خودرو گران می شود؟

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران : سخنگوی انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو با بیان اینکه دو حوزه بانکی و مالیاتی، صنعت قطعه سازی را دچار مسائل فراوان کرده است، نسبت به تعطیلی بنگاه های تولیدی و در نتیجه آن افزایش بیکاری و افزایش قیمت خودرو در بازار، در صورت عدم رسیدگی عاجل هشدار داد.

خودرو گران می شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، فرهاد به نیا، در بیان مسائل صنعت قطعه سازی در حوزه مالیاتی و بانکی اظهار کرد: علیرغم صدور بخشنامه حمایت از تولید توسط رییس قوه قضاییه، بانک ها حاضر به تمکین نیستند و همچنان با شرایط غیرقانونی، از تولیدکننده بهره تهسیلات دریافت می کنند. به طور مثال بانک مرکزی نرخ بهره را 21 درصد اعلام کرده است اما بیشتر بانک ها با بلوکه کردن 25 درصد از مبلغ تسهیلات، نرخ بهره را به بیش از 25 درصد می رسانند.

سخنگوی انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو تاکید کرد: این پول از جیب قطعه سازها می رود؛ لذا تولیدکننده حمایت که نمی شود بلکه ضرر هم می کند و در حقیقت فشاری دوسویه متحمل می شود؛ چراکه از سوی دیگر با عدم تخصیص ارز قطعه سازان، بانک مرکزی دست تولیدکنندگان قطعه را بسته و مانع تولید شده است. لذا چنانچه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و سرپرست جدید وزارتخانه اقدام و راهکاری جدی و فوری برای این موضوع اتخاذ نکند، تولیدکنندگان ما با مسائل بسیار زیادی روبه رو خواهند شد و مجددا شاهد کف نشستن خودروهای بسیار بیشتر، افزایش قیمت خودرو و آشفتگی بازار خودرو خواهیم بود.

بخشنامه تامین مواداولیه داخلی، در ظاهر خوب اما در باطن تغییری ایجاد نکرده است

وی ادامه داد: همچنین وزارت صمت بخشنامه ای در رابطه با تامین مواداولیه ساخت داخل در بازار صادر کرده که بخشنامه خوبی است اما یک مشکل جدی دارد و آن هم این است که مواداولیه در بورس عرضه می شوند؛ لذا باتوجه به اینکه نرخ مواد اولیه برحسب نرخ جهانی ارز معین می شود، در حقیقت هر قیمتی که ارز در بازار داشته براساس آن قیمت فولاد یا مواد پتروشیمی معین شده و با همان قیمت در بورس عرضه می شود. در نتیجه تولیدکننده مجددا با یک قیمت بالا روبه رو می شود و هیچگونه تغییری در شرایط تامین مواداولیه داخلی برای تولیدکننده ایجاد نمی شود.

این عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعه ضمن تاکید براینکه بخش اصلی این بخشنامه رعایت نشده است، گفت: بایستی کارخانه های تولیدکننده مواد اولیه، با LC مستقیم به بنگاه های تولیدی که می توانند تحت نظر وزارت صمت باشند، با پروانه تولید خود به بنگاه های تولیدکننده مواداولیه مراجعه کرده و از طریق LC داخلی با نرخ ترجیهی بدون آنکه وارد بورس شوند، تامین مواداولیه داشته باشند.

به نیا گفت: این حسابرسی یا قیمت گذاری نرخ مواد اولیه برای بنگاه های تولیدی می تواند یکی از کارهای مهم وزارت صمت باشد. آنها می توانند قیمت واقعی تمام شده فولاد، مواد پتروشیمی، مس، آلومینیوم و... را محاسبه کرده و برای عرضه به تولیدکننده داخلی، نرخ گذاری کنند. این نیز از مواردی است که اگر به آن توجه نشود و شیوه های فعلی ادامه دار باشد، شاهد کاهش قیمت که نخواهیم بود بلکه فرایند آن منجر به افزایش قیمت و ایجاد بحران بیشتر برای صنایع داخلی از جمله صنعت خودرو و قطعه سازی خواهد شد.

سازمان امور مالیاتی توجهی به افزایش قیمت ها در یکسال اخیر ندارد

وی در ادمه در رابطه با حوزه مالیاتی نیز شرح داد: به تازگی سازمان امور مالیاتی باتوجه به مسائل نقدینگی دولت، بدون توجه به بخشنامه ها و قوانین، تمامی بنگاه های تولید کشور را بدون پذیرش حسابرسی مالی دفاتر قانونی شرکت ها، مشمول مالیات کرده است و توجهی به موضوع افزایش ارز و نهاده های داخلی طی یکسال اخیر و فشار ناشی از آن بر بنگاه های تولید کشور نداشته است. در نتیجه اغلب بنگاه های تولیدی دچار زیان سنگین شده اند اما متاسفانه سازمان امورمالیاتی تصمیم دارد بخشی از کسری بودجه کشور را از هر راهی که شده است، تامین کند.

سخنگوی انجمن قطعه سازان تاکید کرد: سازمان مالیاتی فراموش کرده است که چنانچه فشار بر بنگاه های دولتی به همین صورت ادامه پیدا کرده و سبب تعطیلی آن ها شود، هزینه دولت بسیار بیشتر خواهد شد. به طور مثال بایستی برای تولید قطعاتی که دیگر در داخل تولید نمی شوند، ارز تخصیص دهد و هزینه واردات ایجاد کند، حقوق بیکاری به کارگران بنگاه های تعطیل شده بپردازد و نظایر آن؛ بنابراین سیاست های نادرست سازمان امور مالیاتی بایستی مورد بازبینی سریع مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

با واقعی نشدن قیمت ها در قرارداد قطعه سازان، ادامه تولید امکانپذیر است؟!

به نیا گفت: در دو صنعت قطعه سازی و خودروسازی که دو سازمان بزرگ به لحاظ نیروی انسانی بالاست، مسائل دیگری نیز وجود دارد که از جمله آن بحث عدم افزایش واقعی قیمت ها در قرداد قطعه سازان است که در عمل طبق اطلاعیه ای که هر دو شرکت خودروساز برای اصلاح قراردادها ارائه داده اند با آنچه که قطعه سازان بررسی قیمتی کرده و درخواست قطعه سازان بوده است، کاملا متفاوت است. این موضوع از جمله مواردی است که بسیاری از قطعه سازان را درگیر کرده است که با این شیوه، آیا ادامه فعالیت و تولید امکانپذیر خواهد بود یا خیر؛ لذا لازم است که جلساتی از سوی وزارت صمت با حضور قطعه سازان و خودروسازان برگزار شود و مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

این عضو هیات مدیره انجمن سازندگان خودرو در خاتمه هشدار داد: باتوجه به عمده مسائلی که در صنعت قطعه سازی کشور وجود داشته و آن را تهدید می کند، چنانچه به صورت عاجل کاری صورت نگیرد، قطع به بقین در ماه های آینده شاهد افزایش بیکاری بیشتر و همچنین افزایش قیمت خودرو خواهیم بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7276

به "خودرو گران می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودرو گران می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید