فرسایش خاک 56 میلیارد دلار به ایران خسارت می زند

به گزارش جعبه مهر، اظهار نظر کارشناسان مختلف حوزه خاک از جمله رئیس انجمن علوم خاک ایران نشان می دهد که روند فرسایش خاک در ایران رو به افزایش است بگونه ای که فرسایش خاک 56 میلیارد دلار به ایران خسارت می زند.

فرسایش خاک 56 میلیارد دلار به ایران خسارت می زند

به گزارش خبرنگاران، فرسایش خاک یکی از مهمترین معضلات محیط زیستی ایران است که بنا به گفته عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- ایران به طور سالانه، 12 تن فرسایش خاک دارد و به همین علت کشور ما در حوزه فرسایش خاک مقام اول را در جهان داراست.

در این باره میردار هریجانی - معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری- نیز در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه تشکیل یک سانتیمتر خاک حاصلخیز در کشور می تواند تا 1000 سال طول بکشد، گفت: فرسایش خاک در کشورهای در حال توسعه در آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا 30 تا 40 تن در هکتار در سال و در کشورهای توسعه یافته اروپا 7 تا 13 تن است بنابراین ایران مقام اول فرسایش خاک را ندارد.

در خصوص این موضوع حسین سعادت - نایب رئیس انجمن آبخیزداری ایران- با اشاره به اینکه کشور ما از نظر میزان فرسایش در وضعیت مناسبی قرار ندارد، توضیح داد: در حال حاضر اراضی دیم زار شیبدار وضعیت اسفباری دارند علاوه بر این فرسایش خاک در مراتع نیز به اشکال مختلف مشاهده می شود و در مناطق کم تراکم جنگل ها هم فرسایش خاک داریم.

وی با بیان اینکه موضوع فرسایش خاک در کشور ما به عنوان یکی از تهدیدات جدی برای محیط زیست به حساب می آید، در یک برنامه رادیویی اظهار کرد: پدیده فرسایش خاک، با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه و نوع بهره برداری از منابع، روند تشدیدی دارد و اقدامات در حال اجرا برای کاهش فرسایش بسیار ناچیز است.

نایب رئیس انجمن آبخیزداری ایران با اشاره به تأثیر فرسایش خاک بر محیط زیست گفت: جابجایی خاک باعث از دست رفتن مواد آلی خاک، کاهش نفوذ، از بین رفتن پوشش گیاهی و کاهش فراوری و خشک شدن زمین می شود و در پایین دست هم موجب جاری شدن سیل، آلودگی آب و در نهایت به هم خوردن تعادل هیدرولوژیک رودخانه ها خواهد شد. همه این مسائل به نبود مدیریت و بی برنامگی برمی شود.

همچنین منوچهر گرجی - استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن علوم خاک ایران - با بیان اینکه زمان لازم برای تشکیل یک سانتی متر عمق خاک بسته به شرایط و اقلیم منطقه بین 50 تا هزار سال اعلام شده است، گفت: در یک بار فرسایش خاک بر اثر سیل 20 سانتیمتر خاک از بین می رود. تحقیقات وزارت کشاورزی آمریکا در سال 2011 نشان داده است که هر تن فرسایش خاک 28 دلار به این کشور خسارت در زمینه آلودگی هوا، آب، فراوری غذا و سلامت می زند. با این حساب، 56 میلیارد دلار خسارت ناشی از موضوع فرسایش خاک به کشور ما وارد می شود.

افزون بر این، محمد فاطمی قمی- معاون دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها - با اشاره به دلیل افزایش سیلاب ها طی سال های اخیر اظهارکرد: زمانی که بهره برداری و شیوه استفاده از زمین به شکل مناسبی صورت نگیرد، بارش باران به جای فراوری و بقا منجر به فرسایش و حرکت ترکیبات خاک از یک طرف و از طرف دیگر باعث تجمع روان آب ها و خسارات خواهد شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل بهره برداری های بی رویه و غیراصولی، شاهد فراوانی سیلاب ها و شدت یافتن خسارات در مناطق مختلف کشور هستیم و میزان خسارت اقتصادی که سالیانه از جانب سیلاب در کشور ما حادث می شود بالغ بر 600 میلیارد تومان است.

مصطفی بیگدلی - معاونت دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - با بیان اینکه کشور ما خشک و نیمه خشک است و میانگین بارندگی چندین ساله ما 240 میلیمتر است که در 10 سال گذشته به 180 میلیمتر رسیده است، گفت: باید کوشش کنیم پوشش گیاهی را در عرصه های مختلف تقویت کنیم تا میزان روان آب ها و فرسایش خاک کمتر شود.

وی با اشاره به تأثیر پوشش گیاهی بر ممانعت از برخورد مستقیم باران به سطح زمین اظهار کرد: تحقیقات نشان می دهد اگر پوشش گیاهی را از 20 درصد به 80 درصد افزایش دهیم، میزان هدررفت خاک و هرزآب به کمتر از 5 درصد خواهد رسید بنابراین باید در مراتع کشور پوشش گیاهی خودرو را مستقر کنیم تا از بروز سیل جلوگیری کنیم.

بیگدلی با اشاره به اینکه بی توجهی به پوشش گیاهی باعث می شود میزان فرسایش خاک بیشتر شود، گفت: آمارها نشان می دهد طی 40 سال حدود یک میلیارد تن فرسایش خاک داریم و به گفته بعضی منابع در حال حاضر فرسایش خاک از یک میلیارد تن هم گذر نموده است.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 1253

به "فرسایش خاک 56 میلیارد دلار به ایران خسارت می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرسایش خاک 56 میلیارد دلار به ایران خسارت می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید