صنعت خودروسازی انگلیس تحت فشار برگزیت

به گزارش جعبه مهر، لندن - خبرنگاران - کمتر از یک ماه به مهلت قانونی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی مانده و دو طرف هنوز به راهکار مورد توافق درباره نحوه خروج نرسیده اند. به همین دلیل کاسه صبر شرکت های خودروسازی خارجی به سر رسیده و به فکر خروج از این کشور افتاده اند.

صنعت خودروسازی انگلیس تحت فشار برگزیت

به گزارش بامداد چهارشنبه خبرنگاران، بازار اصلی خودرو در انگلیس از دیرباز در اختیار شرکت های آلمانی و ژاپنی بوده است، خودروهای آلمانی به دلیل استحکام و ماندگاری و خودروهای ژاپنی هم به دلیل مصرف کم و استفاده از جدیدترین فناوری های روز هواداران زیادی در انگلیس دارد.

بر اساس داده های آماری خودروی گلف از شرکت فولکس واگن آلمان، بعد از فیستا فورد آمریکا، در رتبه دوم پرفروش ترین خودروی سال گذشته میلادی (2018) قرار گرفته است. همچنین مدل قشقایی شرکت نیسان ژاپن، پولو فولکس واگن، مینی بی.ام.دبلیو و اِی کلاس مرسدس بنز آلمان در فهرست 10 خودرو پرفروش انگلیس دیده می شوند.

آمار یادشده نشان می دهد که تا سپتامبر گذشته (شهریور) 31 میلیون و 600 هزار خودرو در انگلیس به ثبت رسیده که از این میزان در حدود 10 درصد فیستا فورد، 8 درصد مرسدس بنز، 7 درصد بی.ام.دبلیو و 7 درصد فولکس واگن بوده اند.

انگلیس به عنوان یکی از قطب های نظام سرمایه داری، بیش از 30 شرکت خودروسازی از سراسر دنیا را میزبانی می نماید.

صنعت خودروسازی انگلیس با حجم معاملات بالغ بر 82 میلیارد پوند درسال و به کار گیری 800 هزار نیروی کار سهم بسیار مهمی در اقتصاد این کشور ایفا می نماید.

با این حال بخش اصلی فعالیت شرکت های خودروسازی که به فرآیندی های دقیق لجستیکی و انتقال به هنگام کالا مربوط می گردد، در صورت خروج بی توافق انگلیس از اتحادیه اروپا با مسائل جدی روبرو خواهد شد، شرکت های خارجی خودروساز نگرانند که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون دست یابی به توافق، قادر به وارد کردن قطعات یدکی مورد احتیاج بدون پرداخت عوارض سنگین گمرکی نخواهند بود و به این ترتیب قیمت ساخت خودرو در انگلیس افزایش می یابد.

در همین حال، آمار منتشر شده نشان می دهد که فروش خودروهای جدید در این کشور در سال 2018 میلادی با 7 درصد کاهش نسبت به سال قبل از آن، به 2 میلیون و 370 هزار خودرو رسیده است.

به گفته منابع محلی، این برای دومین بار طی 10 سال گذشته است که آمار فروش خودرو روند نزولی طی نموده است.

رئیس اجرایی انجمن فراورینمایندگان و معامله نمایندگان خودرو انگلیس که بارها نسبت به عواقب خروج این کشور از اتحادیه اروپا بر صنعت خودروسازی هشدار داده، پیش بینی نموده است که آمار فروش خودرو در امسال 2 درصد دیگر کاهش پیدا می نماید.

مایکل هاوز با بیان اینکه چالش های پیش روی ما در آستانه برگزیت، کمتر از وقوع یک طوفان نیست، پیش بینی کرد: در صورتی که انگلیس بدون دست یابی به توافق برگزیت از اتحادیه اروپا خارج گردد، 860 هزار شغل در صنعت خودروسازی از بین خواهد رفت.

وی اضافه کرد: روند سرمایه گذاری ها در صنعت خودروسازی در این کشور رو به کاهش است و زمان جبران در حال از دست رفتن است.

این فعال مالی هشدار داده است که اگر انگلیس نتواند از غبار ابهامات (برگزیت) به سلامت عبور کند، تلفات جبران ناپذیری را متحمل خواهد شد.

سال گذشته میلادی، شرکت های خودروسازی بی.ام.دبلیو BMW و تویوتا TOYOTA از احتمال تعلیق فعالیت کارخانه های خود در انگلیس در اثر ابهامات ناشی از برگزیت خبر داده بودند.

بی.ام.دبلیو اعلام نموده بود که از ترس سناریوی عدم دستیابی به توافق میان انگلیس و اتحادیه اروپا، تصمیم گرفته تا فعالیت یکی از بزرگ ترین کارخانه های فراوریی خود در این کشور را به حال تعلیق درآورد.

بر اساس اعلام این شرکت، کارخانه فراوری خودروی بی ام دبلیو مینی که در شهر آکسفورد قرار گرفته است از یکم آوریل (12 فروردین 1398) یعنی درست یک روز پس از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا دست کم یک ماه تعطیل می گردد.

سخنگوی شرکت بی.ام.دبلیو در این باره گفت که این شرکت برنامه تعمیرات کارخانه آکسفورد را به ماه آوریل موکول نموده تا در صورت عدم حصول توافق برگزیت، اختلال در فرآیند فراوری خودرو به حداقل برسد.

در تازه ترین تحول اجرا شده، پیتر شوارزنبر سخنگوی بی.ام.دبلیو روز سه شنبه به اسکای نیوز اعلام نمود که این شرکت در نظر دارد تا ساخت خودروهای مدل مینی را در صورت برگزیت بی توافق به طور کامل متوقف کند، وی احتمال داد که در این صورت کارخانه فراوری مینی به اتریش منتقل خواهد شد.

نمایندگان مجلس انگلیس که ماه گذشته با اختلاف 230 رأی به پیش نویس توافقنامه مدنظر دولت برای خروج از اتحادیه اروپا رأی مخالف دادند، قرار است هفته آینده برای دومین بار درباره این توافق رأی گیری نمایند.

ترزا می نخست وزیر انگلیس میخواهد تا در صورت مخالفت مجدد مجلس با این توافق، برگزیت را به مدت دو ماه به تعویق بیندازد.

با این حال سخنگوی بی.ام.دبلیو معتقد است که تعویق برگزیت از ابهامات مالی و نگرانی های این شرکت کم نمی نماید.

مدیر اجرایی خودروسازی تویوتا نیز هشدار داده که برگزیت بی توافق، کارخانه این شرکت واقع در منطقه دربی شایر با نزدیک به 600 نیروی کار را در معرض خطر قرار می دهد.

وی عنوان نمود که هرگونه تغییر در فرآیندی های لجستیکی منجر به افزایش قیمت ها، کاهش رقابت پذیری و شاید قطع همکاری های تجاری با انگلیس گردد.

شرکت ژاپنی خودروسازی هوندا هم دو هفته پیش اعلام نمود که میخواهد تنها کارخانه خود در انگلیس را در سال 2022 تعطیل کند.

هوندا سال گذشته بیش از 160 هزار خودرو در کارخانه سینتون واقع در جنوب انگلیس ساخته بود که این میزان 10 درصد کل آمار فراوری خودرو در انگلیس را شامل می گردد.

سفیر ژاپن در لندن هشدار داده است که اگر این کشور به توافق امیدبخشی با اتحادیه اروپا دست پیدا نکند شرکت های ژاپنی بیشتری از انگلیس خارج خواهند شد.

کوجی سوروکا روز دوشنبه در گفت وگو با اسکای نیوز عنوان نمود که شرکت های ژاپنی وظایف دیگری غیر از ماندن در انگلیس دارند،وی اضافه کرد: آن ها ممکن است جابه جا شوند و یا با یکدیگر ادغام شوند، اما تا زمانی که آینده برگزیت تعیین نباشد نمی توان تصمیم گیری کرد.

پیش از برگزاری همه پرسی برگزیت در سال 2016، شخصیت های برجسته هوادار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با استناد به پشتوانه غول های خودروسازی در این کشور ادعا کردند که دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا اجتناب ناپذیر است.

دیوید دیویس وزیر پیشین برگزیت گفته بود که بازار انگلیس برای اتحادیه اروپا جذابیت زیادی دارد، وی پیش از برگزاری همه پرسی برگزیت در اظهارنظری تاکید نموده بود: تنها ظرف چند دقیقه پس از رأی مردم به خروج از اتحادیه اروپا، رئیسان شرکت های بنز، بی.ام.دبلیو، فولکس واگن و آئودی از آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تقاضا خواهند کرد که موانع سر راه تجارت با انگلیس را بردارد.

بااین حال، هشدار شرکت های خودروسازی و آمار انجمن فراورینمایندگان و معامله نمایندگان خودرو انگلیس نشان می دهد که تا چه اندازه پیامدهای ناشی از عدم دستیابی به توافق برگزیت برای شرکت های بزرگ خودروسازی پرهزینه و نگران نماینده است.

شبد**اروپام ** 1 ** هـ ن **1455**1379

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 1245

به "صنعت خودروسازی انگلیس تحت فشار برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت خودروسازی انگلیس تحت فشار برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید