شباهت کلونی زنبور عسل با سازوکار تصمیم گیری انسان

به گزارش جعبه مهر، تحقیقات نو منتشر شده در مجله scientific report نشان می دهد که رفتار زنبور عسل از قوانینی پیروی می نماید که با مغز انسان در روبرو با شرایط تصمیم گیری شباهت دارد.

سایکوفیزیک از دو قسمت سایکو (روان) و فیزیک تشکیل شده است. مبدعان این روش سعی کردند تا به یاری روش های فیزیکی، حالات روانی انسان ها را مقدار گیری نمایند. برای مثال محققان سایکوفیزیک، مغز انسان را مطالعه می نمایند که چگونه اطلاعات حسی همچون مزه، نور و صدا را پردازش می نماید و چه عکس العملی نشان می دهد. به عنوان مثال محققان در دانشگاه شفیلد انگلستان، مشغول به مطالعه و تجزیه تحلیل رفتار سوپر ارگانیسم ها هستند تا سازوکار تصمیم گیری انسان ها را بیشتر درک نمایند.

شباهت کلونی زنبور عسل با سازوکار تصمیم گیری انسان

محققان با رهبری اندره رینا اولین افرادی هستند که متوجه شدند رفتار زنبور های عسل از قوانینی پیروی می نمایند که مشابه مغز انسان در شرایط تصمیم گیری است. این یافته ها می تواند دریچه های آسان و نو برای مطالعه سازوکار مغز انسان باشد.

سه قانون که تصمیم گیری ما را بر عهده دارد

رینا و همکارانش سه قانون اصلی سایکوسوشیال را در رفتار کلونی زنبور های عسل مورد آنالیز قرار دادند. قانون پیرون، قانون هیک-هیمن و قانون وبرز

محققان در کوشش این هستند که بفهمند آیا این قوانین در فرایند تصمیم گیری زنبور عسل صادق هستند یا نه؟ آیا زنبور عسل کندو های با کیفیت بالا را با دیگر کندو ها مقایسه می نماید و در آخر تصمیم به انتخاب کدام می گیرد.

بنابراین آن ها فرایند انتخاب کندو های عسل را مدل سازی کردند. کندو هایی که بیشترین مشتری را داشتند مورد مطالعه قرار دادند و تغییر جمعیت کندو را در طول زمان زیر نظر گرفتند.

مطالعات نشان داد فرایند تصمیم گیری زنبور های عسل همچون انسان از سه قانون ذکر شده پیروی می نماید.

چگونه کلونی های زنبور عسل تصمیم گیری می نمایند

مطالعات نشان داد که زنبور های عسل در تصمیم گیری بین دو کندوی با کیفیت، راحت تر عمل می نمایند. این قضیه قانون پیرون را تصدیق می نماید. بر اساس این قانون، انسان در تصمیم گیری بین دو انتخاب با کیفیت سریعتر عمل می نماید تا زمانی که دو انتخاب از کیفیت ادراکی و حسی پایینی برخوردار باشد.

همچین قانون هیک-هیلمن اشاره دارد که هرچه تعداد گزینه ها بیشتر باشد تصمیم گیری برای انسان سخت تر می گردد. با توجه به انتخاب کندو های دیگر در بین چند گزینه، این رفتار می تواند تصدیقی بر درستی این قانون در کلونی ها باشد.

در پی قانون پیرون، طبق قانون وبستر، هرچه اختلاف کیفیت بین دو گزینه کمتر باشد تصمیم گیری سخت تر می گردد. و مشکل تر از آن تصمیمی است که بین دو گزینه مشابه و بی کیفیت باشد. این قانون برای فرایند تصمیم گیری کلونی های زنبور عسل هم صادق بود.

این مطالعات بخوبی نشان می دهد که کلونی های زنبور عسل مشابه یک ارگانیزم کامل یا بهتر بگوییم سوپر ارگانیزم، عمل می نماید. سوپر ارگانیزم متشکل از تعداد زیادی اجزای کالا مستقل است که در تعامل و ارتباط با دیگر اجزا یک هدف یا پاسخ جمعی را محقق می نمایند.

در آخر رینا گفت مطالعه رفتار کلونی های زنبور عسل بسیار آسان تر و راهگشا تر از آن بود تا اینکه به مطالعه نرون های مغزی انسان پرداخته گردد.

منبع: فوت و فن / medicalnewstoday.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11209

به "شباهت کلونی زنبور عسل با سازوکار تصمیم گیری انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شباهت کلونی زنبور عسل با سازوکار تصمیم گیری انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید