خبرنگاران صنایع خلاق ظرفیت بالایی برای فراوری ثروت و اشتغال دارند

به گزارش جعبه مهر، تهران - خبرنگاران- پژوهشگر حوزه صنایع خلاق با اشاره به مزیت ها و داشته های ایران در زمینه صنایع دستی معتقد است: اقتصادهای پیشرفته جهان هم گرایش زیادی به توسعه صنایع خلاق در کشورهای خود نشان می دهند. زیرا صنایع خلاق ظرفیت بالایی برای فراوری ثروت و اشتغال دارند.

خبرنگاران صنایع خلاق ظرفیت بالایی برای فراوری ثروت و اشتغال دارند

حجت اله مرادخانی پژوهشگر حوزه صنایع خلاق با بیان این که صنایع دستی و هنرهای دستی از جمله هنرهای خلاق محسوب می شوند و در فرایند توسعه از منظر مالی و اجتماعی نقش عظیمی ایفا می نمایند، گفت: در جهانی امروز توجه به صنایع خلاق و فرهنگی تبدیل به یک ضرورت فراگیر شده و در کنار کشورهای در حال توسعه که در این زمینه ها سرمایه گذاری زیادی می نمایند، اقتصادهای پیشرفته جهان هم گرایش زیادی به توسعه صنایع خلاق در کشورهای خود نشان می دهند. چراکه صنایع خلاق از ظرفیت بالایی برای فراوری ثروت و اشتغال برخوردارند و فرایند توسعه را تسریع می نمایند.

وی در ادامه گفت: در صنایع دستی و هنرهای سنتی بر خلاف صنایع سنگین و تکنولوژی های پیشرفته، با استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت، کالاهایی با ارزش مالی بالایی خلق می گردد و این ارزش مالی ناشی از خلاقیت به کار رفته در این محصولات است. خلاقیتی که امروزه بسیار به آن توجه می گردد.

این در حالی است که در کشوری مانند ایران که مزیت اصلی آن فرهنگ و هنر است، با گنجینه عظیمی از صنایع دستی و هنرهای سنتی مواجهیم که حاصل خلاقیت مردم این سرزمین از گذشته های دور تا به امروز است. قابلیتی که اگر با نگاهی واقع بینانه به آن بپردازیم نتایج سازنده ای برایمان خواهد داشت.

این استاد دانشگاه در بخش دیگر صحبت هایش به تاثیر صنایع دستی بر ارتقای امنیت ملی اشاره نمود و اضافه کرد: صنایع دستی و هنرهای سنتی از آنجا که می تواند در مناطق روستایی و شهرهای کوچک و دور از مرکز اشتغال پایدار بوجود بیاورد و زمینه های لازم برای بهبود وضع معیشتی مردم مهیا کند، از پدیده پیچیده مهاجرت به شهرهای عظیم جلوگیری می نماید. حتی اگر برنامه ریزی درستی برای آن وجود داشته باشد می تواند فرایند مهاجرت را معکوس و در نتیجه از بسیاری از آسیب های متوجه امنیت ملی جلوگیری کند.

مرادخانی اضافه کرد: وقتی ساکنین روستاها و شهرهای کوچک به مراکز شهری عظیم مهاجرت نمایند، بسیاری از آنها مجبور به حاشیه نشینی می شوند و در نتیجه آن در معرض آسیب های اجتماعی فراوان قرار می گیرند. از سوی دیگر با متروکه شدن روستاها، فضای مناسب برای تردد گروه هایی مانند اشرار و قاچاقچیان مهیا می گردد و این یک تهدید و آسیب برای امنیت ملی کشور خواهد بود.

این فعال حوزه صنایع دستی گفت: تقویت و حمایت صنایع دستی در مناطق کم برخوردار و دور از مرکز از بروز بسیاری از این چالش ها جلوگیری خواهد نمود و این تهدیدها را به فرصت تبدیل می نماید. در حالی که بی توجهی و غفلت از قابلیت های صنایع دستی و کلا صنایع خلاق در ایران، حتی می تواند تبعاتی برای امنیت کشور داشته باشد.

وی با بیان این که اولین مولفه های تشکیل دهنده امنیت ملی خودکفایی و استقلال مالی است، اضافه کرد: صنایع دستی می تواند به استقلال مالی خانواده ها به عنوان کوچکترین واحد جامعه یاری زیادی بکند. بهبود معیشت ناشی از آن، ثمرات متنوعی مانند ارتقای رفاه و کیفیت زندگی و رشد اجتماعی را در پی خواهد داشت و این خودکفایی و استقلال مالی به مرور در سطح کلان جامعه محسوس خواهد شد.

محصولات صنایع دستی بخاطر ماهیت فرهنگی که دارند مورد علاقه همه اقشار جامعه بوده و می تواند حلقه ارتباط شهفرایندان باهم باشد و باید آنها را به یاری رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی معرفی و جایگاهشان را برجسته کرد.

وی ادامه داد: هنگامی که محصولی داخلی به عنوان مثال قالی ایرانی موجب افتخار و مباهات ما گردد، دیگر دلیلی ندارد که محصولات و برندهای دیگر کشورها را تبدل به مایه تفاخر خود کنیم. و این موقعیتی است که برای رسیدن به آن باید بطور واقعی کوشش کنیم.

وی با تبریک روز جهانی صنایع دستی به فعالان این حوزه گفت به نقش صنایع دستی و هنرهای سنتی در برجسته شدن نام ایران در عرصه بین المللی اشاره و اعلام کرد: در بسیاری از موزه های عظیم جهان، این آثار صنایع دستی اعصار گذشته است که هنر و فرهنگ ایران را به جهانیان معرفی می نماید و این همواره باعث افتخار همه ما بوده. و این کم لطفی عظیمی خواهد بود که در داخل کشور برای توسعه و بهبود شرایط فعالیت هنرمندان صنایع دستی کوشش فراگیر و موثری صورت نگیرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6401

به "خبرنگاران صنایع خلاق ظرفیت بالایی برای فراوری ثروت و اشتغال دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صنایع خلاق ظرفیت بالایی برای فراوری ثروت و اشتغال دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید