دستگیری رهبر داعش افغانستان به همراه 19 تن از افرادش

به گزارش جعبه مهر، اداره امنیت ملی افغانستان با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود اسلم فاروقی، رهبر شاخه خراسان داعش را همراه با 19 عضو این گروه در جنوب افغانستان دستگیر نموده است.

دستگیری رهبر داعش افغانستان به همراه 19 تن از افرادش

به گزارش خبرنگاران، ایسنا به نقل از شبکه خبری بی بی سی نوشت: در اطلاعیه امنیت ملی آمده است که عبدالله اورکزی مشهور به اسلم فاروقی رهبر گروه داعش شاخه خراسان با 19 تن از همکاران نزدیکش از جمله قاری زاهد و سیف الله مشهور به ابوطلحه پاکستانی طی یک عملیات هدفمند و پیچیده توسط نیروهای عملیات ویژه امنیت ملی دستگیر شدند.

گروه موسوم به شاخه خراسان داعش مسئولیت خونین ترین حملات اخیر در کابل را برعهده گرفته است.

در حمله هفته گذشته در کابل که داعش شاخه خراسان مسئولیت آن را بر عهده گرفت، یک بمبگذار انتحاری وارد عبادتگاه اقلیت سیک ها در کابل شد و دستکم 26 نفر را کشت و 8 نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت کشور افغانستان می گوید این حمله با کشته شدن مهاجم به انتها رسید. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. گروه طالبان گفته در این حمله نقشی نداشته است.

در اطلاعیه امنیت ملی آمده که اسلم فاروقی در اعترافات اولیه خود از ارتباطات گسترده سازمان های اطاعاتی منطقه ای با گروه داعش شاخه خراسان پرده برداشته است.

همچنین در این اطلاعیه گفته شده که او از قریه آخندزادگان منطقه اورکزی ایجنسی پاکستان است. نامبرده قبلا به عنوان مسئول نظامی شهر پیشاور گروه داعش مستقر در دره عبدالخیل ولسوالی اچین ولایت ننگرهار و مسئول عملیات های داعش در خیبر ایجنسی فعالیت داشته است.

امنیت ملی افغانستان می گوید که فاروقی روابط تنگاتنگی با گروه لشکر طیبه و شبکه حقانی نیز داشت که این ارتباطات اکنون در سطوع مختلف گروه داعش شاخة خراسان گسترش یافته است.

همچنین دو فرد دیگری که همراه رهبر این شبکه بازداشت شده اند نیز به گفته امنیت ملی افغانستانقاری زاهد مشهور به معاذ مسئول نظامی داعش در افغانستان و سیف الله مشهور به ابوطلحه پاکستانی مسئول جذب و تنظیم افراد در شبکه های مختلف داعش در ولایت ننگرهار بوده اند.

در سال های اخیر چندین تن از رهبران این گروه در افغانستان کشته شده اند.

دو سال پیش نیز ابوسعد ارهابی، چهارمین رهبر گروه داعش در افغانستان در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار در یک حمله هوایی مشترک نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای حمایت قاطع کشته شد.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5555

به "دستگیری رهبر داعش افغانستان به همراه 19 تن از افرادش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری رهبر داعش افغانستان به همراه 19 تن از افرادش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید