شیوه صحیح شارژ باتری گوشی های هوشمند

به گزارش جعبه مهر، وب سایت آی تی رسان: در این مطلب، ما راه چاره هایی جهت دوام بیشتر تلفن همراه شما و همچنین افزایش طول عمر باتری آن را ارائه می دهیم. سلامت باتری بر تجربه کلی شما از یک گوشی همراه تأثیر زیادی خواهد گذاشت. هیچ کس دوست ندارد که در وسط مکالمه شارژ باتری گوشی همراهش تمام گردد. به همین دلیل است که همه ما کوشش می کنیم تا در هر فرصتی باتری گوشی خود را شارژ کنیم. درهرصورت، بعضی از عادت های مخرب می توانند به مرور زمان باعث خرابی باتری تلفن های همراه شوند. اگر شما نیز به دنبال راه چاره هایی جهت شارژ کردن صحیح تلفن همراه خود هستید، پیشنهاد می کنیم که این مطلب را دنبال کنید.

شیوه صحیح شارژ باتری گوشی های هوشمند

در این مقاله، ما راه حل هایی جهت دوام بیشتر تلفن همراه شما و همچنین افزایش طول عمر باتری آن را ارائه می دهیم.

باتری گوشی شما چگونه شارژ خود را نگه می دارد؟

باتری گوشی های هوشمند به رده ای تعلق داشته که آن را باتری های لیتیوم-یونی (Li-ion) می نامند. باتری تلفن های همراه قابل شارژ بوده و از عنصری شیمیایی به نام لیتیوم در آن ها استفاده می گردد.

هر باتری تعدادی سلول به همراه پایانه های مثبت و منفی و همچنین محلولی شیمیایی را در خود جای می دهد. هنگامی که گوشی خود را به برق متصل می کنید، مواد شیمیایی داخل باتری آن واکنش نشان داده و همین مسئله باعث ذخیره الکتریسیته در قالب انرژی شیمیایی می گردد.

عوامل اثرگذار بر روی دوام باتری گوشی های هوشمند

عمر مفید باتری گوشی هوشمند شما پیش از اینکه آن را خریداری کنید، معین شده است. در هر حالت، عادت های شما می توانند این عمر مفید را طولانی تر و یا کوتاه تر نمایند. در زیر به بعضی از عوامل تأثیرگذار بر عمر باتری ها اشاره می کنیم:

چرخه شارژ/تخلیه

در باتری گوشی های هوشمند تعدادی چرخه شارژ/تخلیه در نظر گرفته شده، بنابراین بیشتر اوقات شما مجبور نیستید که آن ها را تعویض کنید. هنگامی که از گوشی خود استفاده می کنید، باتری دستگاه شما انرژی ذخیره شده را در قالب الکتریسیته آزاد نموده و آن را به قطعاتی مانند نمایشگر و بلندگو ها می رساند.

معمولا عمر باتری یک گوشی با گذشت زمان ثابت نمی ماند؛ این میزان به آرامی کاهش می یابد. واکنش های شیمیایی باعث می شوند تا لیتیوم داخل باتری ها در طول چرخه طبیعی شارژ/تخلیه کاهش یابد.

دما

دشمنان باتری گوشی شما بسته به میزان دما می توانند افزایش یابند. شارژ باتری در یک محیط گرم به اندازه یک محیط سرد برای منبع تغذیه تلفن شما مضر است. اگر زیاد از تلفن همراه بهره ببرید، حتما متوجه شده اید هنگامی که گوشی شما داغ شده، شارژ آن نیز سریع تر تمام می گردد.

هنگامی که باتری گوشی ها بسیار داغ گردد، محتمل است که متورم شده و یا حتی منفجر گردد! اگر در یک محیط بسیار سرد گوشی خود را شارژ کنید، می بینید که دیرتر شارژ می گردد. همچنین شارژ در دمای پایین می تواند در طول زمان ظرفیت باتری شما را نیز کاهش دهد.

شارژر

یکی از موارد دیگر که باید به آن توجه کنید، نوع شارژر مورداستفاده شما است. امروزه شارژر های زیادی در بازار موجود هستند که نوید شارژی سریع تر را می دهند. در این موارد باید مراقب باشید! استفاده از شارژر نامناسب می تواند باعث کاهش و یا اضافه ولتاژ شده و همین موضوع نیز می تواند به باتری گوشی شما آسیب برساند.

باتری ها به گونه ای طراحی شده اند که در راندمان معینی شارژ شوند. این مسئله باعث می گردد تا از باتری محافظت شده و همچنین از فراوری گرمای اضافی نیز اجتناب گردد. جهت افزایش طول عمر باتری گوشی خود، فقط از شارژر های پیشنهادی توسط سازنده آن بهره ببرید. از سوی دیگر، در صورت تأیید سازنده تلفن همراه شما، می توانید از شارژر های شخص ثالث نیز بهره ببرید.

شیوه های اشتباه شارژ باتری

برای اینکه بفهمید چگونه با شارژ صحیح می توانید عمر باتری خود را افزایش دهید، باید از روش های شارژ نادرست نیز مطلع باشید. در زیر به بعضی از عادت ها اشاره می کنیم که عمر باتری را در طول زمان کاهش می دهند.

استفاده از گوشی در حین شارژ

اگر در هنگام شارژ از گوشی خود بهره ببرید، به این دلیل که باید همزمان انرژی قطعات دیگر مانند نمایشگر نیز تأمین گردد، راندمان شارژ کاهش یافته و همچنین دمای گوشی شما نیز بالاتر می رود. این رویه در طول زمان باعث می گردد تا عمر باتری کاهش یابد. جدال بین استفاده از گوشی و شارژ باتری، باعث می گردد تا باتری بیش از حد داغ شده و آسیب ببیند.

تا وقتی که شارژ باتری به صفر نرسد، آن را شارژ نمی کنید

اگر قصد ندارید که هر شش ماه یک بار باتری گوشی خود را تعویض کنید، هرگز اجازه ندهید که شارژ آن کاملا تخلیه گردد. بر اساس گفته های Battery University، اگر اجازه دهید شارژ باتری شما به کمترین حد خود برسد و آنگاه آن را شارژ کنید، با این کار عمر آن را کاهش داده اید. اگر شارژ باتری خود را بین 30 الی 80 درصد حفظ کنید، آنگاه عمر آن را افزایش داده اید.

شارژ بیش ازحد گوشی

شارژ بیش ازحد یکی از دلایل شایع کاهش عمر باتری است. به بیان ساده، اگر گوشی شما بیش از زمان موردنیاز به پریز برق متصل باشد، آنگاه آن را بیش از حد شارژ نموده اید. اگر شما از آن دسته کاربرانی هستید که دوست دارند همواره گوشی خود را در حالت شارژ نگه دارند، باید بدانید که این کار به باتری گوشی آسیب می رساند.

اگر به مدتی طولانی گوشی خود را در حالت شارژ نگه دارید، این عمل باعث می گردد تا دمای باتری افزایش یابد. این مسئله نیز می تواند منجر به فراوری فشار های داخلی و درنتیجه کاهش دوام باتری گردد.

نکاتی جهت افزایش عمر مفید باتری گوشی هوشمند شما

در هنگام شارژ اجازه ندهید دمای گوشی بیش ازحد افزایش یابد.

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، دمای بیش ازحد عظیم ترین دشمن باتری گوشی های هوشمند است. اگر می خواهید که باتری شما در بهترین حالت عمر مفید خود باقی بماند، باید از گرما و یا سرمای بیش ازحد اجتناب کنید.

گاهی اوقات که گوشی خود را شارژ می کنید، باید متوجه شده باشید که بیش از میزان معمول داغ می گردد. این قضیه عادی است. اگر فکر می کنید که دمای گوشی شما در حال افزایش است، می توانید آن را از قاب محافظ جدا نموده و یا اینکه آن در محیطی خنک تر قرار دهید.

راه حل هایی جهت خنک نگه داشتن باتری در هنگام شارژ کردن آن:

اگر از قاب محافظ استفاده می کنید، آن را جدا کنید:

قاب ها نه تن ها به وزن گوشی اضافه می نمایند، بلکه می توانند مسائل گرمایشی نیز ایجاد نمایند. گرمای بیش از حد، عمر باتری را کاهش می دهد. اگر می خواهید که یک قاب محافظ خریداری کنید، سعی کنید که یک رنگ روشن را انتخاب کنید (رنگ های تیره مانند: مشکی و آبی پررنگ، گرمای زیادی را جذب نموده و این مسئله می تواند گرمای گوشی شما را افزایش دهد).

گوشی خود را در محیطی که تهویه مناسب ندارد، شارژ نکنید:

جهت اجتناب از گرمای بیش ازحد، سعی کنید که گوشی خود را در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید. اتاقی که تهویه مناسب داشه باشد می تواند دمای شارژ را پایین نگه دارد.

در هنگام شارژ کردن گوشی، از آن استفاده نکنید:

اگر در هنگام شارژ کردن از گوشی خود بهره ببرید، مقدار زیادی از انرژی به نمایشگر و سایر قطعات انتقال داده می گردد. جدال بین استفاده از باتری و شارژ همزمان آن، باعث می گردد تا باتری بیش ازحد داغ شده و در بلندمدت آسیب ببیند.

حالت پرواز را روشن کنید:

یکی از راه های افزایش طول عمر باتری و همچنین شارژ کردن سریع تر آن، قرار دادن گوشی بر روی حالت هواپیما در هنگام شارژ کردن است. حالت پرواز به صورت اتوماتیک داده های همراه (اینترنت سیم کارت) شما را که یکی از عظیم ترین دلایل افزایش دمای باتری است، خاموش می نماید.

سعی کنید باتری گوشی خود را به صورت جزئی و به دفعات زیاد شارژ کنید

بسیاری از کاربران دوست دارند تا باتری گوشی خود را هر بار تا سطح 100 درصد شارژ نمایند. درحالی که طبیعی است اگر بخواهید سطح باتری گوشی خود را در طول روز بالا نگه دارید، اما این رویه برای منبع تغذیه تلفن شما مناسب نیست. همچنین اگر صبر کنید تا میزان شارژ باتری به صفر درصد برسد و آنگاه آن را شارژ کنید، بازهم به باتری گوشی خود آسیب رسانده اید.

بهترین روش شارژ جهت محافظت از باتری این است که آن را به صورت جزئی و به طور مکرر شارژ کنید. به عنوان مثال: شما می توانید گوشی خود را تا 80 درصد شارژ نموده، اجازه دهید شارژ آن به 40 درصد کاهش یابد و سپس آن را مجددا شارژ کنید. این رویه به وسیله یک چرخه شارژ/تخلیه مناسب باعث افزایش طول عمر باتری شما می گردد.

اگر مدتی از گوشی خود استفاده نمی کنید، آن را تا نیمه شارژ کنید

می خواهید بدانید که در هنگامی که از گوشی خود استفاده نمی کنید، چگونه می توانید باتری آن را سالم نگه دارید؛ شیوه درست این است که آن را تا نیمه شارژ کنید. اپل توصیه می نماید تا جهت سالم نگه داشتن باتری، هر 6 ماه یک بار گوشی را روشن نموده و آن را تا 50 درصد شارژ کنید.

اگر مدتی گوشی خود را خاموش نموده و شارژ باتری آن نیز در سطح پایینی قرار داشته باشد، این موضوع باعث می گردد تا پس از روشن کردن گوشی، شارژ کردن آن با مسائلی روبرو گردد. باتری های لیتیوم-بونی (همان هایی که در گوشی های هوشمند مورداستفاده قرار می گیرند) فرآیند هایی شیمیایی دارند و اگر مدتی از این باتری ها استفاده نگردد، این فرآیند ها آسیب می بینند. همچنین جهت آسیب ندیدن باتری، مطمئن شوید که گوشی را در جایی خشک و خنک نگهداری می کنید.

دستگاه های شارژ سریع خود را کنار بگذارید

برخلاف آنچه که علاقه مندان به فناوری باور دارند، شارژ سریع می تواند به باتری گوشی شما آسیب برساند. حتی بعضی از محصولات وعده می دهند که می توانند راندمان شارژ گوشی شما را تا 70 درصد افزایش دهند. یکی از این نمونه ها، شارژ های (USB-PD (Power Delivery هستند. اگر گوشی شما مختص شارژ سریع نباشد، آنگاه نباید از محصولات شارژ سریع بهره ببرید، زیرا این محصولات به سرعت دمای باتری را افزایش داده و این موضوع نیز ظرفیت باتری را کاهش می دهد.

پس از شارژ شدن، گوشی خود را از پریز جدا کنید

به لطف اپلیکیشن های ذخیره باتری، بیشتر مردم فکر می نمایند که تریکل شارژینگ (شارژ آهسته باتری جهت افزایش طول عمر آن) منجر به افزایش طول عمر باتری می گردد. درهرصورت، تریکل شارژینگ بر عمر باتری تأثیری ندارد. متخصصان توصیه می نمایند که باتری خود را به صورت جزئی و به دفعات زیاد شارژ کنید؛ بنابراین اگر می خواهید که عمر باتری خود را افزایش دهید، آن را در هنگام خواب شبانه شارژ نکنید.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6518

به "شیوه صحیح شارژ باتری گوشی های هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه صحیح شارژ باتری گوشی های هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید