شیب ابتلا به کرونا در اصفهان تند شد ، ویروسی که وحشی تر شد

به گزارش جعبه مهر، زندگی با ماسک در تابستان گرچه سخت است اما محققان می گویند تضمین 80 درصدی سلامتی شما در برابر کروناست.

شیب ابتلا به کرونا در اصفهان تند شد ، ویروسی که وحشی تر شد

به گزارش جعبه مهر به نقل از تسنیم از اصفهان: صبح یک روز تابستانی از خانه خارج می شوم، اوضاع کمی متفاوت از روزهای قبل است، اخبار از افزایش آمار کرونا می گوید اما مشاهدات من از کاهش آمار شهفرایندانی که ملزومات شخصی بهداشتی به همراه دارند. در یک نگاه کلی شاید از هر 5 نفر، 2 نفر با ماسک از منزل خارج شده اند، اما...

اما اتوبوس ها شلوغ است و فاصله ها نزدیک. مترو هم به همین ترتیب. دیگر اثری از جایگاه ضربدر خورده وجود ندارد چون با حضور مسافرانی که هر یک برای کاری از منزل خارج شده اند این جایگاه ها نیز اشغال شده است.

از دور نگاهی به تاکسی ها می اندازم، کاورهای جدا کننده راننده و مسافر در تعدادی از تاکسی ها به چشم می خورد، اما... اما در جایگاه عقب 3 نفر در حالتی محبت آمیز کنار هم نشسته اند! غافل از اینکه ویروس کرونا در کمین است.

از مقابل یکی از ادارات مهمی که روزانه بیش از یک هزار ارباب رجوع دارد گذر می کنم. عده ای با ماسک و دستکش با رعایت فاصله ها بیرون از ساختمان ایستاده اند اما ... اما تعدادی دیگر بی توجه به حقوق و سلامتی دیگر شهفرایندان سیلی از جمعیت ایجاد کرده اند تا کارشان زودتر راه بیفتد.

عقربه های ساعت به ظهر نزدیک شده اند، وارد چند فروشگاه می شوم، نخستین مغازه، برگه ای شامل کد بهداشتی خود را به شیشه ویترین نصب کرده است، پس مشتری ها می توانند با خیال راحت وارد شوند اما.. اما قرار بود از تراکم جمعیت در مغازه ها خودداری شود، حالا چند نفری در مقابل پیشخوان ایستاده اند و چند نفر دیگر هم پشت سرشان، منتظر هستند تا حساب و کتاب خریدها انجام شود، فروشنده خود برای همه کارت می کشد!

فروشگاه دیگری در ورودی خود دستکش و مواد ضد عفونی قرار داده تا مشتریان قبل از بررسی اجناس، خود را مجهز به ابزار سلامتی کنند. برخی استفاده می کنند و عده ای هم خود را به ندیدن می زنند!

سری به جایگاه سوخت می زنم، جایی که رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از اماکن دیگر در آن ضرورت دارد، برگه ای که روی آن نوشته شده است به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی از دریافت وجه نقد معذوریم... لطفا کارت بانکی خود را آماده کنید خودنمایی می کند اما... اما در همان لحظه ای راننده ای که بنزین زده با چند عدد 10 هزار تومانی که از جیبش در می آورد به سمت کارگر جایگاه می رود، حالا چشمم به دست کارگر که پر است از 10 هزار تومانی های چرک شده می افتد!!!

گشت و گذار من در شهر چند ساعتی طول کشید، شلوغی و کلافگی خیابان ها در ظهر یک روز تابستانی اما کرونا را خسته نکرده است، او می تازد و ما را به دنبال خود می کشد، همین روزمرگی هایی که ما را از کرونا غافل کرده سبب شده تا بار دیگر آمار آن در شهرمان بالا برود.

شیب ابتلا به کرونا در اصفهان تند شد

هرچند نقشه ها می گویند استان اصفهان شرایط هشدار ندارد، اما شیب تند آمار کرونا در روزهای اخیر به خوبی نشان از تاثیر بی توجهی به دستورات بهداشتی دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می گوید: تقریبا از یک هفته گذشته موارد بستری افزایش یافته است. قبل از آن تعداد بیمارستان های مربوط به پذیرش بیماران کرونایی کاهش داده شده بود و بیمارستان های غرضی و عیسی بن مریم از لیست پذیرش مبتلایان جدید کرونا خارج شده بودند. ظرفیت بیمارستان های خورشید و امین هم نسبت به بیماران کرونایی کم شده بود و مقداری خدمات معمول را ارائه می دادند.

آرش نجیمی ادامه می دهد: تا هفته گذشته همچنان کاهش پذیرش را داشتیم و شرایط به گونه ای که بود که امید داشتیم کاهش ظرفیت بیماران کووید 19 بیشتر شود و بیمارستان ها به روال عادی برگردند.

متاسفانه از هفته پیش تعداد موارد بستری افزایش پیدا کرده و ما ناگزیر شدیم ظرفیت های بیشتری به بیماران کرونایی اختصاص بدهیم.

وی درباره پر شدن ظرفیت های قبلی بیمارستان های اختصاص داده شده به بیماران مبتلا به کووید 19، می گوید: لازم است مجدد فعالیت معمول بیمارستان هایی که مربوط به کووید 19 بوده را تعطیل کنیم و بیمارستان های مرجع را با کل ظرفیت در اختیار بیماران قرار دهیم. احتمال دارد که در صورت افزایش شیب ابتلا یک یا دو بیمارستان جدید را به طور کامل به چرخه اضافه کنیم و کاملا با تمام ظرفیت خدمت رسانی کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه می دهد: در روزهای گذشته به غیر از افزایش بیماران بستری، آمار بیماران سرپایی هم فرایند افزایشی داشته و حتی موارد حاد هم متاسفانه بیشتر شده است.

کرونا، بی تفاوت به گرما

کرونا با گرما از بین می رود یا خیر؟ این سوالی بود که مردم در اوایل دوره شیوع این بیماری از متخصصان می پرسیدند اما پاسخی قطعی به آن داده نمی شد. حالا با شیوع دوباره کرونا و افزایش مجدد آمار مبتلایان فرضیه کاهش احتمالی فعالیت ویروس نیز رد و مشخص شد کرونا نسبت به گرما هیچ واکنشی ندارد و همچنان به قربانی دریافت ادامه می دهد. حالا این را بگذاریم در کنار بی توجهی مردم به رعایت دستورات بهداشتی و عادی جلوه دادن اوضاع.

نجیمی می گوید: تصورات اشتباهی مبنی بر نقش گرما در کاهش انتشار ویروس کرونا بین مردم وجود دارد که باعث بروز آمار افزایشی ابتلا شد و همچنین رها کردن بیماری و کاهش رعایت نکات بهداشتی تاثیر به سزایی در افزایش آمار داشت، به طوری که چند گام به کنترل بیماری مانده بود که با این مساله ما را از کنترل بیماری و کاهش موارد ابتلا دور کرد. ممکن است تا هفته آینده شرایط مشابه ابتدای اپیدمی شاید هم به مراتب بدتر پیدا کنیم.

وی با هشدار به مردم نسبت به افزایش ابتلا، می گوید: اگر مردم بیماری را جدی نگیرند و مسائل بهداشتی را رعایت نکنند ما را به شرایطی می رساند که به زودی در پذیرش بیماران و اختصاص ظرفیت به بیماران کرونایی تجدید نظر کنیم و به دنبال این تجدید نظر و افزایش آمار در سیاست های استانی تغییراتی صورت بگیرد.

ویروسی که وحشی تر شد

بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در اصفهان طی روزهای گذشته، گفت: با توجه به افزایش آمار مبتلایان ما در راهروهای بیمارستان خورشید بیمار بستری می کنیم.

وی افزود: طی روزهای گذشته 320 بیمار بستری در مراکز مختلف درمانی داشتیم که این تعداد تا روز گذشته به 567 نفر رسیده است، از این تعداد 136 بیمار در آی.سی.یو بستری هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه می دهد: با شروع فصل سرما هم بیمار کرونایی و هم آنفلوآنزایی بیشتر خواهد شد و احتمالاً ما ظرفیتی حدود 700 تا 1000 بستری را نیاز داریم.

به نظر می رسد رفتار ویروس کرونا در تابستان نسبت به گروه های مختلف سنی نیز تغییر کرده است، اگر تا به حال بیشتر گروه های در معرض خطر و بیماران و سالمندان در گروه ریسک قرار داشتند حالا جوانان نیز در لیست مبتلایان به این بیماری قرار گرفته اند.

کلیدری در همین ارتباط ادامه داد: بستری های مکرری از گروه های سنی 20 تا 50 ساله داشتیم و به نظر می رسد که ویروس وحشی تر شده است.

رفتار ویروس کرونا به رفتار ما بستگی دارد، باید بدانیم چگونه باید با او تا کنیم تا ما را تنها بگذارد. دوری از کرونا می تواند ما را در برابر این ویروس ناشناخته و پر رمز و راز محافظت کند، پس تا قبل از اینکه خود یا خانواده مان را درگیر مصائب آن کنیم بهتر است تعارفات با کرونا و البته اطرافیانی که آن را جدی نمی گیرند کنار بگذاریم و با سلاح ماسک و دوری از دیگران سلامت خود و حقوق جعبه مهران را حفظ کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6628

به "شیب ابتلا به کرونا در اصفهان تند شد ، ویروسی که وحشی تر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیب ابتلا به کرونا در اصفهان تند شد ، ویروسی که وحشی تر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید