ریابکوف: دورنمای روشنی برای روابط روسیه و آمریکا دیده نمی گردد

به گزارش جعبه مهر، معاون وزیر خارجه روسیه با هشدار درباره عواقب خطرناک ادامه توسعه ناتو به سمت شرق، گفت: جز مذاکرات درباره بعضی مسائل امنیت بین المللی، پیشرفتی در روابط مسکو و واشنگتن دیده نمی گردد.

ریابکوف: دورنمای روشنی برای روابط روسیه و آمریکا دیده نمی گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو که امروز (دوشنبه) منتشر شد، اعتراف کرد که طرف روسی هیچ پیشرفتی در روابط با آمریکا نمی بیند، به جز اینکه مذاکرات اصولی در زمینه کنترل تسلیحات و امنیت سایبری شروع شده است. وی گفت: به استثنای ازسر گیری یک سری تبادل نظرهای اصولی در چند جهت گیری مهم در عرصه امنیت بین المللی، منظورم ثبات راهبردی و امنیت سایبری است، ما هیچ پیشرفتی در روابط دوجانبه با ایالات متحده نمی بینیم.

ریابکوف با تأکید بر اینکه طرف روسی در تبادل نظر با آمریکا قصد ندارد مسائل مهمی در روابط دوجانبه، از جمله مشکل ویزای و فعالیت دیپلمات های دو کشور را به مذاکرات امنیتی وابسته کند، ادامه داد: مسکو در این راستا کوشش می نماید تا مقامات واشنگتن را به سمت برخوردهای مسئولانه و مشارکت در مسائل امنیت بین المللی متقاعد سازد و امیدواریم که آنها با پیروی از عقل سلیم پیغام ما را دریافت نموده و فرصت همکاری در این زمینه را از دست ندهند.

توسعه ناتو به سمت شرق امنیت این ائتلاف را تقویت نخواهد نمود

معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد که مقامات مسکو مصرانه توجه کشورهای عضو ناتو را به این واقعیت جلب خواهد نمود امنیت پیمان آتلانتیک شمالی با توسعه آن به سمت شرق تقویت نخواهد شد، بلکه چنین روندی عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت.

وی شرح داد: متأسفانه توسعه ناتو مدتهاست که تضاد شدیدی با اظهارات مقامات بروکسل در این باره داشته و ما قاطعانه مواضع خویش در مورد مخالفت با این مسئله را هم به اعضای ناتو و هم به کشورهای دارای تمایل برای پیوستن به این ائتلاف نظامی گوشزد نموده و خواهیم کرد و به همین علت ادامه این توسعه غیرممکن است و هر گونه کوشش در این زمینه که ظاهراً روسیه حق وتویی در آن ندارد، باعث تقویت امنیت ناتو نشده، بلکه عواقب آن بسیار وخیم و خطرناک خواهد بود. توسعه بی رویه ناتو به سمت شرق طی دهها سال گذشته ثابت نموده که پیش دستاوردها، وعده ها و تعهدات لفظی مقامات بروکسل، بدون تضمین حقوقی، هیچ ارزشی ندارند. به رهبران اتحاد جماهیر شوروی و سپس فدراسیون روسیه بارها وعده داده شده بود، آنهم در مسئولانه ترین سطح ممکن و هم از طرف ایالات متحده و هم کشورهای اروپایی، که ناتو قصد توسعه بیشتر به سمت شرق را ندارد و خیال مقامات مسکو باید در این خصوص کاملاً راحت باشد. ولی ما شاهد شرایطی دقیقاً مخالف این وعده هستیم.

این دیپلمات بلندپایه یادآور شد: کشورهای عضو ناتو مدعی هستند که هر کشوری این حق مستقل را دارد که شکل تأمین امنیت خود را، از جمله با پیوستن به اتحادهای نظامی-سیاسی، تعیین کند، در حالی که چنین آزادی عملی برای عضویت در اتحادها نمی تواند مطلق باشد. این قضیه دقیقاً مانند جامعه بشری است. آزادی های فردی نباید به گونه ای باشد که به آزادی افراد دیگر آسیب برساند. ضروری است تا چارچوب تعیین، مسئولیت ها و تعهدات متقابلی وجود داشته باشد. تقویت امنیت کشورها نباید به قیمت از بین رفتن امنیت دیگران تمام گردد.

فعالیت دفاتر دیپلماتیک روسیه و آمریکا هر روز مشکل تر می گردد

سرگئی ریابکوف در بخش دیگری از این مصاحبه گفت، فقدان هر نوع بهبودی در زمینه کار نمایندگی های سیاسی روسیه و ایالات متحده در دو کشور می تواند به شرایطی منجر گردد که آنها دیگر قادر به فعالیت نباشند.

وی یادآور شد: روسیه از مدتها قبل به واشنگتن پیشنهاد داده تا محدودیت ها در فعالیت دیپلمات ها به صفر برسد، ولی درخواست های نو و ضرب العجل ها دوباره مطرح شدند که نفرت انگیزترین آنها، عدم تمدید ویزا ایالات متحده برای دیپلماتهای روسی بیشتر از 3 سال است و بعد از این مدت آنها مجبور به ترک این کشور هستند، چرا؟ در این خصوص ما نیز مجبور شدیم به این اقدام واکنش متقارن نشان دهیم.

معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: اگر بهبودی در این شرایط بوجود نیاید، کارکنان سفارت آمریکا در مسکو نیز باید پس از دوره مشابهی به کشورشان بازگردند. این شرایط غیرقابل قبول نشان دهنده عدم تمایل مقامات واشنگتن برای اتخاذ تصمیم ساده و واضحی مانند اعزام نیروی لازم برای دفتر نمایندگی سیاسی خود است. فعالیت دیپلماتیک در چنین شرایطی بسیار سخت و حتی غیرممکن خواهد بود.

این دیپلمات تأکید کرد که طرف روسی امیدوار است که واشنگتن روی پیشنهادات مسکو در زمینه مسائل ویزای به خوبی بیاندیشد، چرا که دور بعدی مذاکرات درباره روابط دوجانبه به آن بستگی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11128

به "ریابکوف: دورنمای روشنی برای روابط روسیه و آمریکا دیده نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف: دورنمای روشنی برای روابط روسیه و آمریکا دیده نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید