شهر باستانی گوردیون کجاست؟

به گزارش جعبه مهر، گوردیون (Gordion) زمانی مرکز بزرگ سلسله فریگیه بوده و در نزدیکی روستای Yassihöyük در حدود 100 کیلومتری جنوب غربی آنکارای ترکیه قرار گرفته است. امروزه کاوش های متعددی در اینجا اجرا شده که نشان می دهد انسان ها در اینجا از اوایل عصر برنز یعنی 2500 سال پیش از میلاد سکونت داشتند. در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر با این شهر باستانی آشنا شوید.

شهر باستانی گوردیون کجاست؟

تاریخچه شهر گوردیون

به عقیده محققان، فریگیه ها یکی از مردمانی بودند که از آن ها به عنوان مردم دریا یاد می شد و در حدود 1200 پیش از میلاد در مجموعه حملاتی بر آسیای صغیر تسلط یافتند. در منابع آشوری که مربوط به 1100 سال پیش از میلاد هستند، از آن ها به عنوان موشکی یا موشر یاد می کنند و اظهار می دارند که آن ها در دو طرف رودخانه کیزیلیرماک (Kizilirmak) در آناتولی مستقر شدند و شروع به تهدید همسایگان شرقی خود کردند.

اسناد حاکی از آن هستند که در میانه قرن نهم پیش از میلاد، شهر گوردیون از طریق سلسله فریگیه تاسیس شد. با این حال سلسله فریگیه دوام چندانی نیاورد و بین سال های 700 تا 670 قبل از میلاد از طریق کیمریان و سکاها تسخیر شدند و از زیر ویرانه های پادشاهی فریگیه نیز امپراتوری لیدیا پدید آمد.

در سال 546 پیش از میلاد، امپراتوری هخامنشیان توانست لیدیا را شکست بدهد و شهری تازه در گوردیون دایر کند. با این حال، زمین لرزه ای در حدود سال 400 پیش از میلاد این شهر را نابود کرد و به هنگام ورود اسکندر در سال 334 پیش از میلاد، گوردیون تنها روستایی بزرگ بوده است.

مجموعه ارگ شهر گوردیون

در لبه غربی روستای Yassihöyük ویرانه های حفاری شده مجموعه ارگ شهر گوردیون دیده می گردد که از بالای تپه سکونتگاه، می توان شاهد نمایی بسیار زیبا نسبت به منطقه ها اطراف بود، منطقه های که در هر نقطه از آن، تپه هایی مخروطی شکل به چشم می خورند.

در بخش بالای شهر مجموعه ارگ، باستان شناسان دروازه شهری باشکوهی متعلق به قرن هشتم قبل از میلاد را از زیر خاک بیرون آورده اند. این دروازه که حدود 9 متر ارتفاع دارد، گواهی از پیچیدگی معماری سنگی فریگیه بوده است.

از دیگر یافته های آن دوران نیز می توان به پایه های سنگی مجموعه کاخ اشاره کرد که زمانی دیوارهای آجری و گلی روی آن ها برپا شده بودند. در سه تا از چهار ساختمان ساخته شده به سبک مگارون، یک آتشدان، اتاق پیش رو، سالن اصلی و همچنین موزاییک کاری های مختلف پیدا شد. دروازده دومی نیز در اینجا کشف شده بود که قدمت آن مربوط به دوره ایرانی شهر بوده است.

مقبره میداس

مقبره میداس (Midas Tomb) در لبه شرقی روستای قرار Yassihöyük دارد و برای گردشگران یکی از برترین جاذبه های شهر باستانی گوردیون به شمار می رود که حتما باید از آن دیدن کنند. این مقبره در ابتدای قرن هفتم پیش از میلاد ساخته شده و در ساخت آن نیز از چوب و عمدتا چوب سرو استفاده شده و سپس روی آن را پر از خاک کردند تا به شکل تپه در بیاید. ارتفاع این تپه به 53 متر می رسد و قطر آن 250 متر است که آن را به بزرگترین تپه ساخت دست بشر در آناتولی تبدیل می کند.

در بخش جنوب غربی آن نیز راهرویی به طول 70 متر وجود دارد که به داخل اتاق تدفین می رود، اتاقی که 39 متر زیر خاک قرار گرفته است. این اتاقک که زیر توده ای از بلوک های سنگ آهکی پنهان شده بود، در سال 1957 میلادی کشف شد و دیوارهای چوبی اصلی و سقف شیروانی آن نیز هنوز دست نخورده اند.

زمانی که باستان شناسان وارد مقبره شدند، اسکلت دست نخورده مردی را پیدا کردند که تقریبا 60 سال سن داشته و لباس هایش نیز حفظ شده بودند. پیرامون جسد نیز میزهایی مملو از هدایای مختلف دیده می شد. در مجموعه 175 مورد شیء برنزی در این مقبره کشف شد.

دیگر مقبره های شهر باستانی گوردیون

در شهر باستانی گوردیون، تپه های کوچکتر دیگری نیز دیده می شوند که در زیر آن ها مقبره هایی قرار دارند و قدمت آن ها به سال های بین 725 تا 550 پیش از میلاد باز می گردد. مکانی به نام مقبره بچه (Childs Tomb) در جنوب شرقی موزه وجود دارد که اشیاء خاصی همچون اثاثیه چوبی در آن بوده است.

موزه گوردیون

موزه گوردیون در مقابل مقبره میداس قرار گرفته است و در آنجا نیز اشیاء کشف شده در این شهر باستانی در معرض نمایش قرار گرفته اند که از جمله آن ها می توان به مجسمه های برنزی، جواهرات شیشه ای و مجموعه از سکه ها اشاره کرد.

جواهراتی از بین النهرین و سکه های بابلی در این موزه وجود دارند که نشان دهنده اهمیت شهر گوردیون به عنوان پیوندی حیاتی بین مسیرهای تجاری باستانی منطقه بوده است. برای دیدن مجموعه وسیعی از اشیاء کشف شده از قبرهای فریگیه ها نیز باید به موزه تمدن های آناتولی (Museum of Anatolian Civilizations) در آنکار بروید.

منبع: فوت و فن / planetware.com
انتشار: 12 آذر 1401 بروزرسانی: 12 آذر 1401 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11263

به "شهر باستانی گوردیون کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر باستانی گوردیون کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید