خانواده خاوری تبدیل شده است.

خاوری ها به دنبال دریافت خسارتی حداقل 35 میلیون دلاری از شریک سابقشان هستند و استدلال می نمایند که سهمشان در 2 ملک منطقه یورک ویل که در آنها سرمایه گذاری نموده بودند و همچنین در 3 ملک دیگر از جمله یک برج 80 طبقه نادیده گرفته شده است.

میرزاحی نیز دعوای متقابلی مطرح نموده و اتهاماتی نظیر ارعاب و نقض قرارداد را متوجه خانواده خاوری نموده است. وی این ادعا را که خاوری ها در دیگر املاک شریک بوده اند رد می نماید و می گوید آنها تنها در نیمی از سود 2 پروژه مجلل وی سهم داشته اند.

در حالی که این اختلاف به دادگاه کشیده شده، مقامات ایرانی همچنان به دنبال بازرگرداندن خاوری هستند که گفته می گردد در یک اختلاس 2.6 میلیون دلاری نقش داشته است.

به صورت رسمی، کانادا درخواست ایران برای استرداد خاوری را رد نموده است. سخنگوی وزارت دادگستری کانادا گفته، این کشور موافقتنامه استرداد مجرمین با ایران ندارد. خاوری که در سال 2005 شهروند کانادا شده، همچنین در صورت استرداد ممکن است با خطر صدور حکم اعدام روبرو گردد. یکی از همدستان وی، مه آفرید خسروی، در سال 2014 به اتهام دست داشتن در این پرونده اعدام شد.

میرزاحی گفته، خانواده خاوری و سرویس اطلاعاتی کانادا در سال 2011 به وی اطلاع داده اند که دولت ایران تیمی ویژه را به تورنتو فرستاده تا خاوری را مجبور به بازگشت به ایران نمایند.

مقامات ایرانی در مذاکرات خود درباره سارن آذر، پزشک ایرانی کانادایی که متهم به ربودن 4 فرزند خود و فرار از ایران است، نام خاوری را نیز مطرح ساخته اند. در ماه می، دو مقام فدرال کانادا در این باره گفتند، نام خاوری در مذاکرات پشت پرده با مقامات ایرانی مطرح شده و این نشان می دهد که باید معامله ای در کار باشد.

علیرغم همه اینها خانواده خاوری در سال های گذشته در حال گسترش حضور خود در تورنتو بوده است. بر اساس مستندات دولتی، در طی 4 سال گذشته، خانواده خاوری به نام های مختلف حداقل 12.1 میلیون دلار املاک در این شهر خریداری نموده است. در عین حال، آنها مسئول بازپرداخت تقریبا 11 میلیون دلار وامی هستند که از 10 موسسه و بانک مختلف گرفته اند و نرخ بهره بعضی از آنها به 10 تا 21 درصد می رسد.

24

منبع: تسنیم
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 2833

به "خاوری ها 12 میلیون دلار ملک در تورنتوی کانادا خریدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاوری ها 12 میلیون دلار ملک در تورنتوی کانادا خریدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید